Darmowy voucher na wakacje w Polsce - nie daj się oszukać!

Darmowy voucher na wakacje w Polsce - nie daj się oszukać!

Wakacje to doskonała okazja do wypoczynku, ale również liczne próby oszukania sporej grupy osób. Naciąganie, kradzieże i wyłudzanie danych przy wykorzystaniu telefonu czy internetu to obecnie dość popularna metoda. Jak nie dać się oszukać i na co uważać? O tym poniższy artykuł.

W ostatnich dniach spora część osób odbiera połączenia od tajemniczej Pani Iwony Woźniak, która oferuje voucher na 3-dniowy pobyt w nowo otwartych hotelach uzdrowiskach w Polsce. Przestrzegamy i informujemy, że to próba oszustwa.


Pani Iwona to w rzeczywistości bot, oparty na sztucznej inteligencji i uczeniu maszynowym. Z pewnością większość osób nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w rzeczywistości rozmawia z robotem. Mało tego, w przeciągu chwili bot jest w stanie obdzwonić setki osób w tej samej sprawie.


Pełna treść wypowiedzi bota Iwony przedstawia się następująco:


“Dzień dobry, z tej strony Iwona Woźniak. Dzwonię w związku z akcją »Nasze Zdrowe Wczasy 2020«, która jest prowadzona na terenie naszego kraju. W ramach naszej akcji, chciałabym serdecznie pogratulować i wręczyć Państwu całkowicie bezpłatny voucher, który gwarantuje aż 3-dniowy pobyt w jednym z naszych nowo otwartych hoteli-uzdrowisk, całkowicie za darmo. Dla Państwa mamy do wyboru…”.


Nie da się ukryć, że brzmi to bardzo zachęcająco. Z pewnością spora część osób ucieszyła się z takiego obrotu sprawy i z wielką radością wyraziła zgodę na taką nagrodę. Bo skoro za darmo… Warto dodać, że cały czas mamy wrażenie, że rozmawiamy z człowiekiem przez telefon. Nasz robot odpowiada na każde pytanie, zachęca do przyjazdu, pyta o nasze dane osobowe i wskazuje miejsce, w które musimy się udać, by odebrać nagrodę.


Nie dajcie się na to nabrać! To próba oszustwa!


Jak rozpoznać, że rozmawiamy z robotem?


Jest kilka sposobów, pozwalających nam, że rozmawiamy z robotem, a nie człowiekiem. Przede wszystkim:


 • bot zazwyczaj będzie się zwracać do nas “per Państwo”, a nie “per Pan/Pani”

 • często używa bezosobowych zwrotów

 • nie używa naszego imienia

 • bot mówi bardzo szybko i bardzo często niektóre frazy nie są akcentowane, jak w normalnej rozmowie

 • skrypty opierają się na bardzo podobnej mechanice i kolejności


O czym warto pamiętać, gdy zdarzy nam się tego typu rozmowa?


Musimy działać przede wszystkim szybko i zdecydowanie. W takim przypadku warto:


 • jak najszybciej zakończyć rozmowę

 • pod żadnym pozorem nie podawać naszych danych osobowych

 • upewnić się, czy to nie jest przypadek wyłudzenia naszych danych - można to rozwiązać w sposób alternatywny, wybierając się np. do danej instytucji

 • jeśli po raz kolejny otrzymasz tego typu telefon, to warto zapytać, kto jest Inspektorem Danych Osobowych, skąd ma nasz numer i czy istnieje inna forma kontaktu z daną firmą

 • warto również dodać ten numer na naszą czarną listę połączeń, poprzez skrzystanie z opcji “Blokuj”, czy “Dodaj do blokowanych”

 • warto również zgłosić tego typu przypadki do odpowiednich organów


Mamy nadzieję, że nasz artykuł pomoże Wam sprawnie uporać się z tego typu zagrożeniem, które może być próbą wyłudzenia naszych danych. Zachowajmy zdrowy rozsądek w tego typu sytuacjach.


Następny artykuł Toruń na weekend - co warto...

Komentarze

Zobacz również