Stonehenge - Krąg Światła i Tajemnicy

Stonehenge - Krąg Światła i Tajemnicy

Naukowcy od dawna próbowali dowiedzieć się, w jaki sposób ponad 5 tysięcy lat temu ludzie wznieśli monumentalną konstrukcję z wielkich kamieni. Co ciekawe, nie dysponowali oni żadnym ciężkim sprzętem budowlanym. Nie jest do końca znany cel budowy tego kręgu. Jedni twierdzą, że miał on służyć obserwacji nieba i gwiazd, inni zaś – że odbywały się tam pogańskie obrzędy rytualne.

 

Wiadomo, że Stonehenge to jedna z najsłynniejszych europejskich budowli megalitycznych, pochodząca z epoki neolitu i brązu. Miejsce to położone jest w odległości 13 kilometrów od miasta Salisbury, w hrabstwie Wiltshire, w południowej Anglii. Składa się z 30 bloków kamiennych zewnętrznego i 49 mniejszych bloków wewnętrznego koła. Każdy z bloków został dokładnie wypolerowany, przy wykorzystaniu kamiennych urządzeń.

 

Do okręgu prowadzą kamienne aleje, a na samym środku Stonehenge, mieści się przewrócony megalit, tak zwany - Altar Stone. Warto wspomnieć, iż najwyższy z kamieni ma około 9 metrów wysokości. Zagadką nadal pozostaje transport owych głazów z odległego o 130 kilometrów kamieniołomu. Naukowcy przypuszczają, że przewieziono je za pomocą sań i rolek, lecz według najnowszych przeprowadzonych badań wynika, że przedostaly się one za sprawą lodowca, który sprowadził je tam z daleka.

 

Ciekawostką jest, że wewnątrz kręgu znaleziono 56 dołów o głębokości około 1 metra i średnicy 2 metrów. Nie wiadomo dokładnie czemu miały służyć powstałe dziury, jednak przypuszcza się, że mogły niegdyś gromadzić kamienie lub są pozostałością po otaczającej drewnianej konstrukcji.

 

Obiekt ten w 1986 roku został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO wraz z Avebury oraz innymi okolicznymi stanowiskami neolitycznymi. Obecnie jest pod nadzorem angielskiego Scheduled Ancient Monument.

 

Angielski astronom – Gerald Hawkins twierdził, że odnalazł wiele powiązań pomiędzy rozmieszczeniem głazów, a pozycją obiektów niebieskich oraz słońca. Według jego teorii, ta tajemnicza budowla miała służyć przewidywaniu zaćmień. Poszczególne kamienie umożliwiają wyznaczanie faz księżyca, a także precyzyjnie wskazują miejsca wschodu i zachodu słońca. Uczeni wysuwają jeszcze jedną teorię, dotyczącą znaczenia religijnego owych głazów. Otóż, mówi się, że Stonehenge miało być nie tylko miejscem obserwacji księżyca i słońca, ale również miejscem ich kultu. O świętości Stonehenge świadczą przede wszystkim znajdowane dookoła niego groby. W wyniku badań stwierdzono, że zostały one wykopane tutaj nawet trzy tysiące lat przed naszą erą.

Następny artykuł Angielskie zwyczaje w...

Komentarze (1)

Ciekawe info, można podzielić się własnymi doświadczeniami Polecam
www.80miejsc.pl/pl/na-celowniku/miejsce/1

Zobacz również

Biuro Obsługi Klienta

Infolinia:

801 000 781

poniedziałek - piątek, 8:00 - 18:00

Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!

Aplikacja dla właścicieli obiektów

Dowiedz się więcej