9 miejsc w Polsce, o których na pewno nie słyszałeś

9 miejsc w Polsce, o których na pewno nie słyszałeś

Szukasz miejsca, gdzie wypoczniesz z dala od tłumu innych turystów? Mamy dla ciebie aż dziewięć propozycji z całego kraju. O tych miejscowościach na pewno nie słyszałeś!

Jaszkowa Dolna


Ziemia Kłodzka to jeden z piękniejszych i bardziej zróżnicowanych zakątków naszego kraju. Zobaczysz tu tajemnicze Góry Bardzkie i Stołowe, liczne uzdrowiska oraz klimatyczne Kłodzko. Ale Kotlina Kłodzka to również zaciszne miejscowości, takie jak Jaszkowa Dolna. To urocza stara wieś, leżąca tylko kilka kilometrów od stolicy regionu, i zarazem świetna baza wypadowa na pobliskie sudeckie szlaki. Przez wieś przepływa potok Jaszkówka, a w najbliższej okolicy znajdują się Wzgórza Rogówki, biegnie przez nie czarny szlak turystyczny, prowadzący z Ołdrzychowic Kłodzkich na Przełęcz Droszkowską. Jaszkowa Dolna to typowa wioska, której mieszkańcy zajmują się przeważnie uprawą roli. Wiosną i latem możesz nacieszyć się tu widokiem złotych łanów zbóż, odcinających się od zieleni drzew porastających pobliskie wzgórza. Znajdź też chwilę na spacer po miejscowości. Uwagę zwracają tu przede wszystkim zabytki sakralne – neogotycki kościół św. Jana Chrzciciela oraz cmentarna kaplica Najświętszego Sakramentu, będąca pozostałością kościoła parafialnego wybudowanego w XIV w. W pierwszym z wymienionych miejsc zobaczysz figurkę Małego Jezusa Praskiego, która nazywana jest Jezulatkiem. Posążek ma na głowie koronę i ubrany jest w bogate szaty królewskie.

 

Sprawdź nocleg w tej miejscowości. Wejdź i zobacz: Noclegi w Jaszkowej Dolnej

 

Mogilany


Mogilany, wieś w województwie małopolskim, przez którą przechodzi krajowa siódemka, tutaj będąca częścią „zakopianki”. Dojazd nie jest więc trudny, a samą miejscowość na pewno z łatwością znajdziesz na mapie. To idealne miejsce, jeśli chcesz odpocząć w spokojnym, pełnym uroku zakątku. Przez Mogilany przechodzą trzy piesze szlaki turystyczne: zielony Szlak Generała Józefa Bema z Borka Falęckiego do Radziszowa, czarny szlak z Mogilan do Sieprawa i niebieski szlak ze Skawiny do Sułkowic. Kontakt z przyrodą zapewni ci wizyta w rezerwacie przyrody „Cieszynianka”, który oddalony jest od centrum miejscowości tylko o kilometr. Zobaczysz tam cieszyniankę wiosenną, roślinę będącą pod ścisłą ochroną. Kwitnie na przełomie marca i kwietnia, trudno ją jednak dostrzec wśród budzącej się do życia przyrody, gdyż jej kwiaty mają odcień zieleni i świetnie wtapiają się w otoczenie. Bez problemu znajdziesz za to najważniejsze mogilańskie zabytki. To XVII-wieczny kościół św. Bartłomieja Apostoła z przepięknym późnobarokowym ołtarzem głównym w kształcie serca. Kolejnym interesującym miejscem jest uroczy dworek i przylegający do niego park. Szczególnie ciekawym miesiącem w Mogilanach jest maj – nie tylko ze względu na długi weekend, ale również imprezę plenerową „Majówka w Mogilańskim Dworze”. W ramach wydarzenia organizowane są warsztaty, zabawy dla dzieci oraz koncert gwiazdy.

 

Zobacz oferę noclegową w miejscowości, wejdź: Noclegi w Mogilanach

 

Luboszyce


Jeżeli szukasz miejsca, w którym oderwiesz się od codzienności, polecamy wieś Luboszyce w województwie opolskim. Miejscowość położona jest kilka kilometrów na północ od Opola. Dlaczego warto przyjechać właśnie tutaj? Bo właśnie tu odetchniesz i odpoczniesz blisko natury – w otoczeniu lasów, łąk, słuchając szumu rzeki. Latem możesz odwiedzić kąpielisko, które powstało po zalaniu dawnego wyrobiska „Żwirek”. Znajdziesz tu nie tylko wygodne miejsce do plażowania, ale również promenadę, po której można spacerować i jeździć rowerem, oraz profesjonalne łowisko. Jeśli szukasz ciekawych miejsc w okolicy Luboszyc, wybierz się nad Jezioro Turawieckie, które leży tylko 14 kilometrów dalej. Jednak największą atrakcją będzie wyprawa do Krasiejowa i słynnego Parku Jurajskiego. Podróż samochodem powinna zająć ci około pół godziny.

Gdzie w Luboszycach warto się zatrzymać? Wejdź i zobacz: Noclegi w Luboszycach

 

Jacnia


Wyjazd na Roztocze to zawsze dobry pomysł – mnóstwo zieleni, jeziora, trasy rowerowe i spacerowe. Wśród tego wszystkiego znajdziesz jeszcze miejsca, których nie wyeksploatowali turyści. Proponujemy ci wypoczynek w miejscowości Jacnia, oddalonej o 6 kilometrów od popularnego Krasnobrodu i 19 kilometrów od Zwierzyńca. Sąsiedztwo Roztoczańskiego Parku Narodowego daje nieograniczone możliwości rekreacji. Jako wiosenną i letnią rozrywkę polecamy rowerowe wycieczki po okolicy. Wybierz się do rezerwatu przyrody św. Roch, gdzie zobaczysz jedne z najstarszych jodeł w Polsce. Tędy też biegnie szlak rowerowy do pięknego Zamościa. W samej Jacni też nie będziesz się nudzić. W końcu Roztocze to niezwykła przyroda, która wiosną i latem zachwyca soczystą zielenią. Zimą natomiast Jacnia zaprasza narciarzy – w miejscowości znajduje się stacja narciarska ze sztucznie naśnieżanym i oświetlonym stokiem.

 

Szukasz tu noclegów? Wejdź i zobacz: Noclegi w Jacni

 

Gręzawa


Gręzawa to niewielka wieś (zamieszkiwana jest tylko przez 130 osób!) leżąca w województwie lubuskim. To miejsce zdecydowanie możemy polecić osobom, które szukają przede wszystkim kontaktu z przyrodą. Jeżeli i ty do nich należysz, nie wahaj się i spędź urlop w Gręzawie. Głównym atutem tej miejscowości jest lokalizacja – leży bowiem na terenie Parku Krajobrazowego Łuk Mużakowa. To naprawdę jeden z najbardziej malowniczych zakątków regionu, który słynie z kolorowych jeziorek. Powstały po zalaniu wyrobisk odkrywkowych kopalni węgla brunatnego i iłu ceramicznego, dzisiaj woda mieni się chyba wszystkimi barwami tęczy.

Sprawdź oferty noclegów w tej miejscowości, wejdź: Noclegi w Gręzawie

 

Chycina


Chycina, mała miejscowość w województwie lubuskim, to kolejne miejsce o którym mogłeś nie słyszeć, chociaż powinieneś. Szczególnie jeżeli jesteś fanem kajakarstwa albo nurkowania. W miejscowości znajduje się jezioro Chycina i wraz z sąsiednim jeziorem Cisie uznawane jest za najczystsze i najbardziej przejrzyste w Ziemi Lubuskiej. Dla nurków do oczywisty atut, a oprócz tego akwen w Chycinie ma urozmaicone dno, wypłycenia i półwyspy, dzięki czemu nadaje się zarówno dla osób początkujących, jak i doświadczonych. Kajakarze lubią to miejsce ze względu na kanał łączący akwen z leżącymi na południu jeziorami Długim i Kursko. Do Chyciny możesz przyjechać także jeżeli jesteś zapalonym wędkarzem – tutejsze wody słyną z rekordowych linów, karpi i szczupaków. Według opowieści stałych bywalców, w Chycinie ryba zawsze bierze.

 

Wybierasz się na ryby do Chyciny? Wejdź i zobacz: Noclegi w Chycinie

 

Lelis


Może szybki wypad na Mazowsze? Polecamy więc miejscowość Lelis, leżącą w północno-wschodniej części województwa, na terenie tzw. „Zielonych Płuc”. Znajdziesz tu więc gęste zielone  lasy, które przecinają rzeki Narew, Szkwa i Rozoga. Zatem Lelis i okolice wsi są stworzone do wypoczynku na łonie natury. Możesz tu wędkować, szukać grzybów i wyruszyć na jedyne w swoim rodzaju polowanie z aparatem fotograficznym. Miejscowość i pobliskie tereny to słynące z unikalnej kultury Kurpie. Pobyt w tym miejscu możesz wykorzystać na jej bliższe poznanie. W Lelisie zorganizowano między innymi wystawę, która prezentuje wnętrze kurpiowskiej chaty oraz charakterystyczne tkaniny czy wyroby garncarskie. Co roku odbywa się tu również przegląd „Kurpiowskie Granie”, a biorą w nim udział muzycy ludowi z różnych zakątków kraju.


Zainteresowany pobytem w tym miejscu? Wejdź i zobacz: Noclegi w Lelisie

 

Porost


Marzy ci się urlop na Pojezierzu Drawskim? Trafnym wyborem będzie więc nocleg we wsi Porost, leżącej na południowym brzegu jeziora Chlewo. Znajduje się tu kąpielisko z plażą, a także stanowiska dla wędkarzy. Ale Porost, oraz bliższa i dalsza okolica wsi, to istny raj dla rowerzystów. Wystarczy wspomnieć, że biegnie tędy szlak „Greenway – Naszyjnik Północy”, który liczy 870 kilometrów i obejmuje województwa: zachodniopomorskie, kujawsko-pomorskie, pomorskie i wielkopolskie. W pobliżu Porostu biegnie mało uczęszczanymi drogami, w dużej mierze pośród lasów, wzdłuż pól uprawnych i przez wsie. Jest więc dość bezpieczny i urozmaicony. Tras rowerowych w okolicy Porostu jest o wiele więcej, warto więc spędzić urlop w tym miejscu w aktywny sposób.


Planując wyprawę rowerową, zarezerwuj nocleg! Wejdź i zobacz: Noclegi w Poroście

 

Krzanowice


Krzanowice to nieduże miasteczko położone na południu Polski, niedaleko Raciborza. Znajdziesz tu naprawdę sporo ciekawych miejsc. Interesujesz się architekturą? Koniecznie zobacz kościół św. Wacława, wybudowany ok. 1915 r. w barokowym stylu. Świątynia jest odnowiona, podobnie jak ogrodzenie, w którym zachowała się basteja z otworami strzelniczymi. Kolejnym ważnym zabytkiem Krzanowic jest tzw. Mikołaszek. To kościół filialny pw. św. Mikołaja wzniesiony jako wotum za uratowanie miasteczka przed najazdem wojsk węgierskich. Wnętrze kościoła zdobią stacje Drogi Krzyżowej, którą namalował w XVIII wieku śląski malarz Bochenek. Natomiast jeżeli szukasz mocniejszych wrażeń, koniecznie wybierz się niedalekich Wojnowic. W tamtejszym pałacu znajdziesz… Muzeum Horroru! Krzanowice to również świetna baza wypadowa do Czech – granica znajduje się o przysłowiowy „rzut beretem”.

 

Sprawdź noclegi w miasteczku, wejdź: Noclegi w Krzanowicach

 

fot. Viktor Hanacek (Picjumbo.com CC0)

Następny artykuł Sezon kulturalny 2018 w...

Komentarze (1)

kazik21

Mowa o Polsce a zdjęcie ze Szczyrbskiego Jeziora na Słowacji

Zobacz również

Potrzebujesz pomocy?

Jeśli masz jakieś pytania lub potrzebujesz wsparcia, skontaktuj się z naszym Biurem Obsługi Klienta


Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!