Zabytki Londynu

Zabytki Londynu

Londyn jest stolicą Zjednoczonego Królestwa i największym miastem w Unii Europejskiej. W samym centrum znajdują się główne siedziby największych międzynarodowych banków i firm. To tutaj można znaleźć cztery obiekty, które wpisane zostały na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO włączając w to: The Tower of London, obserwatorium astronomiczne w Greenwich, Królewskie Ogrody Botaniczne i obszar obejmujący Pałac Westminster, Westminster Abbey i Kościół Świętej Małgorzaty.

 

Big Ben

 

Londyn nieustannie kojarzy się z kilkoma elementami. Pierwszym z nich jest postać brytyjskiej królowej, która często zjawia się jako Gość z okazji obchodów wielkich wydarzeń w kraju. Drugim nieodłącznym symbolem Anglii jest Big Ben, czyli nazwa ważącego 14 ton dzwonu, który umieszczony jest na szczycie 106 metrowej wieży. Zabytek został wykonany w stylu neo-gotyckim z kamienia ciosanego. Nazwa Big Ben pochodzi od imienia głównego komisarza robót w 1858 roku - Benjamina Halla, obecnego przy jego zawieszaniu. Zegar ten jest największym zegarem w Wielkiej Brytanii. Podaje on bardzo dokładny czas, a wybija co godzinę. Jego odgłos możemy usłyszeć codziennie w radio BBC.

 

Tower Bridge

 

Zabytek stanowi jedną z najpopularniejszych atrakcji turystycznych miasta. Jest to most, który zbudowano na początku lat 90-tych. Nadawał się do użytku dopiero po 8 latach budowy. Składa się on z dwóch wież i dwóch przęseł. Obydwie wieże wyposażono w specjalne mechanizmy, które służą do podnoszenia przęseł. Dzięki tej budowli można przedostać się na drugą stronę rzeki. Kilka razy w tygodniu most opuszczany jest, by wpuścić wysokie statki, które zmierzają do centrum Londynu. Zabytek wzniesiono w stylu wiktoriańskim z kamienia i stali.

 

Pałac Westminster

 

Obecnie stanowi on siedzibę Parlamentu Brytyjskiego. Jest to neogotycka budowla rozpoznawalna na tle innych zabytków Londynu. Pałac mieści się w dzielnicy - City of Westminster, na lewym brzegu rzeki Tamizy. Zawiera ponad 1000 pokoi, a najważniejszymi z nich są sale Izby Lordów i Izby Gmin. Znajdują się tam również pokoje obrad komisji parlamentarnych, biblioteki, jadalnie, bary i siłownie. Oprowadzanie po budowli jest możliwe, ale nie wszystkie pomieszczenia zostały udostępnione zwiedzającym.

 

London Eye

 

Jest to 'Londyńskie Oko', które mieści się naprzeciwko Brytyjskiego Parlamentu. Atrakcja stanowi jedno z największych na świecie kół obserwacyjnych, z którego rozpościera się wspaniały widok na całą panoramę miasta. Ta charakterystyczna budowla ma 135 metrów wysokości, a jej waga osiąga około 330 ton. Oko przypomina koło rowerowe i składa się z 32 kapsuł. W każdej z nich jest w stanie pomieścić się 25 osób. Koło porusza się bardzo powoli, aby zwiedzający mogli bez problemu wsiadać i wysiadać bez jego zatrzymywania. Pełny obrót zajmuje około 35 minut. London Eye czynne jest codziennie, z wyjątkiem Bożego Narodzenia oraz kilku tygodni na początku roku, kiedy trwają coroczne renowacje zabytku.

 

 

Trafalgar Square

 

To duży, dwupoziomowy plac w Londynie, położony w miejscu dawnych stajni królewskich. Upamiętnia on zwycięstwo brytyjskiej Royal Navy w bitwie morskiej pod Trafalgarem w 1805 roku. Na samym środku placu, można podziwiać 55-metrową kolumnę Nelsona. Są tutaj także pomniki króla Jerzego IV, gen. Haveloka i gen. Napiera. Obserwować możemy również duże fontanny sir Lutyensa. Kolumny i fontanny strzeżone są przez cztery ogromne lwy, odlane z brązu. Jedna ze ścian placu to budynek National Gallery, gdzie możemy odnaleźć dzieła Leonarda da Vinci, Rembrandta, czy Vincenta van Gogha.

Następny artykuł Stonehenge - Krąg Światła i...

Komentarze (1)

Patrycja

o to mi chodziło . :)

Zobacz również

Biuro Obsługi Klienta

Infolinia:

801 000 781

poniedziałek - piątek, 8:00 - 18:00

Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!

Aplikacja dla właścicieli obiektów

Dowiedz się więcej