Czy w hotelu muszę udowodnić, że pracuję służbowo?

Czy w hotelu muszę udowodnić, że pracuję służbowo?

Od 7 listopada 2020 r. musimy mierzyć się z ograniczeniami, które dotyczą między innymi wypoczynku poza miejscem zamieszkania. Na mocy rozporządzenia obiekty noclegowe pozostają zamknięte dla turystów. Wyjątek stanowią chociażby podróże służbowe. Co warto wiedzieć w tym temacie?

Zgodnie z § 1 pkt 1) lit. a) rozporządzenia do dnia 27 grudnia 2020 r. prowadzenie usług hotelarskich jest dopuszczalne wyłącznie dla gości:

  • korzystających z usług hotelarskich w ramach podróży służbowej, pracujących poza poza stałym miejscem pracy, lub w podróży wykonywanej w związku z czynnościami służbowymi lub zawodowymi, lub związanymi z wykonywaniem działalności gospodarczej,

  • będących sportowcami biorącymi udział w zawodach lub zgrupowaniach,

  • będących przedstawicielami zawodów medycznych;

  • którzy są pacjentami i ich opiekunami, jeżeli konieczność zapewnienia im zakwaterowania wynika z warunków określonych dla danego świadczenia opieki zdrowotnej.

Czy gość musi udowadniać, że jest w podróży służbowej?


Do grupy osób w podróży służbowej zaliczają się nie tylko oddelegowani przez pracodawcę, ale również pracujący zdalnie i prowadzący działalność gospodarczą, dla których pobyt w obiekcie ma jakikolwiek związek z prowadzoną działalnością.

Przyjeżdżając do obiektu noclegowego należy przedstawić pisemne oświadczenie dotyczące celu podróży lub dokument wystawiony przez pracodawcę. Wzór oświadczenia można pobrać tutaj >>>

Takie obostrzenia obowiązują aż do 27 grudnia 2020 r.

Czy ktoś może skontrolować osoby w podróży służbowej?


Niedawno pojawiły się informacje o kontrolach w obiektach noclegowych. Służby miałyby sprawdzać, czy właściciele wynajmują noclegi zgodnie z rozporządzeniem. Kompetencje do tego posiada Główny Inspektorat Sanitarny, który z kolei wskazuje, że kontrole może wykonywać Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny, policja oraz organy kontrolujące obiekty hotelowe na podstawie ustawy o usługach turystycznych.

Tyle w teorii, a jak ma to wyglądać w praktyce? W rzeczywistości przeprowadzanie takich kontroli na szeroką skalę raczej nie będzie możliwe. Trzeba się jednak z tym liczyć, jeżeli obiekt noclegowy będzie permanentnie naruszać przepisy wynikające z rozporządzenia. Karą za to może być pozbawienie środków z tarczy finansowej.

Turyści natomiast nie muszą obawiać się kontroli. Ich zabezpieczenie stanowi złożenie wypełnionego oświadczenia.

Jak znaleźć nocleg na wyjazd służbowy?


Planując pracę zdalną lub wyjazd służbowy, trzeba znaleźć miejsce, które może udzielić noclegu. Teraz znalezienie takiej oferty jest niezwykle proste. Wystarczy skorzystać z nowej oferty specjalnej, którą przygotowało Nocowanie.pl. „Noclegi służbowe” prezentują tylko te obiekty noclegowe, przyjmujące pracowników.

O tym, że poszukiwane są noclegi służbowe, można również poinformować obiekt noclegowy już na etapie wysyłania zapytania. Portal przygotował bowiem nową funkcjonalność – checkbox „podróż służbowa”. Znajduje się on w formularzu zapytania, z którego turyści korzystają przy wyszukiwaniu noclegu. Do momentu odwołania obostrzeń jest zaznaczony domyślnie, później każdy będzie mógł dowolnie zaznaczać lub odznaczać tę informację w formularzu.

Informacja o podróży służbowej pojawia się również w panelu obiektu i jest widoczna dla właściciela w wątku wiadomości.

Następny artykuł 10 najciekawszych miejsc na...

Komentarze (4)

frugo1985

A kto skontroluje turystę? Skoro wypełnię wniosek, że przebywam nad morzem ze względu na pracę zdalną (praca w edukacji, przygotowywanie scenariuszy zajęć) to co w tej sytuacji? Podczas kontroli muszę wskazać tylko własnoręcznie wypełnione oświadczenie, umowę o pracę/umowę zlecenie czy jak to wygląda? Jak to będzie weryfikowane?

frugo1985

"Turyści natomiast nie muszą obawiać się kontroli". No dobrze, ale nie rozumiem chyba czegoś. Na jakiej podstawie w takim razie służby zweryfikują moje oświadczenie wręczone personelowi? Muszę wręczyć im tylko to oświadczenie i to wystarczy? Czy również pokazać swoją umowę z pracodawcą?

Nocowanie.Pl

Według dostępnych informacji wystarczy oświadczenie. Jeśli chcesz wiedzieć więcej, zachęcamy do zapoznania się z artykułem: https://www.nocowanie.pl/noclegi-sluzbowe-a-praca-zdalna.html

Aaaa

Szanowny Panie, praca zdalna to nie wyjazd służbowy , i w mojej ocenie nie może Pan przebywać nad morzem, chyba, że pracodawca wystawił Panu delegację, co wydaje mi się mało prawdopodobne

Zobacz również

Potrzebujesz pomocy?

Jeśli masz jakieś pytania lub potrzebujesz wsparcia, skontaktuj się z naszym Biurem Obsługi Klienta


Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!