5 rzeczy, w których Wrocław jest lepszy od Paryża

5 rzeczy, w których Wrocław jest lepszy od Paryża

Podróżując po Polsce, możemy odkrywać wiele wspaniałych polskich miast. Do tej kategorii na pewno należy zaliczyć Wrocław, który jest miastem idealnym dla każdego i to na każdą porę roku. A czy zastanawiałeś się kiedyś nad tym, jakie atuty ma to miasto i w czym może być ono lepsze od jednej z najpopularniejszych europejskich stolic, jaką jest Paryż?

Jeśli poszukujesz znanego polskiego miasta, które będzie niezwykłe i atrakcyjne turystycznie, to Wrocław jest idealnym wyborem. O niezwykłości tego miejsca, można się przekonać tak naprawdę na każdym kroku. Co warto podkreślić, jest to jedno z najchętniej odwiedzanych polskich miast, zarówno przez turystów z Polski, jak i zagranicy. Dzieje się tak z wielu powodów - niezwykłe zabytki, atrakcje dla turystów, gościnność mieszkańców, wszechobecna zieleń, różnorodność miejsc do wypoczynku na świeżym powietrzu. 

 

Wrocław ma w sobie to coś, co sprawia, że przyciąga każdego. Przebywając w tym mieście, ma się wrażenie, że jest ono dla nas wręcz stworzone i przeznaczone. Za każdym razem, jeśli będziemy mieli okazję tu być, odkryjemy coś nowego i niezwykłego. To nie jest miasto, które można zwiedzić w jeden dzień. By dobrze poznać Wrocław, potrzeba przynajmniej kilka dni. Gwarantujemy, że te kilka dni w zupełności wystarczy, byśmy chcieli tu powracać o każdej porze roku.


Nie da się ukryć, że do czołówki miast europejskich, jeśli chodzi o turystykę, należy stolica Francji - Paryż. Czas spędzany na Rynku we Wrocławiu, czy Place de la Concorde w Paryżu, przysmaki kuchni francuskiej z kieliszkiem wytrawnego wina, czy tradycyjne polskie dania z kuflem rzemieślniczego piwa z lokalnego browaru? Wybór nie jest prosty. Warto podkreślić, że zarówno Wrocław, jak i Paryż, zachwycają swoim pięknem i różnorodnością atrakcji. Jeśli zastanawiasz się nad tym, w czym Wrocław jest lepszy od Paryża, to czas najwyższy, by rozwiać swoje wątpliwości i poznać wszystkie atuty stolicy Dolnego Śląska.


Porównanie obu tych miast jest niezwykle trudne z wielu powodów. Zarówno Wrocław, jak i Paryż, przyciągają do siebie turystów z kraju, jak i zagranicy. Zachwycają zabytkami, bogactwem kulturalnym, możliwościami spędzania wolnego czasu i doskonale rozwiniętą bazą noclegowo-gastronomiczną. Należy pamiętać, że zarówno jedno, jak i drugie miasto, doskonale sprawdzą się na romantyczny wyjazd. Nie ma w tym przypadku, że Wrocław i Paryż są uznawane za najbardziej romantyczne miejsca nie tylko w Europie, ale i na świecie.


W opinii wielu turystów na świecie, to właśnie Paryż uznawany jest za najbardziej wyjątkowe miasto. To grono osób na pewno nigdy nie miało okazji spędzać swojego urlopu we Wrocławiu. Każdy, kto tu przyjedzie, zakocha się w tym mieście. Stolica Dolnego Śląska w niczym nie ustępuje stolicy Francji. Dla niedowiarków, jak i osób, które zastanawiają się, do którego miasta warto się wybrać, przygotowaliśmy kilka podpowiedzi.


W czym Wrocław jest lepszy od Paryża?
Każdy, kto choć raz miał okazję być we Wrocławiu lub paryżu, doskonale wie, jak piękna jest stolica Francji i stolica Dolnego Śląska. Z ruchem turystycznym mamy tu do czynienia praktycznie przez cały rok. Jedno i drugie miasto przyciągają zabytkami, wydarzeniami kulturalnymi, gościnnością i pełną gamą atrakcji.


Czy jest szansa, żeby pogodzić miłośników francuskiego i dolnośląskiego klimatu? Jasne, że tak! Przygotowaliśmy zestawienie rzeczy, z lekkim przymrużeniem oka, w których Wrocław jest lepszy od Paryża. Oto nasze subiektywne przemyślenia.


 1. Wrocław z tytułem European Best Destination 2018!


Rozpoczynamy od kwestii, która zdecydowanie przemawia na korzyść Wrocławia. To właśnie stolica Dolnego Śląska w 2018 roku zwyciężyła w międzynarodowym konkursie European Best Destination. Warto zaznaczyć, że Wrocław zdobył wówczas 41 tysięcy głosów. Paryż w tym zestawieniu zajął dopiero miejsce 13. Wrocław, dzięki zaangażowaniu lokalnej społeczności, gości z Polski i całego świata, może pochwalić się tytułem najlepszej europejskiej destynacji turystycznej.fot. Karol Wiak

Nagroda ta przyznawana jest corocznie. W rywalizacji brało udział 20 miast. Wrocław zmierzył się z tak popularnymi kierunkami turystycznymi, jak m.in. wspomniany Paryż, Mediolan czy Ateny. W głosowaniu liczył się przede wszystkim potencjał turystyczny i szanse na rozwój danej miejscowości. Rocznie stolicę Dolnego Śląska odwiedza między 4 a 5 milionów turystów, co jest niezwykle ważne w kwestii rozwoju samego miasta, jak i lokalnej turystyki. 


Sprawdź również: Wrocław - weekend z dzieckiem


 1. Atrakcyjność w oczach zagranicznych turystów


O wyjątkowości Wrocławia niech świadczy fakt, że jest to miasto niezwykłe również w opinii wielu zagranicznych turystów. W artykule, który został opublikowany w 2013 roku w niemieckiej gazecie “Die Welt”, można znaleźć wiele pochlebnych opinii, dotyczących stolicy Dolnego Śląska. fot. Karol Wiak

We wspomnianym wcześniej artykule, możemy przeczytać m.in., że stolica Dolnego Śląska to jedno z najdynamiczniej rozwijających się miast w kraju, przez co przyciąga wielu Włochów i Hiszpanów. Opuszczają oni swoje pogrążone w kryzysie ojczyzny i to właśnie we Wrocławiu znajdują świetną pracę i dobre warunki do życia.


Tak o Wrocławiu wypowiada się jeden z pracujących tu Włochów:


Myślałem, że Wrocław nie może być przecież lepszy od Paryża, ale dzisiaj wiem, że tak faktycznie jest. Gdy w Paryżu proponujesz coś nowego, nikt cię nie słucha. Francuzi mówią dużo o innowacyjności, ale tam nic się nie dzieje.


Przeczytaj koniecznie: Polskie miasta na weekend i nie tylko - Wrocław


 1. Stolica Dolnego Śląska ma swoje krasnoludki!


Każdy, kto chociaż raz miał okazję być we Wrocławiu, bardzo dobrze wie, że najbardziej rozpoznawalnym elementem tego miasta są znajdujące się tu krasnoludki. To jedna z największych atrakcji miasta - w całym Wrocławiu można doliczyć się przeszło 350 krasnoludków. Z każdym kolejnym rokiem ich przybywa. To dobra propozycja dla wytrwałych i żądnych przygód turystów, ponieważ znalezienie wszystkich nie jest wcale takie proste. Dodajmy, że czas spaceru szlakiem krasnali zajmuje około 2 godzin. Krasnale znajdują się w całym mieście, w jego najważniejszych punktach.fot. Karol Wiak

Do najpopularniejszych wrocławski krasnali należy zaliczyć m.in. Papę Krasnala, Krasnala Rzeźnika, Krasnala WrocLovka, Krasnala Życzliwka, czy Krasnala Wrocławiaka. To doskonała atrakcja, nie tylko dla dzieci, ale dla każdego turysty, który będzie miał okazję spędzać czas we Wrocławiu.


 1. Bariera językowa


Ta kwestia zdecydowanie przemawia na korzyść Wrocławia. W stolicy Dolnego Śląska swobodnie można porozumieć się w języku polskim, angielskim, a nawet niemieckim. W przypadku Paryża, sytuacja ta wygląda zupełnie inaczej. fot. Karol Wiak

Podczas wyjazdu do Paryża niezwykle trudno jest porozumieć się w języku angielskim. Dlaczego? Francuzi przede wszystkim nie chcą mówić po angielsku - wynika to z ich dumy. W rankingu znajomości języka angielskiego zajmują odległe miejsce, tuż za Szanghajem. Jeśli chcemy zapytać o coś Francuza w języku angielskim, musimy się liczyć z tym, że będzie on udawać, że nie rozumie turysty i odpowie mu po francusku. Przyznacie zgodnie, że nauka języka francuskiego chyba nie jest wcale taka prosta?Hostel Świdnicka 24

Hostel Świdnicka 24

Wrocław, ul. Świdnicka

Hostele Wrocław 9.2
Pure Rental Apartments

Pure Rental Apartments

Wrocław, ul. Gwiaździsta

Apartamenty Wrocław 10.0
Villa Art Novis

Villa Art Novis

Wrocław, ul. Księcia Józefa Poniatowskiego

Hotele Wrocław 9.7
Apartamenty White i Parrot

Apartamenty White i Parrot

Wrocław, ul. Komuny Paryskiej

Apartamenty Wrocław 10.0
Tutaj znajdziesz propozycje noclegów we Wrocławiu


 1. Regionalne przysmaki Wrocławia


Na sam koniec zostawiliśmy kwestię, która może podzielić, ale w naszej opinii, to właśnie Wrocław wypada tu zdecydowanie lepiej. Bardzo często podróżując po wielu miastach w Polsce, czy na świecie, odkrywamy dane miejsce poprzez smak i serwowane tu regionalne dania. Kuchnia francuska słynie przede wszystkim ze wspaniałych win, serów, czy też ślimaków i żabich udek. Nie da się ukryć, że te dwie ostatnie potrawy nie każdemu przypadną do gustu.fot. Karol Wiak

Stolica Dolnego Śląska ma się tu czym pochwalić. Podczas pobytu we Wrocławiu, warto spróbować m.in.:


 • Śląskiego Nieba (uwędzone, gotowane lub peklowane mięso wieprzowe, polane sosem z suszonych owoców)

 • Kluski wrocławskie (tradycyjne ziemniaczane kluski, nadziewane kostkami białego pieczywa)

 • Żurek śląski (tradycyjny żur, przygotowany na bazie zakwasu żytniego, urozmaicony o białą kiełbasę i wędzonki, grzyby, czosnek, śmietanę i majeranek)

 • Bigos wrocławski (bigos z czerwonej kapusty z kawałkami mięsa wieprzowego)

 • Ciasto drożdżowe z kruszonką cynamonową

 • Precle (dostępne w wielu punktach miasta)

 • Bajgle, podawane na słodko i słono (bajgiel to rodzaj drożdżowej bułki w kształcie pierścienia, bardzo często mylony z obwarzankiem)

 • Pierniki wrocławskie (to przysmak, który obowiązkowo powinien spróbować każdy podczas Jarmarku Bożonarodzeniowego we Wrocławiu).


Mamy nadzieję, że przygotowane przez nas porównanie, utwierdziło Was w przekonaniu, że Wrocław jest miastem wyjątkowym i zdecydowanie lepszym od Paryża. Kto nie wierzy, powinien jak najszybciej nadrobić zaległości i przyjechać do Wrocławia choćby zaraz!
Następny artykuł Muzeum Kościuszkowskie w...

Komentarze (2)

Kam

8 dni temu
Jako mieszkanka Wrocławia od 25 lat (tu studiowałam, broniłam dr) - chcę zaznaczyć, że onegdaj Wrocław był niemieckim miastem, przez lata - pod władaniem Austrii. Ale - dlaczego nie ma zdjęć Nadodrza, by poczuć więcej grozy i gdzie masa murali? Przypomina El Raval w Barcelonie. Wszystko kręci się wokół Rynku? Dzielnica Czterech Wyznań - jak barcelońska La Ribera. Ostrów Tumski potraktowany po macoszemu. Słynnego Trójkąta ( kwitnie, może zacznie przypominać Prenzlauer Berg) - brak, także Dworca Głównego, neonów, podświetlonej Hali Stulecia. Gdzie dzikie parki, pomniki? rzeźby? Nie da się zapomnieć "Przejścia" - zwane rzeźbą Anonimowego Przechodnia. Od lat stoi na jednym z wrocławskich skrzyżowań. Jest na liście 25 najbardziej kreatywnych pomników świata. A dalej: Wyspa Słodowa, Nava nocą. Kręcono tu (często na "Trójkącie", teraz to jedno z bezpieczniejszych miejsc) filmy. Niejedno zapuszczone (Dworzec Nadodrze, Świebodzki, Brochowski (ostatni - odrestaurowany) to brutalna rzeczywistość, bez lukru, bez cukru! Historie o krasnoludkach? Nuda!

Kam

8 dni temu
Dlaczego nie można komentować w takiej ilości znaków, jak Pan powyżej, który nie ma bladego pojęcia o prawdziwym Wrocławiu? Miałam przygotowany tekst, ale ograniczacie swobodę wypowiedzi i słowa.

Zobacz również

Biuro Obsługi Klienta

Infolinia:

801 000 781

poniedziałek - piątek, 8:00 - 18:00

Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!

Aplikacja dla właścicieli obiektów

Dowiedz się więcej