5 najpopularniejszych jezior na Pojezierzu Drawskim

5 najpopularniejszych jezior na Pojezierzu Drawskim

Wypoczynek na Pomorzu kojarzy się nam przede wszystkim z plażowaniem i pluskaniem się w Bałtyku. Jednak kryje się tam o wiele więcej atrakcji, o których sporo osób nawet nie wie – należy do nich na przykład Pojezierze Drawskie!

Pojezierze Drawskie to malowniczy region leżący w województwie zachodniopomorskim. Jest znakomitą alternatywą dla wszystkich, którzy lubią wypoczywać nad jeziorami, ale z niepokojem myślą o tłumie turystów, jaki latem przewija się przez Mazury. Warto więc wybrać krainę, pełną otoczonych lasami jezior, będącą przy tym prawdziwą oazą spokoju. Naturalne warunki sprzyjają uprawianiu sportów wodnych, nurkowaniu i wędkowaniu, a oprócz tego na turystów czekają również dobrze przygotowane plaże z sąsiadującymi z nimi przystaniami żeglarskimi.

Region rozciąga się od Drawska Pomorskiego, aż do jeziora Lubnie. Na kształt terenu wpłynął lodowiec i to właśnie jemu zawdzięczamy występowanie malowniczych pagórków oraz moren i głębokich rynien wypełnionych wodą. Pojezierze słynie przede wszystkim z niesamowitych krajobrazów – w jego wschodniej części utworzono nawet Obszar Chronionego Krajobrazu Pojezierze Drawskie, bezpośrednio sąsiadujący z Drawskim Parkiem Krajobrazowym.

Zobacz noclegi na Pojezierzu Drawskim:

Fakt, iż Pojezierze Drawskie jest zdecydowanie mniejsze od Mazur nie oznacza, że nie ma tam żadnych turystów. Wczasowicze cenią tamtejsze urokliwe jeziora – niżej dowiecie się, które z nich cieszą się największą popularnością. Wybraliśmy sześć najbardziej interesujących akwenów.

Drawsko, świetne miejsce na wczasy nad jeziorem


Jezioro Drawsko po prostu musiało znaleźć się na naszej liście! Jest to drugi pod względem głębokości akwen w kraju oraz największy zbiornik na Pojezierzu Drawskim, liczący ponad 1800 hektarów powierzchni. Ta liczba robi wrażenie! Oprócz tego jezioro ma niezwykle urozmaiconą linię brzegową – występują tam liczne półwyspy, zatoki oraz kilkanaście wysp o różnej wielkości.

Największą wyspą jeziora Drawsko jest Bielawa, wymieniana wśród największych polskich wysp śródlądowych. Jeszcze niedawno (do końca XX wieku) była zamieszkana, jednak teraz znajdujące się tam domki letniskowe i inne zabudowania po prostu niszczeją. Nadal można jednak przybijać do jej brzegu – na właścicieli łodzi, jachtów i motorówek czekają pomosty z miejscami do cumowania.  Warto zdecydować się na to, by przypłynąć na Bielawę, gdyż na turystów czekają tam platformy widokowe i ścieżka edukacyjna, przybliżająca przyrodę wyspy.


fot. Piotr Gołębniak, Adobe Stock

Planując wakacje nad jeziorem Drawsko trzeba wziąć pod uwagę, że nie jest to spokojny akwen. Jako że dopuszczono tam ruch łodzi silnikowych, cieszy się dużym zainteresowaniem miłośników sportów motorowych. Poza tym panują tam dobre warunki także dla żeglarzy. Na turystów czeka bogata baza wypoczynkowa – kempingi, ośrodki wypoczynkowe i inne obiekty dysponują pełną infrastrukturą. Przy brzegu działają przystanie, kąpieliska, wypożyczalnie sprzętu wodnego, których obecność ułatwia zaplanowanie aktywnego wypoczynku.

Największą miejscowością, zlokalizowaną nad jeziorem Drawsko, jest Czaplinek. Można tam bez problemu znaleźć nocleg, a oprócz tego ciekawie spędzić czas. Jakie są główne atrakcje w Czaplinku? Na turystów czeka tam przede wszystkim spora przystań żeglarska i kąpielisko, warto również zwiedzić jego centrum oraz obejrzeć XIII-wieczny kościół pw. Świętej Trójcy o barokowym wystroju.

Sosnowe Wzgórze

Sosnowe Wzgórze

Czaplinek, ul. Pięciu Pomostów

Domki 10.0
Agroturystyka U Przyjaciół Soni

Agroturystyka U Przyjaciół Soni

Nowe Worowo, ul. Męcidół

Agroturystyka 10.0

Wypoczynek nad jeziorem Komorze


O ile na Drawsku jest dość tłumnie, o tyle okolice jeziora Komorze to znakomite miejsce dla osób, które chciałyby uciec od cywilizacji. Nie ma tam bowiem dużych ośrodków turystycznych, głównych „producentów” zgiełku. Zamiast tego można wypoczywać w miejscu otoczonym lasami – noclegów można poszukać w takich letniskowych miejscowościach jak Sikory, Kuszewo, Rakowo i Komorze. Są to nieduże wsie, w których zlokalizowano zaciszne pensjonaty i gospodarstwa agroturystyczne.

Jezioro Komorze, fot. Dejan Gospodarek, Adobe Stock

Jezioro Komorze uważane jest za jeden z bardziej malowniczych akwenów Pojezierza Drawskiego. Jego linia brzegowa jest dobrze rozwinięta oraz urozmaicona. Wczasowicze znajdą tam liczne zatoki, półwyspy i wyspy, z których największą jest Wydrzna. To również miejsce, które chętnie wybierają wędkarze. W przejrzystej wodzie można tam bowiem złowić szczupaka, węgorza albo okazałego leszcza. Z kolei kajakarze na jeziorze Komorze zazwyczaj rozpoczynają spływy Piławą. Jest to łatwa trasa, polecana także dla zupełnie początkujących. Podczas wycieczki można poznać niesamowicie piękne miejsca i nietkniętą przyrodę. Warto zatrzymać się na chwilę w Bornym Sulinowie, gdzie znajdowała się baza Armii Czerwonej, by poznać tajemnice tego miasta.


Jezioro Lubie, jedno z najpiękniejszych na Pojezierzu Drawskim


Jezioro Lubie jest trzecim co do wielkości akwenem pojezierza, a przede wszystkim jednym z najpiękniejszych! Jego powierzchnia wynosi ponad 1400 hektarów, znajduje się na nim pięć wysp. Akwen wyróżnia się również urozmaiconą linią brzegową, z licznymi zatoczkami i różnej wielkości półwyspami. Panują tam dobre warunki dla żeglarzy, a ze względu na wiejące pomyślne wiatry, także dla amatorów windsurfingu. Również na tym jeziorze dopuszczony jest ruch łodzi motorowych, co przełożyło się na ofertę miejscowych firm. Nietrudno bowiem znaleźć wypożyczalnie skuterów wodnych oraz możliwość przejażdżki na nartach wodnych za motorówką.


Jezioro Lubie, fot. Agnieszka Rodowicz, Adobe Stock

Ze względu na to, że południowy brzeg jeziora od dłuższego czasu zajmuje poligon, miejscowa baza turystyczna rozwinęła się przede wszystkim przy północnej stronie. Noclegi można tam wynająć na przykład w Lubieszewie, popularnym letnisku zlokalizowanym przy akwenie. Warto wiedzieć, że we wsi znajdują się stawy, w których prowadzona jest hodowla pstrąga. Rybę tę można zjeść w którejś z lubieszewskich smażalni. We wsi działa też przystań jachtowa ze sporą, piaszczystą plażą, gdzie można swobodnie się opalać.

Wypoczywając nad jeziorem Lubie można skorzystać z oznakowanych szlaków turystycznych. Jeden z nich okrąża cały akwen, więc rowerowa wycieczka tą trasą zajmie kilka godzin. Inną opcją jest spływ Drawą, która przepływa przez Lubie. Rzeka na całej swej długości tworzy malownicze wąwozy i przełomy, a wartki nurt upodabnia ją do górskich potoków. Z tego powodu uważana jest za jeden z najpiękniejszych szlaków kajakowych w kraju. Na odcinku od Czaplinka do Noteci wyznaczono szlak kajakowy im. ks. Karola Wojtyły.

Zobacz noclegi na Pojezierzu Drawskim:
Bzy I Magnolie

Bzy I Magnolie

Łubowo, ul. ul. Rakowska

Agroturystyka 9.8
Pod Wiatrakiem

Pod Wiatrakiem

Złocieniec, ul. Cieszyno

Agroturystyka 10.0
Izba Pod Kasztanem

Izba Pod Kasztanem

Złocieniec, ul. Stawno

Agroturystyka


Wypoczynek nad jeziorem Pile – dla fanów żeglarstwa


Powierzchnia jeziora Pile liczy prawie 1000 hektarów, co pozwala na uprawianie żeglarstwa i innych sportów wodnych. Jego linia brzegowa jest bardzo urozmaicona, a obecność licznych zatoczek i półwyspów nie pozwala na nudę podczas przeprawy. Przez jezioro biegnie szlak kajakowy rzeki Piławy, lubiane jest również przez plażowiczów i wędkarzy. Ci piersi mają do dyspozycji kąpieliska z piaszczystymi plażami i przystanie, natomiast drudzy wybierają miejsce przy podwodnym lesie.

Podwodny las w jeziorze Pile to fragment częściowo zatopionej wyspy, która znajduje się nieopodal miasteczka Borne Sulinowo. Na głębokości 18 metrów znajdują się zbutwiałe drzewa, kiedyś uspokajające swym szumem przyjezdnych. Teorie spiskowe mówiły, że zatopili je po drugiej wojnie światowej Niemcy, gdy chcieli zniszczyć bazę miniaturowych łodzi podwodnych. Jednak tak naprawdę to efekt naturalnych procesów geologicznych. Pod częścią wyspy znajdowała się bowiem grota, kiedy się zapadała, wówczas fragment lądu po prostu zatonął. Teraz zatopiony las stanowi schronienie dla licznych gatunków ryb, jest też chętnie eksplorowany przez nurków.


Borne Sulinowo - Dom Oficera, fot. konradkerker, Adobe Stock

Wypoczywając nad jeziorem Pile, warto odwiedzić Borne Sulinowo, które aż do początku lat 90. było niedostępne dla „zwykłych” ludzi. Mieściła się tam baza wojsk radzieckich, teraz na tej przeszłości miasto buduje swój produkt turystyczny. Zwiedzanie miasta może być podróżą w przeszłość, zwłaszcza gdy obejrzymy zbiory miejscowej izby muzealnej. Warto wiedzieć, że Borne Sulinowo ma zdecydowanie dłuższą historię, która rozpoczęła się pod rządami Trzeciej Rzeszy. Niemcy wybudowali tam swój garnizon, a później przejęli go Rosjanie. Do zabytków pamiętających czasy międzywojenne zalicza się Dom Oficera oraz ruiny willi Guderiana.

Łubowo Zacisze

Łubowo Zacisze

Łubowo, ul. Kościuszki

Domki 10.0

Jezioro Zarańskie, na wczasy nad jeziorem


Okolice Jeziora Zarańskiego są świetnym miejscem na spokojny urlop z dala od ludzi. Bezpośrednio nad jego brzegiem nie ma większych ośrodków miejskich. Rozwija się budownictwo letniskowe, noclegi można znaleźć też w gospodarstwach agroturystycznych, które zlokalizowane są we wsiach Zarańsko, Roztoki czy Żółte. Nie da się tam jednak całkiem uciec od cywilizacji, gdyż do Drawska Pomorskiego można dojechać samochodem w ciągu kilku minut.

Nad Jeziorem Zarańskim działa plaża, a nad samą wodą wygospodarowano miejsce piknikowe. Niektórych turystów na pewno ucieszy fakt, iż utworzono tam strefę ciszy, co oznacza zakaz używania łodzi z silnikami spalinowymi. Ten fakt oraz obecność licznych zatoczek, urozmaicających linię brzegową, sprawia, iż akwen jest bardzo lubiany przez wędkarzy.


Pojezierze Drawskie, fot. Dariusz, Adobe Stock

Z miejscem tym wiąże się ciekawostka. Na jednej z miejscowych wysp przeprowadzono badania archeologiczne. Efektem było odkrycie wielu cennych artefaktów, takich jak kompletne naczynia, ozdoby i fragmenty broni. Pochodzą one z czasów, gdy nad jeziorem mieścił się gród zamieszkany przez Pomorzan. Badacze są skłonni stwierdzić, że był to ważny ośrodek handlowy, gdyż pośród znalezisk znalazły się także przedmioty, które zostały przywiezione przez zagranicznych kupców. Do tego na wyspie odkryto również pozostałości świątyni i stołu ofiarnego, a w wodach jeziora szkielety koni, co interpretowane jest jako ofiara składana podczas pogańskich obrządków. W XI wieku czczono tam Walesa, słowiańskiego boga urodzaju, plonów i płodności

Po dotarciu na wyspę da się jeszcze dostrzec pozostałości drewnianego pomostu, a nawet drobny bruk z jasnego kamienia, którym w średniowieczu utwardzono ścieżki. Prowadzi on do centralnego punktu wyspy, gdzie zlokalizowano miejsce kultu Pomorzan. Warto zwiedzić tę wyspę, mając świadomość, co się na niej znajdowało. Osoby z bujną wyobraźnią na pewno bez trudu wczują się w atmosferę tego miejsca.

Następny artykuł Bon turystyczny w Jantarze....

Komentarze

Zobacz również

Biuro Obsługi Klienta

Infolinia:

801 000 781

poniedziałek - piątek, 8:00 - 18:00

Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!

Aplikacja dla właścicieli obiektów

Dowiedz się więcej