Zobacz, co wpływa na kolejność prezentowanych obiektów. Sprawdź.

Skorzystaj z filtrów , aby lepiej dopasować wyniki wyszukiwania do Twoich potrzeb.

Sromowce Niżne

Sromowce Niżne to niewielka spokojna miejscowość leżąca w samym sercu Pienin. Jej walory wypoczynkowe dostrzeżono już na początku XIX wieku, gdy zaczęli przybywać tu pierwsi turyści. Od tamtego czasu miejscowość nie straciła swojego uroku i nieustannie kusi turystów możliwością spędzenia niezapomnianego urlopu w swoich okolicach. Położone nad brzegiem Dunajca, u stóp Trzech Koron oraz u wrót Przełomu Pienińskiego Sromowce Niżne stanowią świetne miejsce na wypoczynek. Cisza, spokój, świeże powietrze oraz przede wszystkim piękne górskie widoki gwarantują wyciszenie, dobre samopoczucie oraz zmagazynowanie energii ma resztę roku. Dodatkowo zachęcają możliwością aktywnego wypoczynku sprawiając, że żadna chwila spędzona w okolicy nie będzie zmarnowana.

Co robić w wolnym czasie w Sromowcach Niżnych?

Wolny czas w Sromowcach Niżnych najlepiej poświęcić na piesze wędrówki. Obcowanie z naturą, świeże powietrze oraz zachwycające widoki z pewnością będą miały pozytywny wpływ na nasze samopoczucie. Najlepszym sposobem, aby cieszyć się okolicznymi walorami okolicy będzie wyprawa jednym z miejscowych szlaków pieszych. Najczęściej wybieraną przez turystów trasą jest ta prowadząca na Trzy Korony – przebieg ona również przez malowniczy Wąwóz Szopczański. Najbardziej kuszący powinien być jednak szlak prowadzący na Sokolice. Nie tylko ze względu na niezwykłe widoki czekające na turystów, ale przede wszystkim dlatego, że podróż tą trasą pozwoli zobaczyć wszystkie najważniejsze miejsca w Pieninach – wliczając w to Trzy Korony, Górę Zamkową i Czerteż, kończąc właśnie na szczycie w Sokolicy.


Piękno Pienińskiego Parku Narodowego można podziwiać nie tylko z perspektywy szlaku turystycznego. Przebywając w Sromowcach Niżnych, turyści koniecznie powinni zdecydować się na spływ drewnianą tratwą po Dunajcu. Trwająca ponad dwie godziny wyprawa zapewni uczestnikom niezapomniane wrażenia, dreszczyk emocji oraz możliwość zobaczenia najbardziej malowniczych okolic Pienińskiego Parku Narodowego. Turyści przy okazji będą mieli także szanse usłyszeć od flisaków wiele ciekawych opowieści oraz lokalnych legend. Goście, dla których spokojny spływ tratwą nie brzmi jednak zbyt intrygującą, mogą tę samą trasę pokonać w pontonie, samemu dzierżąc w dłoniach wiosła.


Na wypoczywających w Sromowcach Niżnych turystów czekają również inne atrakcje. Część z nich będą mogli zobaczyć już podczas przebywania na szlaku – inne spacerując po miasteczku. W przypadku dłuższego urlopu turyści mogą również wyruszyć do okoliczny miejscowości, by zobaczyć pozostałe okoliczne atrakcje – takie jak zamki w Niedzicy i Czorsztynie, elektrownię wodną czy po prostu spędzić dzień nad jeziorem Czorsztyńskim.

Sromowce Niżne – co warto zobaczyć?

Zwiedzanie zabytków w Sromowcach Niżnych najlepiej zacząć od zabytkowego drewnianego kościoła pw. św. Katarzyny. Wzniesiona najprawdopodobniej w 1513 roku świątynia wpisana została w szlak architektury drewnianej województwa małopolskiego. Do końca lat 80. XX wieku pełniła ona funkcję parafii, natomiast po remoncie w 2010 roku znajduje się w niej galeria sztuki. Wewnętrzne zabytki sakralne takie jak gotycki tryptyk z XIV w., kopia rzeźby Matki Boskiej z Dzieciątkiem, dwa skrzydła tryptyku z XV w. i gotycka drewniana chrzcielnica przeniesione zostały do nowego kościoła oraz Muzeum Diecezjalnego w Tarnowie.


Przebywając w okolicy kościoła św. Katarzyny, możemy od razu rozpocząć spacer do Czerwonego Krzyża znajdującego się na słowackim brzegu Dunajca. Decydując się na pieszą lub rowerową wycieczkę na drugą stronę rzeki, nie musimy obawiać się problemów z transportem. Dunajec możemy pokonać dzięki kładce, która ułatwia przemieszczanie się, a także znacząco urozmaiciła walory turystyczne okolicy. Połączenie obu brzegów udało się dopiero za trzecim razem w 2006 roku. Dwie poprzednie próby zostały przerwane przez wybuch I i II wojny światowej. Nad bezpieczną przeprawą mieszkańców oraz turystów czuwa św. Jan Nepomucen, którego figurka z białego marmuru znajduje się przy wejściu na kładkę. Gdy przedostaniemy się na drugi brzeg, wystarczy krótki spacer w kierunku północno-wschodnim, aby trafić do zabytkowego kompleksu klasztornego. Na miejscu zwiedzający mogą zobaczyć zabytkowy klasztor kartuzów i kamedułów oraz gotycki kościół wybudowany w XIV wieku. Dodatkowo spacerowicze będą mogli podziwiać piękny widok rozciągający się na okolice.


Kolejny okoliczny zabytek turyści mają okazję zobaczyć podczas przemierzania szlaku turystycznego prowadzący na Sokolicę. Na trasie znajdują się pozostałości po zamku obronnym wzniesionym najprawdopodobniej w drugiej połowie XIII wieku. Warownia przez lata pełniła przede wszystkim funkcję strażniczą – to w niej w razie ataku nieprzyjaciela mógł schronić się możnowładca wraz z dworem. Według niektórych przekazów w zamku w czasie najazdu tatarów w 1287 roku miała ukrywać się św. Kinga. Dla upamiętnienia jej pobytu w Pieninach w okolicznej grocie postawiony został jej posążek. W miejscu tym, co roku - 24 lipca odprawiana jest msza święta w jej intencji.


W przypadku dłuższego urlopu w Sromowcach Niżnych warto poświęcić nieco czasu na odwiedzenie atrakcji w okolicznych miejscowościach. W niedalekiej Niedzicy turyści mogą zobaczyć warownię wzniesioną na początku XIV wieku, natomiast po drugiej stronie jeziora Czorsztyńskiego znajdują się ruiny gotyckiego zamku, w którym niegdyś urzędował Zawisza Czarny. Dobrym pomysłem będzie także wizyta w Elektrowni Wodnej w Niedzicy, gdzie zwiedzający będą mogli dowiedzieć się więcej na temat funkcjonowania takiego obiektu. Przebywając na miejscu, możemy udać się także na górną część spacerową elektrowni, gdzie zobaczymy imponujący obraz 3D, a także będziemy mogli podziwiać widok na jezioro Czorsztyńskie oraz górujące nad nim zamki.

Sromowce Niżne na weekend czy na dłuższy pobyt?

Urlop w miejscu takim jak Sromowce Niżne nie powinien ograniczać się do krótkiego weekendu. Korzystanie z uroków okolicy – pięknych widoków, świeżego powietrza oraz ciszy i spokoju – powinno potrwać znacznie dłużej. W końcu samo wędrowanie szlakami Pienińskiego Parku Narodowego może pochłonąć nam cały dzień – tym bardziej że niesamowite krajobrazy skutecznie przykują naszą uwagę. Dodatkowo na szczyt Trzech Koron oraz Sokolicę najlepiej wybrać się z samego rana w dzień powszedni – widoki są wtedy najpiękniejsze, a ruch na ścieżce niewielki. Chociaż samo miasteczko oferuje już wystarczająco satysfakcjonujący klimat, to chociaż na chwilę warto odwiedzić Niedzicę i Czorsztyn, by rzucić okiem na jezioro z górskimi szczytami w tle. Podczas podziwiania otaczającego miasteczko piękna przyrody można odnieść wrażenie, że czas zatrzymuje się w miejscu – jednak nie dajmy się nabrać i zaplanujmy nieco więcej dni na pobyt w Sromowcach Niżnych.

Noclegi w Sromowcach Niżnych

Najbardziej reprezentatywną kategorią noclegów w Sromowcach Niżnych stanowią kwatery i pokoje. Najczęściej wybierane są one przez pary oraz rodziny z dziećmi. Cena za usługę w tej kategorii może wynieść nawet 30 złotych. Na wyposażeniu pokoi znajduje się dostęp do prywatnej łazienki, darmowe miejsca parkingowe, telewizory, dostęp do internetu oraz dobrze wyposażonej kuchni.


Wielu właścicieli obiektów noclegowych poza dostępem do podstawowych udogodnień oferuje również możliwość korzystania z dużych ogrodów z miejscami na grilla i ogniska, a także atrakcjami dla dzieci takimi jak huśtawki, piaskownice, zjeżdżalnie czy trampoliny. Turyści pragnący wypoczywać na świeżym powietrzu mogą liczyć również na dostęp do leżaków czy hamaków oraz niewielkiej odległości do rzeki. Niektóre z obiektów gwarantują również dostęp do kącika zabaw dla dzieci, bilarda, stołów tenisowych, a także basenów, grot solnych czy saun. Właściciele zapewniają także o niewielkich odległościach od okolicznych atrakcji, jak i pięknych widoków na góry rozciągających się z okien pokoi oraz balkonów.

Najczęściej wybierane udogodnienia w Sromowcach Niżnych

Osoby szukające noclegu w Sromowcach Niżnych chcą przede wszystkim dostępu do prywatnej łazienki oraz miejsca parkingowego. Zależy im również na dostępie do telewizora oraz internetu, a także możliwości łatwego korzystania z kuchni czy wyżywienia na miejscu. Istotnymi kwestiami przy wyborze obiektu noclegowego była również odległość od okolicznych atrakcji oraz możliwość korzystania z ogrodu z przestrzenią dla dzieci.

Ceny noclegów w Sromowcach Niżnych

Średnia cena noclegów w Sromowcach Niżnych wynosi jedynie 93 złote. Najkorzystniejsze oferty noclegów można znaleźć w kategorii kwatery i pokoje. Koszt noclegu może wynieść tam nawet 30 złotych. Cenniki niektórych obiektów mogą ulegać zmianie w czasie weekendu. Cenny weekendowe w Sromowcach Niżnych mogą być nawet o 38% wyższe niż w dzień powszedni. Część właścicieli obiektów noclegowych przygotowuje oferty specjalne m.in. w czasie trwania ferii zimowych, okresu świątecznego i Sylwestra oraz długich weekendów w czerwcu lub w maju.

Często zadawane pytania dotyczące noclegów w Sromowcach Niżnych

Ile kosztuje nocleg w Sromowcach Niżnych?
Cena za nocleg w Sromowcach Niżnych zależy od kategorii wybranego obiektu oraz jego lokalizacji. Najkorzystniej jest zatrzymać się w obiekcie z kategorii agroturystyka Sromowce Niżne, wtedy koszt noclegu może wynieść od 60 zł. Średnia cena noclegu w Sromowcach Niżnych wynosi 126 zł.
Czy ceny noclegów w Sromowcach Niżnych w weekend różnią się od tych w dni powszednie?
Ceny noclegów ustalają indywidualnie właściciele obiektów, dlatego niektórzy mogą mieć wyższy cennik weekendowy. Według wyliczeń Nocowanie.pl ceny noclegów w weekend są droższe o 64% od cen w dzień powszedni.
Jak znaleźć najtańszy nocleg w Sromowcach Niżnych?
Wystarczy odpowiednio ustawić opcję filtrowania, wybierając w lewej kolumnie, znajdującej się przy wynikach wyszukiwania, opcję „Cena za usługę”. Inna możliwość to kliknięcie ikonki „Tanie noclegi Sromowce Niżne”, widocznej bezpośrednio nad wynikami wyszukiwania. Obecnie najtańsze noclegi w Sromowcach Niżnych zaczynają się od kwoty 60.
Jakie obiekty noclegowe są najpopularniejsze w Sromowcach Niżnych?
Turyści najczęściej pytają o noclegi w obiektach z kategorii: kwatery i pokoje, apartamenty. Liczy się nie tylko atrakcyjna cena, ale również lokalizacja i opinie innych gości, którzy rekomendują bądź nie dane miejsce.
Które obiekty noclegowe w Sromowcach Niżnych mają najlepsze opinie?
Obiekty z najlepszymi opiniami możemy znaleźć klikając na zakładkę „Sromowce Niżne opinie”, a wyniki wyszukiwania posortują się tak, by obiekty z najlepszymi ocenami były najwyżej. Obecnie najlepiej oceniane obiekty w Sromowcach Niżnych to: Apartamenty u Marka i Doroty, Krokus Apartamenty i Pokoje gościnne, Willa Magdalena.
Które noclegi w Sromowcach Niżnych są polecane dla rodzin?
Wiele rodzin zatrzymujących się w Sromowcach Niżnych poleca Apartamenty u Marka i Doroty, Noclegi Krzysztof, Domek Cichy Zakątek.
Które noclegi w Sromowcach Niżnych są polecane dla par?
Co warto zobaczyć w Sromowcach Niżnych?
W Sromowcach Niżnych warto zobaczyć zabytkowy kościół św. Katarzyny, który należy do małopolskiego Szlaku Architektury Drewnianej, oraz drewnianą kładkę na Dunajcu łączącą wieś z Czerwonym Klasztorem na Słowacji.
Jakie są atrakcje Sromowcach Niżnych i okolicy?
Do największych atrakcji Sromowiec Niżnych i okolicy miejscowości należy spływ przełomem Dunajca oraz szlak turystyczny na Trzy Korony. To najlepszy punkt widokowy na całe Pieniny.
Gdzie dokładnie jest schronisko w Sromowcach Niżnych?
W Sromowcach Niżnych można odwiedzić schronisko PTTK „Trzy Korony”. Swoją nazwę zawdzięcza lokalizacji u stóp tego słynnego szczytu. Zaraz przy schronisku znajduje się wejście na szlak prowadzący przez Wąwóz Szopczański.
Kiedy najlepiej jechać do Sromowiec Niżnych?
Pieniny odwiedzamy ze względu na widoki i możliwość wędrówek po urokliwych szlakach. Najlepszym momentem, by pojechać do Sromowiec Niżnych jest więc wiosna oraz wczesna jesień, gdyż wtedy łatwo znaleźć nocleg. Na lipiec i sierpień przypada szczyt sezonu turystycznego, wtedy nie tylko trudniej o miejsce noclegowe, ale i korzystanie z atrakcji staje się bardziej uciążliwe.

Potrzebujesz pomocy?

Jeśli masz jakieś pytania lub potrzebujesz wsparcia, skontaktuj się z naszym Biurem Obsługi Klienta


Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!