Z dala od tłumów: Las Wolski

Z dala od tłumów: Las Wolski


Las Wolski leży w zachodniej części Krakowa. To zalesiony obszar, który posiada barwne ukształtowanie terenu i stanowi idealne miejsce na spacer, wycieczkę rowerową czy rodzinny piknik. Polany wypoczynkowe, szlaki turystyczne, a także liczne zabytki i różnorodne atrakcje – wszystko to czeka na nas w jednym miejscu. Z dala od zgiełku miasta i tłumów.

Uroczysko Las Wolski, popularnie nazywany Laskiem Wolskim to obszar leśny w zachodniej części Krakowa, pełniący funkcje rekreacyjne. Obejmuje powierzchnię ponad czterystu hektarów i stanowi fragment Lasów Miejskich Krakowa. To właśnie w tym lesie urządzono krakowskie zoo.

W Lasku Wolskim położonych jest kilka polan wypoczynkowych. Największa jest Polana Juliusza Lea, ponadto Polana na Sowińcu, Polana im. Wincentego Wobra, Polana im. Jacka Malczewskiego, Polana Bielańska czy Polana Harcerska. Teren jest poprzecinany siecią ścieżek spacerowych, które w sumie liczą ok. 40 km długości, część z nich jest oznakowana. Infrastrukturę turystyczną uzupełniają parkingi i obiekty gastronomiczne.



Lasek Wolski – co warto zobaczyć?


Ten teren jest niezwykle atrakcyjny i popularny wśród mieszkańców Krakowa, którzy bardzo chętnie wybierają się tu na niedzielny spacer czy przejażdżkę rowerem. Spotkamy tu także biegaczy i miłośników nordic walking. Jednak dzięki temu, że Las Wolski jest dość duży, mimo sporej ilości osób przebywających na tym terenie, pełno tu miejsc cichych i ustronnych.

Las Wolski to także liczne zabytki i atrakcje turystyczne. Jest wśród nich m.in. wczesnobarokowy erem i kościół kamedułów na Srebrnej Górze (Bielany), ogród zoologiczny działający od 1929 r., Willa Baszta w Przegorzałach – oryginalna budowla w kształcie półrotundy zaprojektowana przez Adolfa Szyszko-Bohusza z 1928 roku, Zamek w Przegorzałach – duża budowla wzniesiona obok willi Rotunda przez Niemców w czasie II wojny światowej na skraju Skałek Przegorzalskich w Przegorzałach, kopiec Piłsudskiego wzniesiony w latach 1934–1937 i rezerwaty przyrody: Bielańskie Skałki, Panieńskie Skały i Skałki Przegorzalskie.

W Lesie Wolskim jest także wiele zbudowanych z wapieni wychodni. Największe z nich to Panieńskie Skały, Bielańskie Skałki, Wolski Murek i Kawalerskie Skały. Panieńskie Skały i Bielańskie Skałki to rezerwaty przyrody i wspinaczka na nich jest zabroniona. Uprawiana jest natomiast wspinaczka na Wolskim Murku i Kawalerskich Skałach.

Miłośnicy jaskiń także znajdą tu coś dla siebie. Otóż w skałach parowu Zielony Dół znajdują się Jaskinia w Lesie Wolskim, Jaskinia w Zielonym Dole i Schronisko w Zielonym Dole. W Kawalerskich Skałach natomiast znajduje się Szczelina przed Gajówką, a w niewielkich skałach na zachód od Kawalerskich Skał - Szczelina pod Gajówką. Na Srebrnej Górze jest Kawerna Bielany i Schronisko pod wsią Bielany.

Przez Las Wolski biegną także liczne szlaki turystyczne:

  • szlak turystyczny czerwony: Chełm − Kopiec Piłsudskiego − Ogród Zoologiczny − Polana pod Dębiną − Bielany (Wodociągi)
  • szlak turystyczny zielony: Szlak Dwóch Kopców: Salwator − Kopiec Kościuszki − Sikornik − Panieńskie Skały − Kopiec Piłsudskiego − Zakamycze − Kryspinów
  • szlak turystyczny żółty: Wola Justowska (al. Kasztanowa) − Panieńskie Skały − Wolski Dół − Ogród Zoologiczny − Łupany Dół − Polana pod Dębiną
  • szlak turystyczny żółty: Przegorzały − Ogród Zoologiczny
  • szlak turystyczny niebieski: Kopiec Piłsudskiego − Polana pod Dębiną − Kozie Nogi − Ogród Zoologiczny
  • szlak turystyczny czarny: Wola Justowska (strzelnica) − Sikornik − Kozie Nogi
  • szlak turystyczny czarny: Wola Justowska (al. Kasztanowa) − Ogród Zoologiczny − Zakamycze
  • szlak turystyczny czarny: Polana pod Dębiną − Bielańskie Skałki − Bielany (Srebrna Góra)

Przez Las Wolski przebiega również odcinek pętli północnej szlaku Twierdzy Kraków.


Poszukaj noclegu w okolicy

Następny artykuł Kolejne stacje narciarskie...

Komentarze

Zobacz również

Potrzebujesz pomocy?

Jeśli masz jakieś pytania lub potrzebujesz wsparcia, skontaktuj się z naszym Biurem Obsługi Klienta


Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!