Co zabrać w góry latem? Lista potrzebnych rzeczy

Co zabrać w góry latem? Lista potrzebnych rzeczy

Latem na górskich szlakach pojawia się wielu turystów. Spora część wie, jak się przygotować do wędrówki, ale zdarzają się też tacy, którzy wyglądają, jakby znaleźli się tam przez pomyłkę. Dlatego przypominamy, jak o tej porze roku należy się przygotować do górskiej wycieczki.

W wakacje najbardziej oblegane są szlaki w Tatrzańskim Parku Narodowym. Nie mówimy tu wcale o wylanej asfaltem trasie nad Morskie Oko, a o bardziej wymagającym podejściu na przykład na Giewont. Latem na ostatnim odcinku tworzą się prawdziwe kolejki.

Nie każdy, kto idzie w góry, jest odpowiednio przygotowany i wyekwipowany. Dlatego przygotowaliśmy listę najpotrzebniejszych rzeczy, jakie powinny się znaleźć w plecaku turystów.


Morskie Oko

Morskie Oko

, ul. Palenica Białczańska

Atrakcje przyrodnicze 10.0Co zabrać w góry latem? Sprawdź, czy masz potrzebne rzeczy


Przed wyjściem w góry zawsze trzeba sprawdzić prognozę pogody! Najlepiej zrobić to jeszcze na chwilę przed wyruszeniem na szlak, by w przypadku zapowiadanej burzy lub silnego deszczu zrewidować plany. Przypominamy o tragedii, jaka kilka lat temu rozegrała się na Giewoncie i w rejonie Czerwonych Wierchów, gdy piorun poraził grupę turystów. Nie obyło się niestety bez ofiar śmiertelnych.

Zobacz również:
Burza w górach - jak się zachować?

Pogoda w górach może zmienić się w ciągu kilku godzin. Dlatego zanim turysta wyjdzie na szlak sprawdzenie prognoz jest jedną z najważniejszych czynności! Oprócz tego doświadczeni piechurzy polecają jak najwcześniejsze rozpoczęcie wycieczki – najlepiej skoro świt. Pozwoli to uniknąć tłumów na szlakach i da szansę na samotne kontemplowanie surowej górskiej przyrody.fot. aniszewski, iStock

Przed wyjściem w góry trzeba się odpowiednio ubrać. Może się wydawać, że szorty i koszulka załatwią sprawę, ale w lecie również do tego należy przywiązać należytą uwagę. Przede wszystkim przydadzą się ubrania termoaktywne, które skutecznie odprowadzają wilgoć i szybko wysychają. Wybierając spodnie, warto postawić na takie z odpinanymi nogawkami, by w razie potrzeby móc je szybko przymocować.

Niezwykle ważne są też odpowiednie buty trekkingowe, które będą chronić stopę i kostkę przed urazami. Powinny mieć twardą podeszwę, które nie tylko ułatwia poruszanie się po skalistym terenie, ale również amortyzuje wstrząsy.

Lista rzeczy potrzebnych w górach:


  • Nakrycie głowy oraz okulary przeciwsłoneczne z filtrem UV. Warto zabrać do plecaka krem z wysokim faktorem i co jakiś czas go aplikować na odsłonięte partie skóry.

  • W górach zmiana pogody może przyjść szybko, dlatego w plecaku powinna się znaleźć kurtka przeciwdeszczowa oraz ciepła bluza (np. softshell lub polarowa).

  • Przekąski, które dodają energii, oraz woda.

  • W plecaku powinna się znaleźć: latarka, laminowana mapa szlaków turystycznych oraz apteczka.  

  • Teraz podstawę ekwipunku stanowi telefon komórkowy - oczywiście z w pełni naładowaną baterią. Warto zabrać ze sobą również powerbank.Zobacz atrakcyjne noclegi w górach:


Aparthotel Góralski Spa

Aparthotel Góralski Spa

Białka Tatrzańska, ul. Środkowa

Apartamenty 9.0
Pod Ostrym Działem

Pod Ostrym Działem

Ustrzyki Dolne, ul. Dźwiniacz Dolny

Domki 9.7
Pensjonat Magdalena

Pensjonat Magdalena

Szklarska Poręba, ul. Oficerska

Pensjonaty 9.2


Bezpieczna wycieczka w góry


Przygotowanie plecaka, wytyczenie trasy i sprawdzenie pogody to tylko kilka czynności przed wyprawą. Najważniejsze jest zatroszczenie się o swoje bezpieczeństwo. Najprostsze co można zrobić, to zapisać w telefonie numer ratunkowy GOPR / TOPR.

W polskich górach jest to 985 oraz +48 601 100 300. Można również zadzwonić na ogólny numer ratunkowy 112 a także skorzystać z aplikacji Ratunek, umożliwiającej połączenie ze służbami ratunkowymi wraz z równoczesnym przesłaniem twoich aktualnych współrzędnych GPS.


Warto zrobić coś jeszcze - poinformować kogoś o planowanym wyjściu i przebiegu trasy oraz orientacyjnej godzinie powrotu. Może to być członek rodziny lub właściciel kwatery. Najważniejsze, by ktoś wiedział, że ewentualna nieobecność nie jest zamierzona!
Zachowanie na szlaku. To ma znaczenie!


Prawdziwego turystę można poznać po tym, jak zachowuje się na szlaku. W górach każdy jest tylko gościem i właśnie tak powinien się zachowywać. Nie zaszkodzi jednak przypomnieć kilku podstawowych zasad.

  • Jedna z elementarnych brzmi “nie śmieć”! Trudno uwierzyć, że trzeba o niej nadal mówić. W góry nie wychodzą przecież dzieci, a dorośli ludzie. Wszystkie odpadki, należy zabrać ze sobą, by wyrzucić je w schronisku lub do śmietnika przy zejściu ze szlaku.

  • Podczas wędrówki należy trzymać się wyznaczonego szlaku i dbać o infrastrukturę przy nim. Malowanie oznaczeń, ustawianie drogowskazów, montowanie łańcuchów i metalowych klamer – to wszystko wpływa na bezpieczeństwo turystów, którzy przemierzają górskie szlaki.

  • Hałas nie jest mile widziany. Mamy tu na myśli na przykład puszczanie muzyki z głośników oraz krzyki. Przeszkadza to ludziom, ale przede wszystkim zwierzętom żyjącym w górach.

  • Osobom, które chcą kontemplować piękno gór nie trzeba tego mówić, ale pisanie po skałach, zrywanie roślin czy wchodzenie do górskich potoków jest niedopuszczalne.

Następny artykuł 5 najlepszych kąpielisk w...

Komentarze

Zobacz również

Biuro Obsługi Klienta

Infolinia:

801 000 781

poniedziałek - piątek, 8:00 - 18:00

Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!

Aplikacja dla właścicieli obiektów

Dowiedz się więcej