Najnowsze rozporządzenie i zasady obowiązujące od 28 listopada

Najnowsze rozporządzenie i zasady obowiązujące od 28 listopada

W sobotę premier przedstawił informacje o zasadach, które będą obowiązywać od 28 listopada 2020 r. Nowe rozporządzenie reguluje między innymi działalność hoteli oraz galerii handlowych, a także wprowadza zmiany terminu ferii zimowych. Co to dokładnie oznacza?

Sobotnia konferencja prasowa premiera Mateusza Morawieckiego przyniosła odpowiedzi na pytanie o to, jak będzie wyglądać nasza rzeczywistość przez najbliższy miesiąc. Poznaliśmy listę obostrzeń, która ma obowiązywać od 28 listopada do 27 grudnia 2020 r. Niektóre z nich zostały złagodzone, dotyczą one jednak handlu.

Zakaz krótkoterminowego wynajmu noclegów utrzymany


Zawieszenie działania obiektów hotelarskich zostało wprowadzone 9 listopada i początkowo miało obowiązywać do końca miesiąca. W sobotę 21 listopada dowiedzieliśmy się jednak, że zostanie przedłużony prawie do końca roku, czyli do 27 grudnia 2020 r. Utrzymane zostają jednak wyjątki od tego zakazu, czyli:

  • prowadzenie usług hotelarskich możliwe jest dla osób w podróży służbowej, w podróży wykonywanej w związku z czynnościami służbowymi lub zawodowymi, lub związanymi z wykonywaniem działalności gospodarczej;

  • noclegi można wynajmować zawodnikom biorących udział w rywalizacji sportowej lub przebywających na zgrupowaniach,

  • wyjątkiem są również noclegi dla osób wykonujących zawód medycznych, a także pacjentów i ich opiekunów, jeżeli konieczność zapewnienia im zakwaterowania wynika z warunków określonych dla danego świadczenia opieki zdrowotnej.

Aby przyjmować gości w wyżej wymienionych sytuacjach konieczne jest podpisanie przez nich oświadczenia. Pobierz jego wzór >>>

Dowiedz się więcej o zasadach dotyczących wynajmu noclegów w tej chwili, zobacz: Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 6 listopada 2020 r.-stanowisko nocowanie.pl

Zmiana ferii zimowych – jeden termin dla wszystkich


Dużym zaskoczeniem dla branży turystycznej, ale nie tylko, jest zmiana terminu ferii zimowych. Przyzwyczailiśmy się do tego, że odbywają się w czterech turach. W roku 2021 wypoczynek uczniów miał być rozciągnięty od 18 stycznia do 28 lutego. W sobotę dowiedzieliśmy się, że planowana jest zmiana.

Można uogólnić, ze ferie zimowe zostają odwołane, a zamiast nich nastąpi przerwa w nauce, trwająca od 4 do 17 stycznia.

Inne zmiany, które wprowadza nowe rozporządzenie


Podczas sobotniego wystąpienia premier Mateusz Morawiecki przedstawił całą listę zmian, które wejdą w życie od soboty 28 listopada. Poza wymienionymi są to także:

  • Otwarcie sklepów i punktów usługowych w galeriach handlowych oraz salonów meblowych. Mają działać w ścisłym reżimie sanitarnym, będzie obowiązywać również limit osób.

  • Nadal zamknięte pozostają restauracje, które mogą jedynie przygotowywać posiłki na wynos oraz na dowóz.

  • Oprócz tego ciągle zamknięte będą sanatoria, baseny, siłownie i kluby fitness. Dotyczy to również instytucji kulturalnych oraz całej branży targowej i eventowej.

  • Utrzymane zostaje zdalne nauczanie w szkołach.

  • Salony kosmetyczne i fryzjerskie mogą działać tylko w reżimie sanitarnym.

  • Utrzymano też ograniczenia dotyczące przemieszczania dzieci i młodzieży oraz ograniczenia w transporcie zbiorowym.

  • W zgromadzeniach i spotkaniach może uczestniczyć maksymalnie 5 osób.

Warto również wspomnieć o tym, że przygotowano trzy projekty rozporządzeń, które zależeć będą od aktualnej sytuacji epidemiologicznej w kraju. Od 28 listopada wchodzi w życie tzw. etap odpowiedzialności. Później, w zależności od liczby zakażeń, możliwe będzie wprowadzenie etapu stabilizacji, kiedy kraj ponownie zostanie podzielony na strefy, lub kwarantanny.

Następny artykuł Ustronne miejsca w pobliżu...

Komentarze

Zobacz również