Z dala od tłumów: Szwajcaria Podlaska

 Z dala od tłumów: Szwajcaria Podlaska

Park Krajobrazowy Podlaski Przełom Bugu zachwyca każdego, kto tylko zdecyduje się go odwiedzić. Jednym z najbardziej atrakcyjnych miejsc w parku jest rezerwat przyrody Szwajcaria Podlaska. Piękne krajobrazy, dzika przyroda oraz niczym niezmącony spokój – czy możecie sobie wyobrazić takie miejsce? Istnieje ono naprawdę, na Podlasiu.

Szwajcaria Podlaska jest florystycznym i leśnym rezerwatem przyrody znajdującym się na terenie gminy Terespol, w województwie lubelskim. Jest to wyjątkowo urokliwy fragment Parku Krajobrazowego Podlaski Przełom Bugu. Położona jest koło Nepli na Podlasiu, w pobliżu ujścia Krzny do Bugu. Bug w tym miejscu tworzy malownicze zakola, a wzdłuż brzegów na wysokich skarpach występują rzadkie rośliny.

Rezerwat przyrody Szwajcaria Podlaska został utworzony w 1995 roku na powierzchni 24 ha. Powstał w celu ochrony drzewostanów rosnących na skarpie rzeki Bug z licznymi drzewami pomnikowymi. Przez Rezerwat Szwajcaria Podlaska prowadzi ścieżka o tej samej nazwie.

Droga do najpiękniejszych dzikich krajobrazów na stromych brzegach wciąż nieujarzmionej rzeki prowadzi przy czołgu stojącym na postumencie obok drogi z Nepli do Krzyczewa. Jest to czołg Armii Czerwonej, który podobno jako pierwszy przekroczył Bug wypierając Niemców z Polski.



Ścieżka przyrodniczo-edukacyjna "Szwajcaria Podlaska"


Jest to ścieżka prowadząca przez najbliższe okolice rezerwatu przyrody „Szwajcaria Podlaska” i ma na celu ukazać bogactwo form i zjawisk, jakie przyroda nagromadziła na tak niewielkim obszarze. Fizjografia i rzeźba terenu, wyjątkowe walory krajobrazowe oraz szeroka gama zbiorowisk roślinnych tworzą tu środowisko geograficzno – biologiczne, unikalne dla całej Polski środkowo-wschodniej. Wyjątkowej atrakcyjności tej okolicy nadaje swoiste ukształtowanie terenu, będące efektem połączenia się w pobliżu Nepli doliny dwóch największych rzek: Podlasia – Krzny i Bugu. Budowa geologiczna i rzeźba terenu są efektem doniosłych wydarzeń, jakie miały tu miejsce w erze lodowcowej.

Ścieżka nie jest trudna do przejścia, a jej długość wynosi około 3 km. Aby przeprowadzić ćwiczenia terenowe warto zabrać ze sobą kompas, lornetki, notatnik i ołówek oraz oczywiście dobry humor.

Wędrówkę po ścieżce rozpoczynamy w miejscu, gdzie można zaparkować samochód - przy rezerwacie „Szwajcaria Podlaska”, (nieopodal czołgu). Znajdujemy się w południowej części Parku Krajobrazowego „Podlaski Przełom Bugu”, na terenie gminy Terespol.

Po drodze podziwiamy piękny krajobraz, m.in. przy krawędzi ok. 40-metrowej skarpy, stąd rozciąga się zachwycający widok na zakole Bugu i rezerwat „Szwajcaria Podlaska”. W oddali widać jego starorzecze, którego poziom wody zależy od ilości wód spływających korytem rzeki.

Jedną z największych atrakcji ścieżki jest malownicze starorzecze ukryte w zaroślach i szuwarach,  które ma postać jeziorka z wyspą nazwaną „Wenecją”. To bogate środowisko jest miejscem bytowania ptaków wodnych. Od lat obserwowana jest para łabędzi niemych, widywane są także czaple białe i siwe, żurawie oraz bocian, które pośród roślinności wodnej szukają sobie pożywienia.

Sporym zainteresowaniem cieszy się także Kamienna Baba. Co to takiego? Otóż na krawędzi wyrobiska żwiru stoi wyciosany z granitu krzyż, na którego płaszczyźnie można dostrzec rysy wykutej twarzy. Brak jest pewnych informacji co do okresu, autorstwa i przeznaczenia tego rodzaju krzyży spotykanych na Podlasiu.

Wśród miejscowej ludności krąży legenda, jakoby Kamienna Baba to posąg dziewczyny, która została przeklęta przez swoją matkę. Zgubna dla niej okazała się miłość do młodzieńca, gdyż wbrew akceptacji rodziców młodzi postanowili zawrzeć związek małżeński. Zanim orszak weselny wyruszył z domu panny młodej, jej matka wypowiedziała klątwę – „Bodaj byś skamieniała”. Jadąc do kościoła pannie młodej trzykrotnie wypadła chusteczka z dłoni, pierwszy raz podjęła ją druhna, kolejny – pan młody, zaś przy trzecim razie sama panna młoda usiłując podnieść chusteczkę przemieniła się w kamienny posąg.


Poszukaj noclegu w okolicy

Następny artykuł Noclegi służbowe. Kto i jak...

Komentarze

Zobacz również

Potrzebujesz pomocy?

Jeśli masz jakieś pytania lub potrzebujesz wsparcia, skontaktuj się z naszym Biurem Obsługi Klienta


Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!