Beskid Mały - wiele możliwości dla każdego miłośnika gór

Beskid Mały - wiele możliwości dla każdego miłośnika gór

Kochasz góry i szukasz ustronnych miejsc, w których wyjątkowo spędzisz czas? Dobrze się składa, bo mamy dla Ciebie propozycję regionu górskiego, który może okazać się świetną propozycją, zarówno na krótszy, jak i dłuższy urlop. Piękne górskie widoki, malownicze szlaki, możliwości aktywnego spędzania czasu oraz cała moc atrakcji - wszystko to i o wiele więcej czeka na Ciebie w Beskidzie Małym, który mamy przyjemność zaprezentować w treści tego artykułu.

Polacy kochają góry! Doskonale widać to zarówno zimą, jak i latem. Chętnie przyjeżdżamy tu z rodziną lub ze znajomymi - na kilka dni lub na dłużej. Regiony górskie w Polsce to gwarancja mile spędzonego czasu. Najczęściej decydujemy się na popularne i oblegane miejsca, jednak ostatnie lata pokazują, że lubimy odkrywać również te nieco mniej znane. Do takiej kategorii można z powodzeniem zaliczyć region Beskidu Małego, który może być niezwykle trafionym wyborem na nadchodzący sezon letni.


Beskid Mały - co warto o nim wiedzieć?


Beskid Mały to region górski, znajdujący się na południu Polski, na pograniczu województwa śląskiego i małopolskiego. Rozciąga się pomiędzy rzeką Sołą na zachodzie oraz rzeką Skawą na wschodzie, na północ od Beskidu Żywieckiego. Ma urozmaiconą rzeźbę terenu, a jego grzbiet i odnogi głęboko wcinają się w doliny rzeczne.


Jak sama nazwa wskazuje, w regionie Beskidu Małego nie znajdziemy wysokich szczytów górskich - ich wysokość nie przekracza 1000 m n.p.m., a najwyższy szczyt Beskidu Małego liczy 930 m n.p.m. i jest to Czupel, który stanowi cel wielu wypraw turystów, którzy kochają góry.


Pasmo Beskidu Małego ma około 35 km długości i około 10-15 km szerokości. Jest to niewielkie pasmo, jednak każdy może być pewny, że miło tu spędzi czas, jeśli zdecyduje się zarezerwować nocleg w Beskidach.



fot. Dragon77 / pixabay.com, CC0


Warto podkreślić, że pasmo Beskidu Małego graniczy z Bramą Wilkowicką, Beskidem Makowskim, Kotliną Żywiecką, Pogórzem Wielickim i Pogórzem Śląskim.


Beskid Mały oferuje cały szereg atrakcji, związanych z pięknem gór oraz piękne jeziora, atrakcje przyrodnicze, liczne zabytki oraz ciszę i spokój, które są tak bardzo potrzebne w obecnym czasie.


Beskid Mały to dobra baza wypadowa, by przy możliwej okazji zobaczyć również Beskid Śląski.


Do najpopularniejszych miejscowości regionu Beskidu Małego należą: Żywiec, Sucha Beskidzka, Wadowice oraz Bielsko-Biała.


Wypoczywając w Beskidzie Małym, naszym punktami obowiązkowymi, które każdy turysta powinien zdobyć Górę Żar, Magurkę Wilkowicką, Hrobaczą Łąkę, Leskowiec oraz Potrójną.


Wypoczywając w Beskidzie Małym, warto jest również odkryć piękno pobliskiego Beskidu Sądeckiego. Sprawdź: Beskid Sądecki - odkryj niezwykły region górski w Polsce

 

Kilka ciekawostek o regionie Beskidu Małego


Z turystycznego punktu widzenia, Beskid Mały może okazać się wyjątkowym regionem, zarówno dla wytrawnego turysty, jak i każdego, kto dopiero rozpoczyna swoją przygodę z wędrówką po górach.


Pobyt w Beskidzie Małym na pewno będzie świetną okazją do odkrycia piękna pobliskich regionów. Warto podkreślić, że:



  • Beskid Mały poprzez Bramę Wilkowicką i dolinę rzeki Białej graniczy z Beskidem Śląskim od strony zachodniej, który oferuje wiele wspaniałych atrakcji i możliwości spędzenia wolnego czasu;

  • od wschodniej strony graniczy z Beskidem Makowskim, z którym łączy go również część południowej granicy, którą uzupełnia Kotlina Żywiecka;

  • pasmo Beskidu Małego zostało podzielone na dwie części przez przełom rzeki Soły - zachodnia część to grupa Magurki Wilkowickiej, natomiast wschodnia to Beskid Andrychowski i Góry Zasolskie.



Należy również zaznaczyć, że większa część Beskidu Małego znajduje się po stronie Śląska - jest to nieco ponad 165 km2, natomiast w Małopolsce jest to 92,30 km2.


W Beskidzie Małym możemy podziwiać piękną przyrodę - wytyczono tu trzy rezerwaty przyrody (rezerwat Szeroka, rezerwat Zasolnica, rezerwat Madohora). Pierwszy rezerwat chroni pozostałości naturalnej puszczy karpackiej, drugi - naturalny obszar występowania buczyny karpackiej, natomiast ten ostatni - wychodnie skalne zbudowane z piaskowców oraz zlepieńców.



fot. kamil / AdobeStock, CC0


Beskid Mały pod względem geologii jest jednorodny z tym, z czym mamy do czynienia w Beskidzie Śląskim. Tworzą go trzy jednostki tektoniczne: płaszczowina podśląska, śląska i magurska. Płaszczowina podśląska występuje na północy Beskidu i w Kotlinie Żywieckiej. Wyróżnia się w niej jeszcze dwie podjednostki; płaszczowiną godulską i cieszyńską, z którego zbudowany jest główny grzbiet Beskidu Małego. Nieco bardziej na południe nasunięta jest płaszczowina śląska, zaś płaszczowina magurska znajduje się w części południowej i wschodniej.


Beskid Mały zbudowany jest w 95% z piaskowców płaszczowiny śląskiej. Wyjątek stanowią Skałki Andrychowskie – są to tzw. porwaki, będące najstarszymi skałami w tym właśnie rejonie.


Ruszamy w góry - najwyższe szczyty Beskidu Małego


Zgodnie z tym, co zostało już wcześniej wspomniane, Beskid Mały nie jest tym regionem, w którym mamy do czynienia z wysokimi szczytami górskimi. Najwyższy szczyt Beskidu Małego to Pasmo Czupla (930 m n.p.m.).



fot. Magdalena / AdobeStock, CC0


Wysokość pozostałych szczytów, utrzymuje się tu na poziomie około 900 m n.p.m. Wypoczywając w tym regionie, na pewno warto jest się wybrać na wędrówkę, celem zdobycia Magurki Wilkowickiej (909 m n.p.m.) i szczytu Rogacz (899 m n.p.m.). Beskidy, również te małe, to wiele wspaniałych przeżyć, związanych z wędrówką po górach.


Do pozostałych, najpopularniejszych szczytów Beskidu Małego, należy zaliczyć:



  • Kocierz - 884 m n.p.m.

  • Smrekowica - 885 m n.p.m.

  • Potrójna 887 m n.p.m.

  • Wielki Gibasów Groń 890 m n.p.m.

  • Groń Jana Pawła II 890 m n.p.m.

  • Leskowiec 922 m n.p.m.

  • Łamana Skała - Madohora - 929 m n.p.m.



Warto zaznaczyć, że szlaki na większości z tych szczytów nie są zbyt długie i męczące. Średni czas, jaki będzie nam potrzebny na pokonanie wybranego przez nas dystansu waha się na poziomie od 1,5 do 3 godzin. Najtrudniej i najbardziej intensywnie jest w wyższych partiach tych gór. Podczas wędrówki po szlaku, możemy podziwiać piękne krajobrazy górskie, odpocząć na polanie, czy też schronić się i posilić posiłkiem, wybierając wyjątkowe schronisko PTTK, których w regionie Beskidu Małego znajdziemy aż 2 schroniska PTTK (na Magurce i Leskowcu) oraz 5 prywatnych schronisk, zlokalizowanych na Hrobaczej Łące, Gibasówce, Potrójnej, pod Potrójną i na Rogaczu.


Wędrówka po Beskidzie Małym - najpiękniejsze szlaki turystyczne


Celem zdobycia wyżej wymienionych szczytów górskich, warto nieco lepiej poznać możliwości tras, którymi będziemy mogli dotrzeć na wybraną przez nas górę. Każda z tych propozycji jest wyjątkowa na swój sposób - oferuje piękną panoramę górską, niezwykłe okoliczności przyrody oraz stosunkową łatwość w osiągnięciu naszego celu wędrówki. Poznaj najpiękniejsze szlaki turystyczne w Beskidzie Małym.


Wyruszając w góry, dobrze jest zabrać ze sobą wszelki niezbędny sprzęt. Zobacz: Co zabrać w góry latem? Lista potrzebnych rzeczy

 

Szlak z Przełęczy Przegibek na najwyższy szczyt Beskidu Małego


Chyba nie ma osoby, która nie marzyłaby o zdobyciu szczytu Czupel, który jest najwyższym szczytem Beskidu Małego. Jeśli chcemy wybrać możliwie najpiękniejszą trasą, warto jest zdecydować się na Przełęcz Przegibek, z której to rozpoczyna się szlak turystyczny, prowadzący przez Magurkę Wilkowicką na Czupel.


Cała wędrówka powinna nam zająć około 3 godzin w jedną stronę. Naszą wyprawę rozpoczynamy na parkingu na Przełęczy Przegibek, z której wyruszamy szlakiem niebieskim. Po godzinie spokojnej wędrówki dojdziemy do polany, na której znajduje się schronisko na Magurce. Możemy zabrać ze sobą koc i urządzić sobie piknik, podziwiając piękne górskie widoki.


Od tego miejsca na Czupel pozostaje nam około 3 km, które powinniśmy pokonać w przeciągu 50 minut. Naszą uwagę na pewno zwrócą ruiny schroniska „Widok na Tatry”. Sama wędrówka będzie tu przyjemnością dla każdego turysty.


Szlak na Górę Żar - kultowe miejsce w Beskidzie Małym


Skoro był najwyższy szczyt, to warto tu wspomnieć o szczycie i punkcie widokowym, który jest najchętniej odwiedzany o każdej porze roku.

 

Góra Żar jest szczytem w Beskidzie Małym o wysokości 761 m n.p.m. Stanowi ostoję szybownictwa i paralotniarstwa, natomiast w zimie - ośrodek narciarski, oferujący doskonale przygotowane trasy narciarskie.


Na Górę Żar możemy wejść lub wjechać kolejką linową. Niezwykłym atutem Góry Żar jest fakt, że u jej podnóża znajduje się malownicze Jezioro Międzybrodzkie. Zachód słońca i malownicza panorama okolicy - czy może być coś piękniejszego?



fot. Paulina Arczewska / zdjecia.nocowanie.pl


Na szczycie Góry Żar znajduje się zbiornik wodny elektrowni szczytowo-pompowej, który w pewien sposób zniekształcił wygląd góry. Pomimo tego, z jej szczytu możemy podziwiać panoramę Jeziora Żywieckiego, Międzybrodzie Żywieckie, pasma Magurki Wilkowickiej i Hrobaczą Łąkę.


Aby wejść na Górę Żar, mamy dwie opcje do wyboru:



  • szlak czarny (wzdłuż torowiska kolejki, o długości około 2 km);

  • szlak czerwony od strony Zapory w Żarnówce (długość to około 4 km).

 

 

Tutaj znajdziesz propozycje noclegów w Międzybrodziu Żywieckim



Zawoja Domki z jacuzzi

Zawoja Domki z jacuzzi

Zawoja, ul. Zawoja

Domki Zawoja 9.9
Willa Aleksandra

Willa Aleksandra

Międzybrodzie Bialskie, ul. Strażacka

Kwatery i pokoje Międzybrodzie Bialskie 9.9
Pokoje gościnne u Beaty

Pokoje gościnne u Beaty

Międzybrodzie Żywieckie, ul. Beskidzka

Kwatery i pokoje Międzybrodzie Żywieckie 9.8



Mały Szlak Beskidzki - kilka szczytów na jednej trasie


A co powiesz na opcję wędrówki, podczas której będziecie mieć możliwość, by zdobyć wszystkie najpopularniejsze szczyty Beskidu Małego? To jest możliwe w przypadku zorganizowania wędrówki Małym Szlakiem Beskidzkim, który rozpoczyna się w regionie Beskidu Małego, a dokładniej w Straconce w Bielsku-Białej i następnie szczytami podąża w kierunku Beskidu Makowskiego i Beskidu Wyspowego i tu kończy swój bieg.


Jego długość to aż 137 km. Pokonanie tej trasy w jeden dzień jest niewykonalne, jednak z powodzeniem swoją wyprawę możemy rozłożyć na kilka dni, co z pewnością będzie niesamowitą przygodą.

 

Mały Szlak Beskidzki ma kolor czerwony i wędrując nim zdobędziemy m.in.: Magurkę Wilkowicką, Leskowiec, Hrobaczą Łąkę, Gibasówkę, Groń Jana Pawła II, Łamaną Skałę oraz Czupel. Może warto podjąć wyzwanie nieco dłuższej wyprawy?


Szlak czarny na Leskowiec


Kolejna propozycja pozwoli odkryć Wam piękno Beskidu Andrychowskiego - będziecie tu wędrować jego wschodnimi rubieżami. Jeżeli chcecie zdobyć Leskowiec (922 m n.p.m.), to swoją wędrówkę możecie zorganizować szlakiem czarnym, który rozpoczyna się w miejscowości Rzyki, na osiedlu Mydlarze.



fot. JerzyGorecki / pixabay.com, CC0


Pozostawiając swój samochód na tutejszym parkingu, kierujecie się oznaczeniami w kolorze czarnym w kierunku Schroniska Leskowiec. Swój cel powinniście osiągnąć po około godzinie wędrówki. Schronisko Leskowiec znajduje się po wschodniej stronie Groni Jana Pawła II. Jeśli chcecie zdobyć sam szczyt Leskowiec, to weźcie pod uwagę, że od tego schroniska jest tam jeszcze około 20 minut wędrówki. Mimo wszystko, warto się tam wybrać, by podziwiać piękne widoki.


Zobacz oferty noclegów w Rzykach



Domek Pod Jaworami

Domek Pod Jaworami

Sułkowice, ul. Racławicka

Domki Sułkowice 10
Morycówka

Morycówka

Sułkowice, ul. os. Moskwiki

Domki Sułkowice 10
Ostoja

Ostoja

Sułkowice, ul. os. Kluka

Domy wakacyjne Sułkowice 9.7



Szlak z Kocierza Rychwałdzkiego do Chatki pod Potrójną, Łamanej Skały i Chatki Gibasówka


Beskid Mały ma to do siebie, że oferuje wiele wspaniałych możliwości dla każdego, kto kocha góry. Na sam koniec postanowiliśmy zaprezentować opcję wędrówki z Kocierza Rychwałdzkiego do Chatki pod Potrójną, na Łamaną Skałę i do Chatki Gibasówka w Beskidzie Małym.


Do pokonania, w przypadku tej trasy, mamy 13 km w jedną stronę. Warto jest jednak podjąć wyzwanie, chociażby z tego względu, że podczas wędrówki będziemy mogli podziwiać piękne widoki, górskie schroniska, skały i malownicze szlaki turystyczne.


Szlak z Kocierza Rychwałdzkiego pozwoli odkryć wszystko, co najpiękniejsze w Beskidzie Małym.


Naszą wędrówkę rozpoczynamy od ulicy Turystycznej w Kocierzu Rychwałdzkim, w którym pozostawiamy nasz samochód na leśnym parkingu. Wędrujemy drogą asfaltową (Dolina Kocierki). W pewnym momencie wchodzimy w las, a sam szlak robi się nieco bardziej stromy. Warto mieć na uwadze, że suma podejść w przypadku tej trasy wynosi 481 metrów. Po około 10 minutach docieramy do Chatki pod Potrójną, która stanowi wyjątkowe schronisko górskie z niezwykłym klimatem. Możemy tu odpocząć i posilić się posiłkiem, by nabrać sił przed dalszą wędrówką.


Kolejne kilometry to wędrówka w kierunku Małego Szlaku Beskidzkiego - przechodzimy w pobliżu Zbójeckiego Okna i po chwili docieramy do szczytu o nazwie Beskid, którego wysokość to 826 m n.p.m. Następnie przechodzimy przez Przełęcz na Przykrej - poniżej znajduje się górna stacja kolejki Czarny Groń. Do Łamanej Skały już niedaleka droga - podążamy granicą Rezerwatu Madahora i po chwili docieramy do szczytu. Nie możemy jednak na niego wejść, gdyż znajduje się on w granicy rezerwatu.


Nie powinno nas to jednak załamać, bo kolejne kilometry będą niezwykle interesujące. Kierujemy się w stronę Schroniska Gibasówka, z którego będziemy mogli podziwiać m.in. niezwykłą panoramę Babiej Góry. Od tego miejsca, powracamy zielonym szlakiem, wędrując przez las w kierunku Kocierza Rychwałdzkiego.


Nie tylko góry - co warto zobaczyć w Beskidzie Małym?


Warto podkreślić, że Beskid Mały to nie tylko piękne góry i malownicze szlaki turystyczne, ale również wiele możliwości nieco innej formy spędzania wolnego czasu. Znajdziemy tu wiele wspaniałych zabytków, atrakcji, idealnych dla każdej grupy wiekowej.


Do obowiązkowych punktów, które warto zobaczyć w tym paśmie górskim, na pewno należy zaliczyć:



  • Wodospad Dusica - największy wodospad Beskidu Małego, o wysokości 4 metrów;

  • Grota Komonieckiego - malownicza grota, ze stropu której spływa woda potoku Dusica;

  • wcześniej wspomniana Góra Żar, która stanowi atrakcję na każdą porę roku;

  • Kamieniołom w Kozach - wyjątkowe miejsce rekreacyjne, znajdujące się u stóp Hrobaczej Łąki;

  • Żywiecki Park Etnograficzny - zlokalizowany w Ślemieniu, u stóp Madohory;

  • warto jest zobaczyć również atrakcje Bielska Białej i odkryć piękno Żywca, które jest niezwykle przyjaznym miastem.

 

 

Tutaj znajdziesz najpiękniejsze atrakcje w regionie Beskidu





Noclegi w Beskidzie Małym


Jak przystało na region górski w Polsce, Beskid Mały może się pochwalić naprawdę doskonale rozwiniętą bazą noclegową. Znajdziemy tu niemalże wszystkie możliwe kategorie obiektów, jednakże turyści decydują się tu najczęściej na kwatery i pokoje w Beskidach oraz domki.


W przypadku popularnych miejscowości, możemy zauważyć, że rodziny z dziećmi decydują się np. na apartamenty w Żywcu oraz pokoje w Bielsku Białej. Możemy być pewni tego, że każdy powinien znaleźć tu dla siebie coś wyjątkowego i dostępnego na każdą kieszeń.


Średnia cena za nocleg w Beskidzie Małym waha się na poziomie około 200 zł. Wszystko jest tak naprawdę uzależnione od standardu obiektu, lokalizacji i możliwości, z których chcemy korzystać. Najkorzystniej jest jednak wybrać kwatery i pokoje, w których koszt noclegu rozpoczyna się od 30 zł od osoby za dobę.


Następny artykuł Sudety - gdzie się wybrać i...

Komentarze

Zobacz również

Potrzebujesz pomocy?

Jeśli masz jakieś pytania lub potrzebujesz wsparcia, skontaktuj się z naszym Biurem Obsługi Klienta


Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!