6 najpiękniejszych widoków w polskich górach

Polskie góry słyną ze wspaniałych widoków, które turyści zabierają w pamięci do domu. Trudno jednak wybrać ten najpiękniejszy krajobraz. My znaleźliśmy ich aż sześć.

Wypoczynek w górach niezmiennie kojarzy się z malowniczymi widokami, które rozciągają się przed naszymi oczami. To jeden z głównych powodów, dla jakich podejmujemy trudy wspinaczki. Przedstawiamy najpiękniesze - naszym zdaniem - miejsca w polskich górach.

Które z nich mieliście okazję podziwiać na własne oczy, a które tylko na zdjęciach?

Trzy Korony w Pieninach


Każdy kto chociaż raz wszedł na Okrąglicę, najwyższą turnię Trzech Koron, ten wie, że stąd mamy najpiękniejsze widoki górskie w Polsce! Wokół widać porośnięte drzewami i krzewami zbocza wapiennych skał, przełęcze i polany. Niżej błyszczy wstęga Dunajca, którego meandrujące koryto tworzy jeden z najpiękniejszych szlaków wodnych w naszym kraju.

Trzy Korony to jeden z symboli Pienin, którego charakterystyczny kształt tworzy pięć turni. Najwyższą z nich jest wspomniana już Okrąglica o wysokości 983 m n.p.m. Na jej szczycie znajduje się platforma widokowa - rozciąga się z niej panorama doliny Dunajca, widać też Beskid Sądecki, Gorce i Tatry.

Turyści, którzy chcą się dostać na Trzy Korony, zwykle wyruszają z miejscowości Sromowce Niżne. Długość trasy wynosi wtedy nieco ponad 7 kilometrów, a jej pokonanie zajmuje 3,5 godziny.

 

Sromowce Niżne, ul. Trzech Koron
Wille
Willa Magiera


Tatry w okolicach Czarnej Góry


Najpiękniejsze widoki w polskich górach znajdują się oczywiście w Tatrach! Aby podziwiać ich wspaniałą panoramę, warto zatrzymać się w miejscowości Czarna Góra. Tam, na szczycie Litwińskiej Grapy, znajduje się punkt widokowy, z którego doskonale widać majestatyczne szczyty.

Sama Czarna Góra także stanowi swoistą ciekawostkę. Podczas przechadzki można przyjrzeć się drewnianym zagrodom – z najsłynniejszą zagrodą Korkoszów na czele – oraz zabytkom sakralnym (kaplicy Trójcy Świętej lub przydrożnej kapliczce św. Jana Nepomucena). Wieś jest też enklawą osadnictwa romskiego w polskich górach. Mieszkają tu bowiem węgierscy Cyganie, którzy osiedli w Czarnej Górze jeszcze w XVIII wieku.

Przełom Białki w Tatrach


Ten widok, chociaż każdemu doskonale znany, za każdym razem zapiera dech w piersiach. Niewielki fragment rzeki pomiędzy skała Kramnicą a Obłazową stał się jednym z najbardziej rozpoznawalnych widoków Podhala.

W tym miejscu koryto Białki wyściełane jest otoczakami wygładzonymi podczas transportu z Tatr. Latem, przy pięknej pogodzie, bieleją w promieniach słońca niemal oślepiając blaskiem. Aby zobaczyć jeszcze więcej, wystarczy wdrapać się na Kramnicę lub Obłazową, skąd widać okolicę od Jeziora Czorsztyńskiego po same Tatry.

Okolice Kluszkowiec



fot. Artur Bociarski, Adobe Stock

Aby móc podziwiać najpiękniejsze widoki w polskich górach, należy odwiedzić Kluszkowce. Dzięki bliskości Jeziora Czorsztyńskiego, ośrodka narciarskiego i skansenu, są jedną z chętniej odwiedzanych polskich wiosek. Jednak każdy kto zdołał oderwać wzrok od wymienionych atrakcji wie, że w okolicach miejscowości można nacieszyć się przepięknymi pejzażami. Za zielonymi wzniesieniami Pienin wznoszą się ostre szczyty Tatr. Czy może być coś ładniejszego?

Kluszkowce, ul. Modrzewiowa
Domki
Domki Widokówka
Kluszkowce, ul. Przedszkolaków
Domki
Chatki Qdłatki
Kluszkowce, ul. Kamieniarska
Hotele
Hotel Pod Wulkanem


Przehyba w Beskidzie Sądeckim


fot. Jurek Adamski, Adobe Stock

Przehyba to szczyt należący do Pasma Radziejowej, gdzie krzyżują się różne szlaki turystyczne. Nie bez przyczyny miejsce to jest tak chętnie wybierane przez turystów.

Oprócz schroniska, które znajduje się przy charakterystycznym maszcie przekaźnikowym, na turystów czekają niesamowite widoki na Tatry i Pieniny z jednej strony, oraz na Kotlinę Sądecką z drugiej. Na Przehybę można dotrzeć czerwonym szlakiem z Rytra i Krościenka, niebieskim szlakiem ze Szczawnicy, zielonym szlakiem z Jazowska lub żółtym szlakiem ze Starego Sącza.

Szczawnica – Bereśnik


fot. pinus25, Adobe Stock

Bereśnik to kolejny szczyt w Paśmie Radziejowej, w którym większa część stoków pokryta jest lasem. Wyjątkiem jest południowy stok, z polanek którego roztacza się widok na pobliską Szczawnicę, Pieniny i Tatry. Na Bereśnik prowadzą dwa szlaki turystyczne – żółty ze Szczawnicy, przez Bereśnik, na Kotelnicę i Dzwonkówkę, oraz czerwony.

Data publikacji:

Komentarze