5 najlepszych punktów widokowych w okolicy Szczawnicy

5 najlepszych punktów widokowych w okolicy Szczawnicy

Szczawnica to jeden z topowych kurortów w Pieninach. Malownicza zabudowa i zapierające dech otoczenie doceniane są przez turystów niezależnie od pory roku. Osobom, które są szczególnie spragnione pięknych krajobrazów, polecamy kilka ciekawych punktów widokowych w okolicy miasta.

O zaletach Szczawnicy można mówić wiele, ale jedną z najważniejszych jest wspaniała lokalizacja pośród pienińskich szczytów.

Będąc w Szczawnicy warto zobaczyć tamtejsze atrakcje przyrodnie jakimi są chociażby Wąwóz Homole, Wysokie Skałki i rezerwat Białej Wody, do których prowadzą niezbyt trudne trasy. Jeszcze łatwiej jest dostać się na szczyt Palenicy – wystarczy skorzystać z kolejki krzesełkowej startującej w centrum miasta. Roztacza się stamtąd zapierający dech widok na miasto i dalej na Pieniny, Tatry oraz Beskid Sądecki. To jednak nie jedyny punk widokowy w okolicy Szczawnicy, który warto “zaliczyć”.

Atrakcje Szczawnicy i Pienin – punkty widokowe


Wypoczywając w górach każdy spragniony jest spektakularnych widoków. W tym celu nie zawsze trzeba wspinać się na wysokie granie – wystarczy odwiedzić na przykład platformę lub wieżę widokową. Oczywiście zachęcamy też do zdobywania szczytów!

Przedstawiamy 7 najlepszych punktów widokowych niedaleko Szczawnicy.

Trzy Korony


Jeden ze szlaków, który prowadzi na Trzy Korony, rozpoczyna się w Szczawnicy i liczy około 9,5 kilometra. Najczęściej wybieranym punktem wyjścia jest schronisko Orlica. Po drodze trzeba się liczyć z kilkoma stromymi podejściami, jednak widok jaki rozciąga się z wysokości 982 m n.p.m. jest naprawdę fantastyczny.

Na jednym z wierzchołków Trzech Koron (Okrąglicy) usytuowano platformę widokową. Roztacza się stąd spektakularna panorama doliny Dunajca wraz z najpiękniejszym odcinkiem, czyli przełomem rzeki. Można zobaczyć także Beskid Sądecki, Tatry oraz Gorce. Jaki jest minus? Duże zainteresowanie turystów, którzy latem przyjeżdżają w Pieniny.

Kolejki w sezonie trochę psują atmosferę wejścia na szczyt. Ale widok przepiękny - pisze Aleksandra.


Wysoka


Wysoka to najwyższy szczyt w Pieninach liczący 1050 m n.p.m. Cały obszar porośnięty jest lasem, jedynie sam wierzchołek ma postać kopuły skalnej, która wystaje ponad linię świerków. Na szlak prowadzący na szczyt można wejść w Jaworkach lub w Szczawnicy. Decydując się na tę drugą opcję, należy przejść Szafranówkę, Durbaszkę, Wysokie Skałki, Wierchliczkę i przełęcz Rozdziela na Wielki Rogacz.

Na szczycie Wysokiej, ze względu na 20-metrowe urwisko od strony słowackiej, zbudowano platformę widokową, którą zabezpieczają metalowe barierki. Dzięki temu można podziwiać wspaniałą panoramę Tatr, Babiej Góry, Pasma Radziejowej, Magury Spiskiej, Gór Lewockich i Pienin.

Punkt widokowy w Jaworkach

Punkt widokowy w Jaworkach

Punkt widokowy w Jaworkach

Jaworki, ul. Górna Stacja Kolei Linowej Homole

Punkty widokowe


Malownicze górskie szczyty można podziwiać także z mniejszych wysokości. Proponujemy udać się na punkt widokowy, który został zlokalizowany przy górnej stacji kolejki linowej Homole. Można tam dotrzeć szlakiem biegnącym przez wąwóz lub wjechać kolejką.

Z punktu widokowego rozciąga się zachwycający widok na dolinę, hale, owce, północną stronę Jaworek i pasmo wraz z Czeremchą, Wielką Przechybą, Radziejową oraz Wielkim Rogaczem. Do dyspozycji turystów jest również teleskop oraz wiata.

Kładka z Janem Nepomucenem na Dunajcu

Kładka z Janem Nepomucenem na Dunajcu

Kładka z Janem Nepomucenem na Dunajcu

Sromowce Niżne, ul. Sromowce Niżne

Punkty widokowe 9.4


Polecane przez nas miejsce znajduje się w Sromowcach Niżnych, 20 kilometrów od Szczawnicy. Jest przeznaczona tylko dla ruchu pieszego, więc turyści mogą spokojnie się tu zatrzymać, by podziwiać niesamowite widoki na Pieniny.

Kładka łączy tereny Polski i Słowacji - po drugiej stronie znajduje się słynny Czerwony Klasztor.

Zapora wodna na Jeziorze Czorsztyńskim


Aby zobaczyć Pieniny z innej perspektywy, trzeba pojechać do Niedzicy. Miejscowość to popularny turystyczny kurort, w którym znajdziemy wiele turystycznych atrakcji. Jedna z nich to zapora wodna na Jeziorze Czorsztyńskim o wysokości ponad 50 metrów.

Turyści przyjeżdżają tu, by podziwiać widoki na Tatry i Pieniny, a także wyjątkowe malowidło 3D. Dlatego planując wycieczkę na zaporę, zawsze trzeba brać pod uwagę, że inni mogli zrobić dokładnie to samo.

Ładne widoki i dość duża różnica poziomów, ale jak zwykle tłumy ludzi i stoiska z niczym – pisze Bartek.


Punkt widokowy na Czarnej Górze


Ten punkt widokowy polecamy osobom, które mają do dyspozycji samochód. Znajduje się bowiem 40 kilometrów od Szczawnicy. Warto jednak wybrać się na taką wycieczkę, ponieważ rozciągająca się stamtąd panorama Tatr, Gorców i Pienin robi piorunujące wrażenie. Przy punkcie widokowym znajduje się wygodny parking oraz górna stacja wyciągu Grapa-Litwinka.

Jeśli jest piękna pogoda, miejsce warte odwiedzenia, gdzie rozpościera się piękny widok na Tatry – pisze Karol.


Platforma widokowa Ślimak

Platforma widokowa Ślimak

Platforma widokowa Ślimak

Barcice, ul. Wzgórze Dzielnica

Punkty widokowe 10.0


Po piękne widoki można pojechać jeszcze dalej – na przykład do Woli Kroguleckiej (50 kilometrów od Szczawnicy), gdzie znajduje się platforma widokowa Ślimak. Konstrukcja jest atrakcją sama w sobie, ma bowiem charakterystyczny spiralny kształt, od którego została nazwana.

Platforma została ustawiona na wzgórzu Dzielnica (539 m n.p.m.) w Beskidzie Sądeckim. Można z niej podziwiać widoki na Beskid Sądecki, zwłaszcza Pasmo Radziejowej, Gorce i Beskid Wyspowy.

Następny artykuł W Tatrach niedźwiedź...

Komentarze

Zobacz również

Biuro Obsługi Klienta

Infolinia:

801 000 781

poniedziałek - piątek, 8:00 - 18:00

Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!

Aplikacja dla właścicieli obiektów

Dowiedz się więcej