Dlaczego warto odwiedzić Karkonosze? 5 powodów!

Dlaczego warto odwiedzić Karkonosze? 5 powodów!

Karkonosze to magiczna kraina Ducha Gór i region pełen atrakcji. Czekają tu fantastyczne górskie szlaki, cuda przyrody i wyjątkowe zabytki. Osoby, które zadają sobie pytanie, jak spędzić urlop, właśnie poznały na nie odpowiedź!

Karkonosze stanową część Sudetów, dzielimy się nimi z naszymi południowymi sąsiadami, Czechami. Miejsce jest zupełnie inne niż Tatry czy Pieniny, panuje tu wyjątkowy klimat, który zachwyca wszystkich, przyjeżdżających tu po raz pierwszy.

Jednak zanim ktoś zdecyduje się na urlop w Karkonoszach, zastanawia się, dlaczego warto tu przyjechać? My znamy przynajmniej kilka takich powodów!

White Holiday

White Holiday

Szklarska Poręba, ul. Żeromskiego

Apartamenty 10.0
Akceptujemy płatność Polskim Bonem Turystycznym
Apartamenty Wonder Home

Apartamenty Wonder Home

Karpacz, ul. Komuny Paryskiej

Apartamenty 9.0
Domki Piaskowy Koń

Domki Piaskowy Koń

Janowice Wielkie, ul. Mniszków

Domki 9.9


Wypoczynek w Karkonoszach - możliwy przez cały rok


Kurorty turystyczne w Karkonoszach mogą przyjmować turystów przez cały rok. Karpacz i Szklarska Poręba to znane ośrodki narciarskie z wieloma kilometrami tras o zróżnicowanym poziomie trudności. Czekają tam zarówno mniejsze wyciągi dla początkujących, jak też stacje z prawdziwego zdarzenia, które śmiało mogą konkurować z tymi zagranicznymi.

Natomiast pozostałe pory roku należą do amatorów innych form aktywności. Przede wszystkim osób, które szukają ciekawych szlaków turystycznych, chcą zwiedzać i poznawać okolicę. Karkonosze to królestwo Ducha Gór i z tą legendarną postacią wiąże się wiele interesujących opowieści. Był inspiracją do stworzenia muzeum multimedialnego Karkonoskie Tajemnice w Karpaczu.

Z kolei Szklarska Poręba uważana jest za Mineralogiczną Stolicę Polski, więc podczas urlopu można pogłębić swoją wiedzę o kamieniach szlachetnych. Miasto zachwyca także urokliwą zabudową, tworzoną przez XIX-wieczne wille.


Zobacz noclegi w Karpaczu i Szklarskiej Porębie:
Górski Klimat

Górski Klimat

Szklarska Poręba, ul. Górna

Apartamenty 9.4
Akceptujemy płatność Polskim Bonem Turystycznym
Willa Górski Pyszałek

Willa Górski Pyszałek

Sosnówka, ul. Bukowa

Agroturystyka 9.4
Gazdówka

Gazdówka

Szklarska Poręba, ul. Górna

Kwatery i pokoje 9.4
Akceptujemy płatność Polskim Bonem Turystycznym


Zbytki w Karkonoszach – jest tu co zwiedzać!


Atrakcje Karkonoszy
dotyczą również dziedzictwa materialnego. Zabytki pozostawione przez poprzednie pokolenia stanowią dużą wartość i przyciągają turystów. Jednym z najpiękniejszych i zarazem unikatowych w skali całego kraju jest świątynia Vang w Karpaczu.

Niewielki drewniany kościółek przez ponad pół tysiąca lat stał wśród norweskich fiordów. Teraz urozmaica krajobraz Karkonoszy. Jak to się stało, że z dalekiej północy trafił właśnie do nas? W XIX wieku świątynia przestała spełniać potrzeby mieszkańców, dlatego też postanowiono ją sprzedać. Szczęśliwym kupcem został król pruski Fryderyk Wilhelm IV, który zamierzał umieścić kościół w berlińskim muzeum, ale 1842 roku trafiła do Karpacza.  

Chociaż Świątynia Vang wymagała ogromnych napraw obecnie stanowi bezcenny przykład dawnej sztuki nordyckiej. Niestety znaczna część oryginalnego wyposażenia kościoła nie nadawała się do użytku. Jednak w środku nadal zobaczymy interesujące elementy wyposażenia. Na szczególną uwagę zasługują, chociażby drzwi świątyni ozdobione wyrzeźbionymi twarzami Wikingów.


Szlaki turystyczne w Karkonoszach – dla początkujących i doświadczonych turystów


W góry jeździ się po to, by z bliska doświadczyć ich ogromu i wspaniałości. Karkonosze przecinają liczne szlaki, które są odpowiednie nawet dla mniej doświadczonych turystów.  

Oczywiście punktem obowiązkowym jest wejście na Śnieżkę. To najwyższy szczyt w Karkonoszach, zaliczany do Korony Gór Polskich. Dzięki temu, że na wierzchołku powstało obserwatorium meteorologiczne, trudno przeoczyć jej sylwetkę. Poza tym stanowi znakomity punkt widokowy – przy dobrej pogodzie można dostrzec zakątki oddalone nawet o 200 kilometrów.

Kolejna ciekawa trasa prowadzi na Śnieżne Kotły. Składają się z dwóch cyrków lodowcowych – od zachodu Małego Śnieżnego Kotła i od wschodu – Wielkiego Śnieżnego Kotła, oddzielonych skalistą grzędą. To kolejne z malowniczych miejsc w Karkonoszach, będących zarazem świetnymi puntami widokowymi.  

Z krawędzi Wielkiego Kotła widać inne części Karkonoszy, a także Góry Izerskie czy fragmenty Kotliny Jeleniogórskiej. Śnieżne Kotły mogą być celem wycieczki, ale turyści widzą je także podczas dłuższych wpraw, na przykład podczas wędrówki Głównym Szlakiem Sudeckim.

fot. Sylwia Wolna, zdjecia.nocowanie.pl

Karkonoskie wodospady – nie zobaczysz piękniejszych


Powodem przyjazdu w Karkonosze jest ich unikatowa przyroda. Region słynie z malowniczych wodospadów. Najsłynniejszymi są wodospad Szklarki oraz wodospad Kamieńczyka.

Wodospad Kamieńczyka jest najwyższym tego typu tworem w polskich Sudetach, znajduje się na terenie Karkonoskiego Parku Narodowego. Ma wysokość około 27 metrów! Woda spływa trzema kaskadami, a następnie wpada do Wąwozu Kamieńczyka. Za środkową strugą kryje się wykuta przez Walończyków grota, w której poszukiwali kamieni szlachetnych. O uroku tego miejsca świadczy fakt, że przy Wodospadzie Kamieńczyka kręcono sceny do filmu “Opowieści z Narnii”.

Drugi co wielkości jest wodospad Szklarki o wysokości nieco ponad 13 metrów. Do wodospadu prowadzi szeroka dróżka kończąca się platformą widokową. Jest najchętniej odwiedzanym wodospadem ze względu na dogodne położenie w pobliżu Szklarskiej Poręby, jak też w pobliżu drogi E65.fot. Jolanta Piotrowska, zdjecia.nocowanie.pl

Noclegi w Karkonoszach. Jest z czego wybierać


Świetna baza noclegowa jest kolejnym powodem, dla którego warto zdecydować się na wypoczynek w Karkonoszach. Najwięcej ofert noclegowych można znaleźć w Karpaczu oraz Szklarskiej Porębie - do wyboru są pokoje gościnne, a także komfortowe apartamenty w stylowych willach.

Noclegi dostępne są także w domkach. To znakomita propozycja dla rodzin oraz grup, które chcą się cieszyć większą swobodą i niezależnością. Natomiast osoby szukające wyższego standardu poza apartamentami mają do wyboru komfortowe pensjonaty.

Ceny noclegów w Karkonoszach zaczynają się już od 40 zł za dobę od osoby. Ostateczna stawka zależy jednak od terminu. W sezonie letnim oraz zimowym stawki mogą wzrastać - zwłaszcza w miejscach, które wyróżniają się atrakcyjną lokalizacją blisko stoku czy centrum miasta.


Następny artykuł 9 ciekawych miejsc blisko...

Komentarze

Zobacz również

Biuro Obsługi Klienta

Infolinia:

801 000 781

poniedziałek - piątek, 8:00 - 18:00

Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!

Aplikacja dla właścicieli obiektów

Dowiedz się więcej