Stonehenge - Krąg Światła i Tajemnicy

Naukowcy od dawna próbowali dowiedzieć się, w jaki sposób ponad 5 tysięcy lat temu ludzie wznieśli monumentalną konstrukcję z wielkich kamieni. Co ciekawe, nie dysponowali oni żadnym ciężkim sprzętem budowlanym. Nie jest do końca znany cel budowy tego kręgu. Jedni twierdzą, że miał on służyć obserwacji nieba i gwiazd, inni zaś – że odbywały się tam pogańskie obrzędy rytualne.

 

Wiadomo, że Stonehenge to jedna z najsłynniejszych europejskich budowli megalitycznych, pochodząca z epoki neolitu i brązu. Miejsce to położone jest w odległości 13 kilometrów od miasta Salisbury, w hrabstwie Wiltshire, w południowej Anglii. Składa się z 30 bloków kamiennych zewnętrznego i 49 mniejszych bloków wewnętrznego koła. Każdy z bloków został dokładnie wypolerowany, przy wykorzystaniu kamiennych urządzeń.

 

Do okręgu prowadzą kamienne aleje, a na samym środku Stonehenge, mieści się przewrócony megalit, tak zwany - Altar Stone. Warto wspomnieć, iż najwyższy z kamieni ma około 9 metrów wysokości. Zagadką nadal pozostaje transport owych głazów z odległego o 130 kilometrów kamieniołomu. Naukowcy przypuszczają, że przewieziono je za pomocą sań i rolek, lecz według najnowszych przeprowadzonych badań wynika, że przedostaly się one za sprawą lodowca, który sprowadził je tam z daleka.

 

Ciekawostką jest, że wewnątrz kręgu znaleziono 56 dołów o głębokości około 1 metra i średnicy 2 metrów. Nie wiadomo dokładnie czemu miały służyć powstałe dziury, jednak przypuszcza się, że mogły niegdyś gromadzić kamienie lub są pozostałością po otaczającej drewnianej konstrukcji.

 

Obiekt ten w 1986 roku został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO wraz z Avebury oraz innymi okolicznymi stanowiskami neolitycznymi. Obecnie jest pod nadzorem angielskiego Scheduled Ancient Monument.

 

Angielski astronom – Gerald Hawkins twierdził, że odnalazł wiele powiązań pomiędzy rozmieszczeniem głazów, a pozycją obiektów niebieskich oraz słońca. Według jego teorii, ta tajemnicza budowla miała służyć przewidywaniu zaćmień. Poszczególne kamienie umożliwiają wyznaczanie faz księżyca, a także precyzyjnie wskazują miejsca wschodu i zachodu słońca. Uczeni wysuwają jeszcze jedną teorię, dotyczącą znaczenia religijnego owych głazów. Otóż, mówi się, że Stonehenge miało być nie tylko miejscem obserwacji księżyca i słońca, ale również miejscem ich kultu. O świętości Stonehenge świadczą przede wszystkim znajdowane dookoła niego groby. W wyniku badań stwierdzono, że zostały one wykopane tutaj nawet trzy tysiące lat przed naszą erą.

Data publikacji:

Autor:

Komentarze