Angielskie zwyczaje w okresie Świąt Bożego Narodzenia

Angielskie zwyczaje w okresie Świąt Bożego Narodzenia

Na świąteczne wyjazdy Polacy udają się raczej rzadko. Większość z nas spędza święta w tradycyjny sposób, siedząc przy stole razem z rodziną. Jest to wtedy okazja do wspólnego kolędowania w domowym zaciszu, a także do spróbowania pysznych wigilijnych potraw. Na zachodzie jednak tendencja jest zupełnie inna i święta traktowane są jako możliwość urlopu i wypoczynku. Taki grudniowy wyjazd najbardziej cenią sobie prawdziwi smakosze poznawania innych kultur i tradycji, bowiem nie w każdym kraju Wigilia, czy Boże Narodzenie wygląda tak samo jak u nas. Weźmy pod uwagę Anglię.

 

Wigilia i Boże Narodzenie

 

Zapewne każdy z nas słyszał kiedyś słowo Christmas. Wywodzi się ono z języka staroangielskiego i oznacza Mszę Chrystusa. Święta Bożego Narodzenia w Anglii rozpoczynają się 25 grudnia. Anglicy nie obchodzą Wigilii, ale za to celebrują Dzień Pudełek, czyli tak zwany Boxing Day, który przypada na 26 grudnia. Zwyczaj ten pochodzi ze średniowiecza, kiedy to kościół rozdwał ludziom biednym pieniądze, pochodzące ze skarbonek. Zwyczaj przekazywania drobnych pieniędzy jest praktykowany do dzisiaj. Prezenty wkłada się do wcześnie przygotowanych dużych skarpet. Anglicy często zostawiają także kieliszek alkoholu dla Św. Mikołaja i marchewkę dla renifera.

 

Świąteczne podarki

 

W Anglii otwieranie prezentów trwa cały dzień, a każdy zostawiony przez Św. Mikołaja prezent jest odpowiednio celebrowany przez obdarowanego. Każdy z podarków odpakowywany jest indywidualnie, a zgromadzeni wokół domownicy wydają tylko głośne „oh” i „ach”. Po rozpakowaniu kilku prezentów jest wyznaczona przerwa na herbatę, po czym rodzina wraca do swego rytuału. W Polsce każdy z domowników otwiera prezenty jednocześnie, zatem nie zajmuje to aż tak wiele czasu.

 

Potrawy na stole

 

W Boże Narodzenie, Anglicy spożywają posiłek w koronach wykonanych z papieru. Jest to symbol nawiązujący do Trzech Króli. W przeciwieństwie do polskiej wieczerzy, domownicy zasiadają do stołu w okolicach godziny dwunastej. Wśród potraw nie może zabraknąć indyka nadziewanego różnymi warzywami. Samo pieczenie indyka zajmuje gospodarzom około 4 godzin. Towarzyszą mu również kiełbasy zawijane w boczek. Na deser przygotowywany jest słynny pudding, który podawany jest w towarzystwie budyniu albo brandy. Według tradycji, jeśli ktoś chce zjeść pudding z odrobiną alkoholou, jest on podpalany po to, by ogień odstraszał wszelkie nieszczęścia. Taki deser powinno wykonać się z 13 składników, które kojarzą się z Chrystusem i jego dwunastoma Apostołami. Oprócz puddingu, na stole goszczą także babeczki nadziewane bakaliami.

 

Wspólne kolędowanie

 

Warto wspomnieć, że na wyspach brytyjskich, dzieci bardziej angażują się w przygotowania do świąt. Występują one w różnego typu przedstawieniach i teatrzykach. Jakkolwiek śpiewanie kolęd w rodzinnym gronie jest tam mało spotykane, bardziej popularna jest tradycja zanikających w Polsce kolędników, którzy wędrują od domu do domu i zbierają datki na szczytne cele. Śpiewanie kolęd na ulicach jest bardzo powszechne i przez cały grudzień w Anglii można natknąć się na kolędników – od maluchów do emerytów, którzy zbierają się w najrozmaitszych miejscach miast.

 

 

Dekoracje świąteczne

 

Na całym niemal świecie znajdą się wspólne elementy świąteczne w postaci udekorowanej choinki oraz kolorowych lampek. Na wyspach brytyjskich, dodatkowymi ozdobami są kartki wieszane na sznurach oraz łańcuchy choinkowe na ścianach. Domy angielskie w tym okresie są dosyć mocno ustrojone, a przyjaciele wysyłają sobie mnóstwo kartek z życzeniami.

 

Zamiast opłatka...

 

W Anglii niestety brakuje tradycji dzielenia się opłatkiem. Zamiast tego, domownicy rozrywają między sobą Christmas Crakers, czyli ozdobne papierowe 'cukierki'. Zazwyczaj rozrywane są one przez dwie osoby, a rozdarcie charakteryzuje się głośnym wybuchem. Spowodowane jest to umieszczeniem delikatnego środka chemicznego, który uaktywnia się podczas niszczenia opakowania. Wnętrze cukierka wypełnione jest małymi niespodziankami w postaci maleńkiej kostki do gry, czy wróżby, które rozluźniają atmosferę przy stole.

 

 

Następny artykuł Święta Bożego Narodzenia po...

Komentarze (6)

Benito Mussolini

hmm no spk w miarę

Luiza Gocławska

Bardzo ciekawy i wzbogacający wiedzę artykuł

Cool

Bardzo fajna stronka dowiedziałem się dużo i dzięki temu na pewno dostane 5 z wypracowania o tradycjach świątecznyc w innych krajach z informatyki

Cool

A i jeszcze było strasznie dużo błędów w pisowni np. Angli a powinno być Anglii

XYZ

Szkoda, że nie znalazły sie ciekawsze tradycje o ktorych raczej malo się mówi ake myśle ze jest to ciekawy artykuł ;)

Magda 102378153826639

Ja chce 3 tradycje świąteczne po Polsku i po Angielsku.

Zobacz również

Biuro Obsługi Klienta

Infolinia:

801 000 781

poniedziałek - piątek, 8:00 - 18:00

Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!

Aplikacja dla właścicieli obiektów

Dowiedz się więcej