Co zabrać na pieszą wycieczkę?

Co zabrać na pieszą wycieczkę?

Wypoczynek na łonie natury to teraz niezwykle popularny trend. Turyści szukają odludnych miejsc, w którym odetną się od miejskiego zgiełku, planują też dłuższe wędrówki. Warto dobrze się przygotować do takiej eskapady, dlatego podpowiadamy, co zabrać na pieszą wycieczkę.

Piesze wycieczki cieszą się największym zainteresowaniem turystów wiosną oraz latem, gdy słoneczna pogoda zachęca do tego, by wyjść z domu i spędzić czas na świeżym powietrzu. Osoby, którym najlepiej wypoczywa się w ruchu, mogą zaplanować dla siebie i towarzyszy pieszą wycieczkę. Co zabrać ze sobą na taką wyprawę?

Wszystko zależy od miejsca, gdzie mamy zamiar wędrować, oraz czasu, jaki zamierzamy spędzić poza domem. Na dwudniowy biwak zabierzemy więcej rzeczy niż na całodzienną wycieczkę. Niżej przedstawiamy, jak przygotować się na kilkugodzinne wyjście.

A jeżeli chcesz się dowiedzieć, co przyda się na biwaku, wejdź i zobacz: Co zabrać ze sobą pod namiot?

Jak się przygotować na pieszą wycieczkę?


Przygotowanie do pieszej wycieczki tak naprawdę zaczynamy jeszcze przed wyjściem z domu od ustalenia trasy, jaką chcemy pokonać. Należy wziąć pod uwagę kilka czynników, do których należy nasza kondycja, a jeżeli planujemy wyjście całą grupą, także wytrzymałość towarzyszy. Do tego trzeba też oszacować czas wędrówki, a przede wszystkim sprawdzić prognozę pogody. Warunki atmosferyczne weryfikujemy także w dzień wycieczki, gdyż mogą się one zmienić w ciągu kilku chwil.

Kolejna ważna kwestia dotyczy tego, w co jesteśmy ubrani. Liczy się przede wszystkim wygoda, zwłaszcza jeżeli zamierzamy spędzić poza domem cały dzień. Należy więc odpowiednio dobrać swoją garderobę:

  • Warto postawić na obuwie trekkingowe, gdyż zwykłe sportowe buty, na przykład takie do biegania, nie sprawdzą się podczas kilkugodzinnego marszu po nierównym terenie. Najlepiej zdecydować się model z twardszą podeszwą i cholewką sięgającą za kostkę, by w ten sposób ustabilizować stopę.

  • Nawet w ciepły, słoneczny dzień warto włożyć do plecaka cieplejszą bluzę, na przykład taką typu softshell, lub termoaktywną koszulkę z dłuższym rękawem. Do tego przyda się oczywiście peleryna czy też kurtka przeciwdeszczowa.

  • Nie zapominajmy o ochronie przeciwsłonecznej – czapka z daszkiem, okulary, do plecaka należy wrzucić również krem z filtrem, który będziemy aplikować co kilka godzin.

  • Ważny jest również typ plecaka, który mamy zamiar zabrać na pieszą wycieczkę. Powinien być wodoodporny, wytrzymały, niewielkich rozmiarów, ale pakowny. Warto postawić na komfort noszenia, przecież powinno się w nim zmieścić wszystko, co może przydać się podczas przebywania w górach czy na leśnym szlaku.

Przed udaniem się na pieszą wycieczkę musimy jednak zadbać nie tylko o odpowiednią garderobę, ale również o takie rzeczy jak apteczka, wyposażona w plastry, środki do dezynfekcji oraz środki ochrony przed owadami. Do tego należy też prowiant – woda, termos z ciepłą herbatą, przekąski i kanapki.

fot. maxmann / Pixabay.com CC0

Co zabrać na pieszą wycieczkę w góry?


Turyści uwielbiają piesze wędrówki po górach, gdzie zazwyczaj spędzają cały dzień. Tamtejsze szlaki szybko weryfikują to, czy jesteśmy dobrze przygotowani do takiego wyjścia. Czasem widać to już na pierwszy rzut oka, jednak nie skupiajmy się na ekstremalnych sytuacjach, takich jak zakładanie basenowych klapek. Zastanówmy się, co przyda się przeciętnemu turyście podczas rekreacyjnej wycieczki po polskich górach.

Planując takie wyjście powinniśmy przede wszystkim uważnie dobrać trasę i obiektywnie ocenić nasze możliwości. Podczas ładnej wiosennej lub letniej pogody w niektórych budzi się ułańska fantazja, która każe porywać się na najtrudniejsze szczyty. Widać to zwłaszcza w Tatrach, gdy kompletnie nieprzygotowani ludzie usiłują wejść na przykład na Orlą Perć. Pamiętajmy, że nasze nieodpowiedzialne zachowanie wpływa również na innych turystów, dlatego do górskich wycieczek podchodźmy poważnie.

Przed wyjściem należy sprawdzić oczywiście prognozę pogody. Jeżeli przewidywana jest burza, przełóżmy naszą pieczą wycieczkę, zjawisko to jest bowiem szczególnie niebezpieczne w wyższych partiach gór. Jeżeli jednak aura będzie nam sprzyjać, nie zapominajmy o właściwym dobraniu ekwipunku. W góry, nawet latem, należy zabrać ze sobą:

  • Odpowiednie ubranie, czyli bieliznę i koszulki termoaktywne, warto mieć także spodnie z odpinanymi nogawkami – w razie potrzeby szybko zmienią się w szorty lub odwrotnie, ochronią nas przed chłodem! Przyda się również polar lub softshell, a także kurtka przeciwdeszczowa.

  • W górach ważna jest także ochrona przed słońcem, która dotyczy głowy, oczu oraz skóry. Z tego powodu należy zaopatrzyć się w czapkę z przewiewnego materiału, okulary przeciwsłoneczne (najlepiej by soczewki miały filtr UV) oraz krem.

  • Na pieszą wycieczkę w góry konieczne będzie też obuwie trekkingowe, a dodatkowe wsparcie zapewnią kijki. Docenimy je zwłaszcza podczas trudniejszego podejścia.

  • Oprócz tego warto zabrać smartfona oraz mapę, by nie zgubić się na szlaku. Nie trzeba chyba dodawać, że przed wyjściem w góry należy naładować telefon, ale jeżeli boimy się, że bateria nie wytrzyma, powinniśmy włożyć do plecaka power bank.

  • W górach zawsze warto mieć w plecaku energetyczne przekąski, które szybko dodadzą nam sił, gdy opadniemy z nich w połowie drogi do schroniska. Dietetycy radzą, by w plecaku znalazły się kanapki z pełnoziarnistego pieczywa z dodatkiem świeżych warzyw, nabiału a także wędliny. Zbawienne dla organizmu okażą się także pestki dyni lub słonecznika, orzechy oraz oczywiście czekolada. Nie zabierajmy ze sobą słodzonych napojów – o wiele lepsza będzie woda mineralna.

  • Podczas pieszej wycieczki zawsze trzeba mieć ze sobą turystyczną latarkę oraz apteczkę.

fot. Evgeniya Kuklya / iStock

Co zabrać na pieszą wycieczkę do lasu?


Chociaż wszyscy doceniamy piękno polskich gór, to niezbędny kontakt z naturą zapewni nam również piesza wycieczka do lasu. Są one zdecydowanie łatwiej dostępne – w niektóre miejsca dotrzemy w kilkanaście lub kilkadziesiąt minut, więc nie ma konieczności to planowania dłuższego urlopu. Lasy są więc popularnymi miejscami rodzinnych wędrówek, gdyż spacer pośród drzew nie wymaga większego przygotowania fizycznego. Leśne ścieżki i dukty są też najczęściej dostępne dla wózków, więc można zabrać ze sobą naprawdę małe dzieci.

Piesza wycieczka do lasu ma również walor edukacyjny. Jeżeli wybierzemy wędrówkę odpowiednio oznakowaną trasą lub ścieżką, biegnącą przez teren rezerwatu, parku krajobrazowego lub narodowego, poznamy najcenniejsze przyrodniczo miejsca. W wielu przypadkach obserwacja otaczającej natury jest możliwa z przygotowanych przez leśników wież i platform widokowych. Dlatego na pieszą wycieczkę do lasu warto zabrać lornetkę, by z bezpiecznej odległości podglądać życie jego mieszkańców. Co jeszcze może się przydać?

  • Na pewno warto zaopatrzyć się w informację o aktualnych zakazach wstępu na określone obszary leśne. Przyczyny ich wprowadzania są różne, na przykład zagrożenie pożarowe, uszkodzenie drzewostanu czy prowadzenie zabiegów ochronnych. Aktualne informacje można znaleźć na stronie internetowej Lasów Państwowych.

  • Podczas pieszej wycieczki do lasu najlepiej mieć ze sobą plecak, w którym znajdą się kieszonkowy atlas przyrody, naładowany telefon i power bank, jedzenie (kanapki, czekolada, owoce, itp.), woda. Również do lasu zabieramy krem z filtrem, apteczkę oraz środek odstraszający komary i kleszcze.

  • Dbamy o przyrodę, dlatego do lasu zabieramy worek na odpadki. Zbieramy do niego nasze śmieci, warto również wziąć te, które zdarzy nam się znaleźć na ścieżce.

  • Przydadzą się też takie akcesoria jak latarka turystyczna albo czołowa, wielofunkcyjny scyzoryk oraz kompas.

  • Piesza wycieczka do lasu wymaga odpowiedniego obuwia trekkingowego za kostkę, stroju terenowego, kurtki przeciwdeszczowej i nakrycia głowy. Nawet w lecie należy szczelnie okryć ciało, zakładając długie spodnie oraz koszulę z długimi rękawami, co utrudni kleszczom wkłucie.

  • Na wycieczkę do lasu można wybrać się także ze swoim psem. Warto jednak pamiętać, by pilnować czworonoga, który może się spłoszyć i zgubić. Poza tym puszczenie psa luzem w lesie państwowym jest wykroczeniem i może skutkować naganą lub grzywną (od 20 do nawet 5000 zł).

fot. rottonara / Pixabay.com CC0

Następny artykuł Atrakcje dla dzieci na...

Komentarze

Zobacz również

Potrzebujesz pomocy?

Jeśli masz jakieś pytania lub potrzebujesz wsparcia, skontaktuj się z naszym Biurem Obsługi Klienta


Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!