Źródełko Jordan. Oaza natury blisko Krakowa

Źródełko Jordan. Oaza natury blisko Krakowa


Szukasz pomysłu na weekendowy wypad? W pobliżu Krakowa jest wiele wyjątkowych miejsc wartych odwiedzenia. Jednym z nich jest bez wątpienia Źródło Jordan, które znajduje się na terenie Dłubniańskiego Parku Krajobrazowego. To idealne miejsce na rodzinną wyprawę, ale i spacer we dwoje.

Dłubniański Park Krajobrazowy, to prawdziwa oaza natury i pięknych widoków. Wielkim atutem jest bez wątpienia położenie tych malowniczych terenów - niewielka odległość od Krakowa. Park znajduje się na granicy Wyżyny Krakowsko – Częstochowskiej i Wyżyny Miechowskiej. Zdecydowanie warto wybrać się na spacer po tym terenie, bo zachwyca on kolorami, formami geologicznymi i przede wszystkim widokiem turkusowych źródełek.

Jeśli lubisz aktywny wypoczynek na łonie natury i odpoczynek od zgiełku miasta, to miejsce jest dla Ciebie. Pozwól więc się zabrać na spacer do jednego z najpiękniejszych miejsc w Dłubniańskim Parku Krajobrazowym – do Źródła Jordan.


Ojcowski Park Narodowy

Ojcowski Park Narodowy

Sułoszowa, ul. Ojców

Szlaki turystyczne 9.8
Zamek w Ojcowie

Zamek w Ojcowie

Sułoszowa, ul. Ojców

Zamki 8.8


Źródło Jordan - jedno z najpiękniejszych miejsc na terenie doliny Dłubni


Źródło Jordan zlokalizowane jest we wsi Ściborzyce. Jest to jedno z najpiękniejszych źródeł na terenie doliny Dłubni, o niezwykle przejrzystej wodzie. Woda wydobywa się ze szczelin skalnych pod ciśnieniem, dlatego na dnie źródła widać wyraźne pulsowanie.

Na dnie jeziora, jeśli się przyjrzymy, można dostrzec resztki drewnianego stelaża, pochodzącego z czasów, kiedy w źródle przechowywano żywność. Dlaczego? Z uwagi na fakt, że woda w jeziorze ma stałą temperaturę 10 stopni Celsjusza. Właśnie dlatego jezioro pełniło dawniej funkcję „lodówki” dla okolicznych mieszkańców. Belki zaś służyły za półki, na których kładziono produkty spożywcze.

Wśród miejscowej ludności krąży legenda jakoby ów źródło było bardzo głębokie i nie miało dna. Zgodnie z opowieściami przekazywanymi z pokolenia ana pokolenie, kiedyś miało “pochłonąć” ono olbrzymią karocę wraz z końmi.

Obecnie Źródło Jordan jest pomnikiem przyrody. Oznacza to, że jest objęte ochroną ze względu na swoje indywidualne cechy, wyróżniające go na tle innych tworów naturalnych. To krystalicznie czyste jeziorko, które tworzy źródło, ma głębokość około 3 metrów i powierzchnię około 32 m². Kolor wody i dna jest przepiękny. Odcienie turkusu mienią się w słońcu i przyciągają wzrok. Podziwiać je można stojąc na drewnianej kładce, która zbudowana jest nad jeziorkiem.

Tuż obok źródła znajduje się drewniana wiata z ławkami. Kawałek dalej, po prawej stronie widać okazały dwór Popielów. Znad źródła Jordan można przejść w stronę dworu Popielów ścieżką, która wiedzie wzdłuż koryta rzeki. Warto jednak wiedzieć, że dwór znajduje się na terenie prywatnym.

Teren wokół idealnie nadaje się na wypoczynek. Szczególnie gdy jesteśmy z dziećmi. Jest dziko, cicho i naturalnie.

Warto wiedzieć, że na terenie Dłubniańskiego Parku Krajobrazowego znajdziemy około dziesięciu ciekawych źródeł, m.in.: w Jangrocie, w Imbramowicach, w Zamłyniu, w Iwanowicach, w Maszkowie, w Przybysławicach oraz w Sułkowicach.


Dom Przy Szlaku

Dom Przy Szlaku

Sułoszowa, ul. Jurajska

Domki
Noclegi Gościniec

Noclegi Gościniec

Trzyciąż, ul. Milonki

Kwatery i pokoje


Jak dojechać do Źródła Jordan?


Jadąc główną drogą w Ściborzycach, w dolinie rzeki Dłubni widać drewnianą konstrukcję oraz płotek i kładkę. Zejścia do źródła musimy wypatrywać około 750 m za tabliczką drogową „Ściborzyce”. Od głównej drogi, po prawej stronie odbiega wąska ścieżka prowadząca do Źródła Jordan. Miejsce nie jest dobrze oznaczone, dlatego warto czujnie się rozglądać. Samochód można zaparkować na poboczu i polną ścieżką zejść z szosy w stronę źródełka.

Można także zaparkować samochód w okolicy sklepu spożywczego w Ściborzycach i przejść najpierw w okolice Dworu Popiela, a później ścieżką nad jeziorko.

Źródło Jordan ukryte jest za drzewami, na miejscu czeka na gości wiata i drewniany podest. 


Następny artykuł Majówka 2021. 5 pomysłów na...

Komentarze

Zobacz również