11 pomysłów na weekend w Opolu - co warto zobaczyć?

11 pomysłów na weekend w Opolu - co warto zobaczyć?

Opole to miasto z całą pewnością przebojowe. W końcu niemal każdemu kojarzy się z Festiwalem Polskiej Piosenki. Jednak jedno z najstarszych miast w Polsce oferuje znacznie więcej. Czekają tu na nas wyjątkowe zabytki (w końcu wiek zobowiązuje), ciekawe atrakcje i klimatyczne zakątki. To miasto w sam raz na weekendowy wypad z rodziną, przyjaciółmi czy drugą połówką. Jeżeli jednak zdecydujemy się już na wizytę w Opolu, musimy być dobrze przygotowani. Do zobaczenia jest tu naprawdę dużo. Potrzebny więc jest dobry plan. O to kilka propozycji jak spędzić weekend w Opolu!

Sposób na weekend w Opolu? Piękna pogoda plus długie spacery


Leżące na Górnym Śląsku miasto może pochwalić się wyjątkowym klimatem i historycznym charakterem. Dlatego też część naszego weekendowego wyjazdu powinniśmy poświęcić na spacery uliczkami miasta. Najlepszym punktem, by rozpocząć zwiedzanie Opola będzie Rynek Główny. Już w tym miejscu będziemy mogli poczuć ducha historii. Wszystko dlatego, że rynek w Opolu zachował swój średniowieczny kształt, charakterystyczny dla miast tego regionu. Plac otoczony jest urokliwymi kamieniczkami, spośród których nieliczne pamiętają czasy średniowiecza. Duża część z nich to jednak rekonstrukcje budynków zniszczonych podczas II wojny światowej. W procesie odbudowy starano się zachować przedwojenny styl, dzięki czemu opolska Starówka nadal może nas zachwycać swoim urokiem. 


Jeżeli rozpoczęliśmy zwiedzanie od Rynku Głównego, powinniśmy także zatrzymać się na chwilę, by zobaczyć Ratusz. Piękna budowla w stylu renesansowym została wzniesiona w 1864 roku na wzór florenckiego pałacu Vecchio. Zabudowa rynku cieszy oko i pozwala poczuć przyjemną atmosferę miasta. Jest to też świetne miejsce, by zatrzymać się na chwilę w jednej z licznych kawiarni czy restauracji i pozwolić sobie odetchnąć.

 

Pomysł na weekend w Opolu  podróż śladami historii


Po wizycie na Rynku Głównym możemy udać się spacerkiem na Wyspę Pasiekę. Tam będziemy mogli zobaczyć jedną z wizytówek miasta, czyli słynną Wieżę Piastowską. Jest ona jedyną pozostałością po znajdującym się tu niegdyś Zamku Piastowskim. Kiedyś pełniła ona funkcje strażnicy, a dziś stanowi jedną z głównych atrakcji turystycznych Opola. Turyści chętnie ją odwiedzają, by wejść na szczyt, z którego rozciąga się widok na piękną panoramę miasta. 


Punktem obowiązkowym podczas zwiedzania miasta jest również wizyta w pięknej opolskiej katedrze. Kościół Świętego Krzyża został wzniesiony w XV wieku na miejscu, w którym około 1005 roku Bolesław Chrobry wybudował drewnianych kościół. Monumentalna katedra jest największym budynkiem w Opolu i robi ogromne wrażanie swoimi wieżami - wyboduwane zostały one w 1988 roku i osiągają wysokość 73 metrów. Zwiedzając wnętrze świątyni, będziemy mogli zobaczyć barokowe ołtarze, kamienną chrzcielnicę oraz Kaplicę Piastowską z grobowcem Jana Dobrego. Najważniejszym elementem wewnątrz katedry jest obraz Matki Boskiej Opolskiej otoczony szczególnym kultem.

 

Miłośnicy historii podczas weekendu w Opolu powinni koniecznie zagospodarować czas na wizytę w Muzeum Wsi Opolskiej. W parku etnograficznym oddalonym osiem kilometrów od centrum miasta będziemy mogli zobaczyć ekspozycję drewnianych budynków wraz z wyposażeniem. Obiekty znajdujące się na terenie skansenu zostały rozmieszczone w taki sposób, aby odpowiednio reprezentować subregion, z którego pochodzą. Dzięki temu będziemy mogli lepiej dostrzec różnice pomiędzy poszczególnymi obiektami. W skansenie zobaczymy przede wszystkim zagrody (chałupy wraz z budynkami gospodarczymi), a także kościół, obiekty przemysłu wiejskiego takie jak wiatrak, młyn wodny czy kuźnię, a także szkołę, sklep i karczmę. We wnętrzu poszczególnych budynków zobaczymy charakterystyczne wyposażenie, które przybliży nam, jak wyglądało życie na wsi w dawnych czasach. Dodatkowym atutem spaceru po Muzeum Wsi Opolskiej jest duża ilość zieleni. Sprawia ona, że czujemy się tu jak podczas podróży w czasie do prawdziwej spokojnej wsi. 


Najciekawsze miejsce do zobaczenia podczas weekendu w Opolu


Jako że Opole kojarzy się przede wszystkim z Festiwalem Polskiej Piosenki, obowiązkowym punktem podczas zwiedzania miasta powinno być właśnie Muzeum Polskiej Piosenki. Wizyta w tym miejscu na pewno będzie ciekawym doświadczeniem. Przede wszystkim dlatego, ze nie mamy tu do czynienia jedynie z prostą muzealną ekspozycją. Obiekt jest dość młody i nowoczesny. Podczas zwiedzania towarzyszy nam multimedialnych przewodnik, a w środku czeka na nas między innymi studio nagraniowe, w którym możemy zaśpiewać ulubioną piosenkę (nagranie natomiast zachować sobie na pamiątkę). Znajduje się tu także wystawę poświęconą historii festiwalu. Zobaczymy tu stare bilety, ulotki i plakaty, instrumenty, fotografie, kostiumy oraz gadżety. 


Weekend w Opolu to świetny pomysł na wyjazd dla całej rodziny! 


Wizyta w Opolu może okazać się naprawdę świetnym pomysłem na udany weekend dla całej rodziny. Chociaż piękne zabytki oraz historia słynnego festiwalu powinny zainteresować młodszych wczasowiczów, to w przypadku niedoboru dobrej zabawy w mieście czeka na nich kilka atrakcji. Jednym z ciekawszych pomysłów na urozmaicenie weekendu w Opolu będzie wizyta w Obserwatorium Astrologicznym. Jest to świetne miejsce dla osób ciekawych świata. Podczas zorganizowanych sesji obserwacyjnych możemy zobaczyć między innymi plamy na słońcu. W czasie nocnej wizyty czeka na nas niebo pełne gwiazd. W tym wiele takich, których nie jesteśmy w stanie zobaczyć na co dzień. Obserwatorium znajduje się na tarasie Uniwersytetu Opolskiego i cieszy się dużą popularnością wśród turystów. 


Miejscem obowiązkowym dla każdego małego turysty będzie oczywiście ogród zoologiczny w Opolu. Na powierzchni ponad 30 hektarów na miłośników przyrody w każdym wieku czeka ponad 1500 zwierząt. Zobaczymy tu między innymi lemury, goryle, pandy małe czy wielbłądy. Podczas kilkugodzinnego spaceru (który z pewnością nas tu czeka), warto rozplanować zwiedzanie tak, aby trafić na porę karmienia niektórych zwierząt. Widok lemurów, uchatek czy wydr z pewnością będzie rozbrajającym widokiem. 


Podczas weekendu w Opolu warto zorganizować sobie czas na rejs statkiem po Odrze. Zarówno dla dorosłych, jak i dzieci, będzie to ciekawe urozmaicenie dnia oraz okazja, by nieco odpocząć (szczególnie po całym dniu spędzonym na zwiedzaniu zoo!). Podczas 40-minutowego rejsu będziemy mogli podziwiać ratusz, Wieżę Piastowską oraz Kościół Franciszkanów. Odbijające się w wodach Odry zabytki wyglądają przepięknie, a miasto z tej perspektywy oczaruje nas jeszcze bardziej. 


Weekend we dwoje w Opolu 


Opole stanowi również świetne miejsce na romantyczny weekend we dwoje. W mieście znajdziemy wiele spokojnych i urokliwych zakątków, które pozwolą nam się odprężyć i wczuć się w atmosferę Opola. Jednym z ciekawszych miejsc na mapie miasta jest Park na Wzgórzu Akademickim. Jest to świetne miejsce, by zatrzymać się na chwile podczas zwiedzania miasta. Możemy tu chwilę odpocząć, siadając na ławeczkach w towarzystwie Czesława Niemena, Agnieszki Osieckiej cze Jeremiego Przybory i Jerzego Wasowskiego z Kabarety Starszych Panów. 


Poszukując odrobiny zieleni oraz bliskości przyrody warto udać się na Wyspę Bolko, będącą zielonymi płucami miasta. Stary kompleks parkowy oferuje turystom możliwość spaceru pośród pięknego drzewostanu. Zielona przestrzeń w blisko centrum miasta jest idealny miejscem, by uciec na chwilę od wszystkich atrakcji i nacieszyć się przez chwilę ciszą i spokojem. W sercu wyspy znajdziemy uroczę oczko wodne, które sprawdzi się jako miejsce na piknik. Przed letnim słońcem możemy się natomiast schować w cieniu rozłożystego 400-letniego dębu. 


Decydując się na romantyczny weekend w Opolu, każda para powinna sprawdzić, jak prezentuje się Opolska Wenecja. W tym wyjątkowym zakątku miasta w wodach Kanału Młynówka odbijają się kamieniczki stojące na brzegu. Widok ten przywodzi od razu na myśl słynną Wenecję. Najlepszą porą, aby wypłynąć w rejs będzie wieczór. Wtedy bowiem świetlne iluminacje oświetlające budynki, sprawiają, że widok staje się po prostu bajkowy.  


Weekend w Opolu – co warto zjeść? 


Podczas weekendu w Opolu warto spróbować lokalnych przysmaków. Jednym z najbardziej rozpoznawalnych dań regionu jest opolska rolada wołowa. Ważnym elementem kuchni regionalnej są zupy, takie jak, chociażby germuszka przygotowana na bazie chleba, kminku i jajka, a także rosół gołębi. Ciekawą pozycją w menu będą także modziki, czyli tuszki gołębie pieczone z młodą słoniną. Warto spróbować także gołąbków z kaszy gryczanej i ziemniaków czy pieroga postnego. 


Noclegi w weekend w Opolu 


Planując weekend w Opolu, bez problemu powinniśmy znaleźć odpowiedni noclegi dla siebie. Najpopularniejszą kategorią noclegów w mieście są kwatery i pokoje. Możemy także poszukać miejsca dla siebie w kategoriach hotele lub agroturystyka. Średnia cena za nocleg w mieście wynosi jedynie 57 złotych. Musimy jednak pamiętać, że ceny uzależnione są od lokalizacji oraz oferowanych usług. Poszukując miejsca noclegowego najlepiej szukać w centrum, jest to bowiem najlepsza lokalizacja do osób pragnących zwiedzać miasto.


Znajdż nocleg w Opolu i sprawdź jakie atrakcje tu na Ciebie czekają! 


Weekend w Opolu – dlaczego warto? 


Jedno z najstarszych miast w Polsce ma nam do zaoferowania naprawdę dużo. Dzięki licznym atrakcjom i ciekawym miejscom nadaje się świetnie na rodzinny wypad, wyprawę z przyjaciółmi czy romantyczny wyjazd. W mieście słynnego festiwalu nikt nie powinien się nudzić i absolutnie każdy znajdzie tu coś dla siebie. Wybierając się na weekend do Opola, trzeba jednak dobrze zaplanować wycieczkę, tak abyśmy mogli zobaczyć jak najwięcej i nie przegapić niczego co nas interesuje. 


Następny artykuł Wakacje dla miłośników...

Komentarze (1)

Bubel

2 miesiące temu
Panie Wojciechu, myślę że obserwatorium "astrologiczne", to ewenement na skalę światową. Zawsze można zobaczyć przez teleskop, co tam przyniesie nowy tydzień dla zodiakalnych lwów, skorpionów i raków. Nauka pełną gębą. Powinszować poziomu i rzetelności dziennikarskiej.

Zobacz również

Biuro Obsługi Klienta

Infolinia:

801 000 781

poniedziałek - piątek, 8:00 - 18:00

Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!

Aplikacja dla właścicieli obiektów

Dowiedz się więcej