7 miejsc w Polsce, które zapierają dech w piersiach

7 miejsc w Polsce, które zapierają dech w piersiach

Polskie krajobrazy nie mają sobie równych. Górskie szczyty, błękitne jeziora, przejrzyste rzeki i zielone lasy to wdzięczny widok dla każdego turysty. Przedstawiamy naszą subiektywną listę zapierających dech w piersiach miejsc.

Widok z Sokolicy w Pieninach

 


fot. Nocowanie.pl


Widok samotnej karłowatej sosny, która wydaje się przyklejona do skalnej ściany, to jeden najbardziej znanych widoków w Pieninach. Można się nim cieszyć na żywo tylko po zdobyciu Sokolicy. Wzniesienie nie jest zbyt wysokie – liczy 747 m n.p.m. – ale strome podejście może stanowić wyzwanie dla turystów. Warto jednak je podjąć, by zrobić zdjęcie reliktowej sośnie, która już od 500 lat rośnie na szczycie Sokolicy. Poza tym to świetny punkt widokowy na pasmo Pienin oraz słynny przełom Dunajca. Przy dobrej pogodzie da się dostrzec także szczyty Tatr Bielskich i Wysokich. Aby dostać się na Sokolicę, wystarczy skorzystać ze szlaku, który swój początek ma w Szczawnicy. Za wejście pobierana jest nieduża opłata (około 4 zł za bilet normalny, a 2 zł za ulgowy).

Szukasz noclegów w Pieninach? Zobacz, co oferuje najsłynniejszy kurort, wejdź: Noclegi w Szczawnicy

 

Widok na Biebrzańskie Bagna


Chociaż krajobraz jest tu raczej spokojny, to w odpowiednim czasie Biebrzańskie Bagna chwycą za serce każdego, kto jest wrażliwy na piękno przyrody. Obszar, który znajduje się w północno-wschodniej części kraju, należy do tych dzikich terenów, będących królestwem dzikich zwierząt – głównie ptaków. Turyści zobaczą tu mokradła i bagienne lasy, rozciągające się wzdłuż meandrującej rzeki Biebrzy. Każdego roku wiosną, gdy wylewa i podtapia sąsiednie łąki, zlatują się tu ptaki różnych gatunków. Wiele z nich odbywa tu swoje gody, dając niesamowity spektakl. Na biebrzańskich rozlewiskach można wtedy zobaczyć między innymi dzikie gęsi, żurawie oraz rzadko widywane gdzie indziej bataliony, wodniczki, bociany czarne czy bieliki. Każdego turystę, który planuje wycieczkę na Biebrzańskie Bagna, zachęcamy, by zabrał ze sobą aparat fotograficzny do uwiecznienia niezwykłych spotkań i niesamowitych okoliczności przyrody.

 

Dobrą bazą wypadową dla turystów jest Augustów. Sprawdź ofertę noclegów w tym mieście, wejdź: Noclegi w Augustowie

 

Widok na Dolinę Prądnika


Niezwykłe miejsce, jakim jest Dolina Prądnika, znajduje się niedaleko Krakowa na terenie Ojcowskiego Parku Narodowego. Uważana jest za najpiękniejszą jurajską dolinę – z pewnością jest najbardziej charakterystyczna. Na całą Polskę rozsławiła ją bowiem Maczuga Herkulesa, samotna skała stojąca przy ścieżce spacerowej, codziennie przemierzanej przez turystów. Wygląd Doliny Prądnika to zasługa działania wody, czynników atmosferycznych i czasu. Efekty są spektakularne: skały o fantastycznych kształtach, wywierzyska i tajemnicze jaskinie. Dolina Prądnika to zdecydowanie jedno z najpiękniejszych miejsc w naszym kraju.

 

Planujesz zwiedzanie Doliny Prądnika oraz innych okolic? Już teraz zarezerwuj nocleg w pobliżu. Wejdź i zobacz: Noclegi w Ojcowie

 

Widok na Kazimierz Dolny

 

fot. Nocowanie.pl


Kazimierz Dolny to jedno z najbardziej lubianych przez turystów miasteczek. W sezonie robi się tu naprawdę tłoczno. Jest jednak miejsce, gdzie można na chwilę oderwać się od gwarnego rynku i nacieszyć przepięknym widokiem. Z punktu widokowego mieszczącego się na Górze Trzech Krzyży widać przepiękną starą zabudowę, a nieco dalej wstęgę Wisły. Stojąc w tym miejscu na pewno zrozumiemy, dlaczego Kazimierz Dolny uznawany jest za mekkę artystów. Miasto słynie przede wszystkim z renesansowych kamieniczek o przepięknie zdobionych elewacjach, większość utrzymano w stylu Renesansu Lubelskiego. Widać tu doskonale, jak dużym kunsztem wykazywali się dawni budowniczowie, którzy nawet zwykłe spichlerze do przechowywania zboża potrafili zamienić w prawdziwe dzieła sztuki. Na krajobraz miasta wpływa też średniowieczny zamek i baszta – najbardziej rozpoznawalne zabytki Kazimierza Dolnego. Bez ich jasnych sylwetek widok na Kazimierz Dolny na pewno nie byłby kompletny.

 

Miejsca noclegowe w Kazimierzu Dolnym rozchodzą się jak świeże bułeczki. Jeśli planujesz urlop w tym mieście, wejdź i zobacz: Noclegi w Kazimierzu Dolnym

 

Widok na ruchome wydmy w Łebie


Atrakcją Słowińskiego Parku Narodowego są ruchome wydmy – wiele osób przyjeżdża do Łeby, by je zobaczyć i uwiecznić na zdjęciu. Widok jest tego warty! A poza tym ile razy w życiu możemy poczuć się jak na afrykańskiej pustyni? Wydmy koło Łeby osiągają wysokość kilku metrów, a przez działanie nadmorskich wiatrów każdego roku przesuwają się, zgarniając to, co znajduje się na ich drodze. Tutejszy krajobraz jest na tyle cenny, że został wpisany przez UNESCO na listę Światowych Rezerwatów Biosfery.

 

Widok Puszczy Białowieskiej


Puszcza Białowieska to jedno z niewielu miejsc, które daje wyobrażenie, jak wyglądała pierwotna puszcza, porastająca przed wiekami większą część obszaru Polski. W części objętej ścisłą ochroną parku narodowego można zobaczyć kilkusetletnie ogromne drzewa. Za najpiękniejsze miejsca Puszczy Białowieskiej uznaje się skupiska grabów, dębów, wśród których pojawiają się klony i lipy, to tzw. grądy. Wiosną rosną wśród nich zawilce i przylaszczki, tworzące niezwykłe kwiatowe dywany. Puszcza Białowieska to oczywiście miejsce zamieszkania majestatycznego żubra i innych gatunków zwierząt zagrożonych wyginięciem. Te olbrzymy stały się symbolem puszczy i Białowieskiego Parku Narodowego.

 

Aby nacieszyć się urokami Puszczy Białowieskiej, warto spędzić tu kilka dni. Już teraz zarezerwuj noclegi w tej okolicy, zobacz:
Noclegi w Białowieży
Noclegi w Hajnówce

 

Widok na klif w Trzęsaczu

 


fot. Nocowanie.pl


Widok samotnej ściany stojącej na brzegu urwistego klifu na każdym musi zrobić wrażenie. To niezwykle malowniczy obrazek, który prezentuje się najlepiej w promieniach słońca, na tle błękitnego nieba. Ruiny to pozostałość XV-wiecznego kościoła parafialnego w Trzęsaczu. Kiedyś stanowił centralny punkt wsi, oddalonej od morza o około dwa kilometry. Stanowi dowód na to, że wobec żywiołu jesteśmy bezsilni. Dla bezpieczeństwa wiernych kościół zamknięto w połowie XIX wieku, a wyposażenie przeniesiono do katedry w Kamieniu Pomorskim. Pierwsza ściana runęła do morza pięćdziesiąt lat później podczas sztormu. Śpieszmy się podziwiać ten widok, bo nie wiadomo, jak długo będzie jeszcze dostępny dla naszych oczu.

Trzęsacz to miasto idealne na nadmorskie wakacje. Sprawdź, jaką bazą noclegową może się pochwalić, zobacz: Noclegi w Trzęsaczu

 

fot. Josiah Weiss / Unsplash.com CC0

Następny artykuł Pogoda na 2 tydzień maja 2018

Komentarze

Zobacz również

Potrzebujesz pomocy?

Jeśli masz jakieś pytania lub potrzebujesz wsparcia, skontaktuj się z naszym Biurem Obsługi Klienta


Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!