Zima atakuje, będzie -20! Jak chronić się przed mrozem?

Zima atakuje, będzie -20! Jak chronić się przed mrozem?

W najbliższych dniach przypomnimy sobie, jak wygląda prawdziwa zima. Prognozy pogody na weekend zapowiadają duży mróz oraz intensywne opady śniegu. Co zrobić, żeby nie zmarznąć i ochronić się przed mrozem? Mamy kilka sprawdzonych rad.

Sprawdźmy jednak, co szykuje nam pogoda w najbliższych dniach. Przede wszystkim w całym kraju temperatura spadnie poniżej zera. W sobotę spodziewane są intensywne opady śniegu. Najzimniej będzie na wschodzie – momentami nawet -12 stopni Celsjusza, ale na zachodzie i nad morzem temperatury okażą się nie tak surowe. Słupki rtęci mają oscylować pomiędzy -4 a 0 stopni.

W niedzielę możemy oczekiwać przejaśnień, ale bezchmurna pogoda ma oznaczać naprawdę duży mróz. W najcieplejszym momencie dnia temperatura będzie miała wartości dwucyfrowe – oczywiście poniżej zera! Niektóre prognozy zapowiadają nawet -20 stopni Celsjusza. Czy tak będzie naprawdę? Dowiemy się tego już w najbliższych dniach!

Jak chronić się przed mrozem?


Co możemy zrobić, żeby ochronić się przed mrozem, kiedy musimy już wyjść z domu? Lekarze mają dla nas kilka porad. Dotyczą one między innymi tego, co powinniśmy jeść i jak się ubrać, by nie zmarznąć.

  • Mroźny dzień zaczynamy od pożywnego śniadania, które powinniśmy zjeść w wersji na ciepło.

  • Lekarze radzą unikać alkoholu, powoduje on bowiem rozszerzanie naczyń krwionośnych, znajdujących się pod skórą. W ten sposób jeszcze szybciej tracimy temperaturę i marzniemy.

  • Skórę zabezpieczamy tłustym kremem. Trzeba szczególnie dobrze zadbać o twarz, która nie jest niczym osłonięta.

  • Ubieramy się na cebulkę. Najlepiej założyć kilka warstw odzieży, dzięki temu pomiędzy nimi powstaną przestrzenie wypełnione powietrzem, które będą dodatkową izolacją, zabezpieczającą nas przed zimnem.

  • Powinniśmy zaprzyjaźnić się z bielizną termoaktywną. Legginsy lub kalesony założone pod spodnie doskonale zatrzymają ciepło. Oprócz tego należy sięgnąć również po wełniane skarpety.

  • Przed wychłodzeniem zabezpieczą nas ocieplane buty na grubej podeszwie oraz obowiązkowy zestaw: czapka, ciepły szalik i rękawice. Jeśli chcemy skutecznie ochronić dłonie przed mrozem, powinniśmy założyć taki z jednym palcem.

  • Tej zimy musimy nosić także maseczki. Na mrozie mogą szybko mogą szybko zawilgotnieć, więc warto zabrać ze sobą zapasową, aby w razie konieczności móc szybko zmienić maseczkę na suchą.

Następny artykuł Szczepienia na Covid-19....

Komentarze (1)

Arek

miesiąc temu
Przecież to wstyd, żeby zakładać kalesony czy legginsy pod spodnie (zwłaszcza dla mężczyzn)

Zobacz również