5 najpiękniejszych mostów w Polsce. Co warto zobaczyć?

5 najpiękniejszych mostów w Polsce. Co warto zobaczyć?

To element architektury, który bardzo często pomaga nam w dotarciu do upragnionego celu. Większość z nich znajduje się nad polskimi rzekami, ulicami, czy torami kolejowymi. Najpiękniejsze polskie mosty bardzo często mają niezwykłą historię i przez to stają się tak bardzo wyjątkowe. W Polsce znajdziemy kilka prawdziwych perełek. Gdzie w związku z tym warto się wybrać?

Podróżując po Polsce, niezależnie czy to prywatny samochód, czy środek komunikacji publicznej, bardzo często przedostajemy się mostami. Większość z nich łączy brzegi nad rzeką, rozciąga się nad dolinami, torami kolejowymi, czy ulicami. Mają one bez wątpienia swoją bogatą historię, sięgającą nawet wiele setek lat, a niektóre z nich posiadają nowoczesny styl, który czyni je wyjątkowymi. Mosty, bo o nich mowa, to element architektury, na który mało kto zwraca uwagę podczas podróży. Moment zafascynowania najczęściej trwa krótką chwilę. Inaczej wygląda to, jeśli podziwiamy ten rodzaj budowli podczas spacerów, czy chociażby skoku na bungee, do którego coraz częściej wykorzystuje się polskie mosty.


Sprawdź również: Mosty zakochanych w Polsce


Które mosty warto zobaczyć w Polsce?


Zachwycają turystów, architektów, filmowców. Niektóre mają niezwykłą i bogatą historię, a inne są dziełami sztuki inżynierskiej i majestatycznymi ozdobami krajobrazu. Znajdują się zarówno w popularnych, jak i tych mniej znanych miejscowościach w Polsce. Przygotowaliśmy subiektywny ranking 5, naszym zdaniem, najpiękniejszych mostów w Polsce. Gdzie w związku z tym warto się wybrać, by je zobaczyć? Sprawdźmy!

 

 


  • Most Zakochanych we Wrocławiu


Zaczynamy od budowli, która znajduje się w miejscu chętnie odwiedzanym przez turystów we Wrocławiu. Most Zakochanych, bo o nim mowa, znajduje się na malowniczym Ostrowie Tumskim, nad północną odnogą Odry. To dwuprzęsłowy stalowy, nitowany most we Wrocławiu zbudowany w roku 1889. Długość obecnego, stalowego mostu wynosi 52,19 m, szerokość pomostu – 6,84 m, wysokość portalu – 6,90 m, przęsło – 25,19 i 25,93 m. Warto podkreślić, że Most Tumski stanął w miejscu drewnianej przeprawy, która łączyła Wyspę Piasek i Ostrów Tumski od XII w. Stał się swego rodzaju symbolem Wrocławia, z jednego prostego powodu. Zakochani zaczęli wieszać tu kłódki ze swoimi imionami lub inicjałami, licząc na to, że ich miłość przetrwa i będą żyć szczęśliwie. Dlatego też Most Tumski bardzo często nazywany jest Mostem Zakochanych. Przy moście Tumskim znajdują się ręcznie obsługiwane i sprawne zabytkowe lampy gazowe. To niezwykły i zabytkowy most, który każdy, kto przebywa we Wrocławiu, powinien zobaczyć. W 2019 roku Most Tumski przeszedł generalny remont, a kłódki zostały zdjęte. Zainteresowane i zakochane pary mogą je odebrać od zarządcy we Wrocławiu.

 

 

Hubska Apartments

Hubska Apartments

Wrocław, ul. Hubska

Apartamenty 9.8
Hotel DWOREK

Hotel DWOREK

Wrocław, ul. Obornicka

Kwatery i pokoje 9.8
Akceptujemy płatność Polskim Bonem Turystycznym
Kwatery Dla Firm

Kwatery Dla Firm

Wrocław, ul. Plac Orląt Lwowskich

Kwatery i pokoje 9.4

 

 


Już dziś zarezerwuj swój nocleg we Wrocławiu

 

 


  • Most Świętokrzyski w Warszawie


Takim oto sposobem szybko wkraczamy w nowoczesność. Most Świętokrzyski, którego budowa została ukończona w 2000 roku stał się swego rodzaju symbolem Warszawy i bez wątpienia najpiękniejszym mostem w stolicy. Jego długość wynosi 430 m i łączy on dwa brzegi Wisły. Przez ten most odbywa się ruch uliczny, pieszy i rowerowy. Warto podkreślić, że jego smukła sylwetka zdobi dziesiątki filmów i reklam. Oświetlony, na tle PGE Stadionu Narodowego wygląda naprawdę okazale. Okolice Mostu Świętokrzyskiego (ze świeżo wyremontowanymi bulwarami nad Wisłą, stojącym tuż obok Centrum Nauki Kopernik i tymczasową siedzibą Muzeum Sztuki Nowoczesnej) powoli stają się jedną z modnych nadwiślańskich miejscówek - w upalne dni to miejsce spaceru i odpoczynku dużej liczby warszawiaków.Pokoje i apartament Na skarpie

Pokoje i apartament Na skarpie

Warszawa, ul. Krakowskie Przedmieście

Apartamenty 9.6
Apartamenty CAPITAL APARTMENTS

Apartamenty CAPITAL APARTMENTS

warszawa, ul. Pokorna 2

Apartamenty 9.6
Akceptujemy płatność Polskim Bonem Turystycznym
Villa Jeziorki 71

Villa Jeziorki 71

Warszawa, ul. Jeziorki

Kwatery i pokoje 9.2
Wybierz dla siebie nocleg w Warszawie

 

 

 


  • Wiadukt kolejowy Wisła-Głębce


Warto w tym miejscu przedstawić również jeden z najpiękniejszych mostów, przez który odbywa się ruch kolejowy. Wiadukt znajduje się w jednej z popularnych miejscowości wypoczynkowych w Beskidzie Śląskim - w Wiśle. Wiadukt w Wiśle Głębce powstawał na przestrzeni lat 1931-1933. Budową zajmowało się biuro inżynierskie Ksawerego Goryanowicza, według projektu S. Saskiego i T. Mejera. Konieczne było wybudowanie konstrukcji trój- i siedmioprzęsłowej, gdyż tylko w ten sposób dało się połączyć wzniesienia, które otaczają wylot doliny Łabajowa. Wiadukty są obecnie atrakcją turystyczną Wisły. Dłuższa konstrukcja, mimo wielu historycznych zawirowań, do dziś zachowała się w bardzo dobrym stanie. Została oparta na sześciu masywnych podporach, co pozwoliło na stworzenie siedmiu łuków. Filary zwieńczone są gzymsami. Gzymsy zastosowano również na całej długości wiaduktu, wykańczając je po obu stronach żelaznymi balustradami.

 

 

Osada Kamratowo

Osada Kamratowo

Wisła, ul. Jasna

Apartamenty 9.8
Anielskie Chaty

Anielskie Chaty

Ujsoły, ul. Soblówka

Domki 9.8
Akceptujemy płatność Polskim Bonem Turystycznym
Domek Górski Promyk

Domek Górski Promyk

Wisła, ul. Gimnazjalna

Domki 10.0
Akceptujemy płatność Polskim Bonem Turystycznym

 

 


Sprawdź oferty noclegów w Wiśle

 

 


  • Most gotycki św. Jana w Kłodzku


Nie da się ukryć, że wielu osobom, ta właśnie budowla może kojarzyć się ze słynnym czeskim mostem Karola w Pradze. To swego rodzaju kopia bardziej słynnego mostu, z tą różnicą, że powstał dużo wcześniej niż popularny czeski most. Za datę jego powstania uznaje się wiek XIV, a jego długość to 52 m. Most wyróżnia się okazałymi rzeźbami (przedstawiającymi m.in. Trójcę Świętą, Ukoronowanie NMP, popularnego w regionie świętego Jana Nepomucena, Pietę i Ukrzyżowanie) i tym, że jest to najstarszy most kamienny w Polsce. To punkt obowiązkowy podczas pobytu w Kłodzku.

 

 

Apartamenty Familia

Apartamenty Familia

Kłodzko, ul. Sosnowa

Apartamenty 9.6
Dworek Myśliwski

Dworek Myśliwski

Laskówka, ul. Czereśniowa

Domki 9.6
Pokoje Gościnne Pod Różami

Pokoje Gościnne Pod Różami

Kłodzko, ul. Dąbrowskiej

Kwatery i pokoje 9.2

 

 


Oto najlepsze oferty noclegów w Kłodzku

 

 


  • Most w Tczewie


Przegląd najpiękniejszych mostów i wiaduktów w Polsce, kończymy na moście drogowo-kolejowym, znajdującym się w Tczewie. Jego długość wynosi 1052 m, powstał w latach 1851-1857 i rozciąga się pomiędzy dwoma brzegami rzeki Wisły. Nie da się ukryć, że przejazd przez tę stalową konstrukcję był zawsze jedną z głównych atrakcji podczas wyjazdów nad morze. W czasie jego powstania był najdłuższym mostem drogowo-kolejowym na całym kontynencie i sporym osiągnięciem technicznym, wykorzystującym najnowocześniejsze rozwiązania inżynierii XIX wieku. Obecnie z ruchu został wyłączony most drogowy. Od kilku lat trwa akcja ratowania zabytkowej konstrukcji. Wierzymy, że uda się w pełni zachować ten wspaniały zabytek.

 

 

 

 


Poznaj oferty noclegów w Tczewie


Mamy nadzieję, że podczas najbliższej podróży nieco lepiej przyjrzycie się mostom, przez które przejeżdżacie. To prawdziwe zabytki i niezwykłe cuda nowoczesnej inżynierii. Gdyby nie one, podróż w wymarzone miejsce, byłaby zdecydowanie dłuższa.


Następny artykuł Padły rekordy temperatur w...

Komentarze

Zobacz również