Zachwycająca Walia

Zachwycająca Walia

Walia jest jednym z krajów związkowych jakie wiąże Wielka Brytania. Obejmuje południowo – zachodnie tereny Wielkiej Brytanii. Zachwyca pięknymi krajobrazami, skalistymi i klifowymi wybrzeżami oraz malowniczo położonymi wioskami...

Tradycja królewska następcy tronu Zjednoczonego Królestwa nadaje tytuł Księcia Walii. Jednak podobnie jak Szkocja również i Walia ma dużą autonomię, łącznie z własnym parlamentem, a poczucie odrębności często jest jeszcze większe niż w Szkocji.

 

Walia znajduje się na półwyspie, który od wschodu graniczy z Anglia, od zachodu z Morzem Irlandzkim. Głownymi miastami koncentrującymi zarówno przemysł jak i historyczne zabytki jest Cardiff – stolica Walii, Swansea, Bangor, St. David oraz Newport.

 

W dużej mierze Walia to piękne krajobrazy, skaliste, klifowe wybrzeża, malowniczo położone wioski w często wyżynnych oraz górzystych terenach na północy, gdzie znajduje się najwyższy szczyt w Snowdonia – Snowdon 1085 m. n.p.m.

 

Seven Wonders of Wales – tradycyjna lista siedmiu cudów Walii:

- Snowdon – najwyższy szczyt,

- Gresford bells – dzwony w średniowiecznym Kościele Wszystkich Świętych w Gresford,

- Most w Llangollen – zbudowany w 1347 r. nad rzeką Dee,

- St. Winefride’s Well  - studnia i źródło - miejsce pielgrzymek w miejscu Holywell, Flitnshire,

- Wrexham stemple – szesnastowieczna wieża kościoła St. Giles w Wrexham,

- Cisy w Overton – antyczne cisy na terenie kościoła St. Mary w Overton-on-Dee,

- Postyll Rhaedr – najwyższy wodospad w Walii o wysokości 75 metrów.

 

Walia posiada swój własny język – walijski. Oficjalnymi językami są angielski i język walijski. Angielskim mówią prawie wszyscy, jednak często z walijskim akcentem oraz niewielkimi różnicami słownymi ( podobnie jak w Szkocji ). W dwujęzycznej Walii około 20,5% ludności mówi również w Walijskim, który jest pochodną języka celtyckiego i w niczym nie przypomina angielskiego. W Walii we wszystkich urzędach obowiązują obydwa języki, podobnie wszystkie oznaczenia są w obydwu językach.


Źródło: turystyka-anglia.infnews.pl

Następny artykuł Zabytki Londynu

Komentarze

Zobacz również

Biuro Obsługi Klienta

Infolinia:

801 000 781

poniedziałek - piątek, 8:00 - 18:00

Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!

Aplikacja dla właścicieli obiektów

Dowiedz się więcej