5 najbardziej widokowych miejsc w Polsce. Gdzie się wybrać?

5 najbardziej widokowych miejsc w Polsce. Gdzie się wybrać?

O tym, jak piękny jest nasz kraj, wie chyba każdy. Podczas każdego urlopu, niezależnie od pory roku, odkrywamy miejsca niezwykłe. Nie da się ukryć, że lubimy podziwiać niezwykłe krajobrazy. I właśnie na tym chcieliśmy się skupić w poniższym artykule. Widoki podczas pobytu w górach, nad morzem, czy w wielu polskich miastach zapierają dech w piersiach. Gdzie w związku z tym warto się wybrać, by nacieszyć oczy niezwykłą panoramą? O tym poniższy artykuł.

Na wstępie warto podkreślić, że by móc podziwiać niezwykłą panoramę i poczuć się niczym ptak, musimy podjąć odrobinę wysiłku. Niektóre z miejsc są łatwo dostępne, a na inne musimy wdrapać się stromymi szlakami górskimi, czy stopniami schodów. Każda pora roku jest dobra, by wybrać się w te właśnie miejsca. Sezon wiosenno-letni, polska złota jesień, a może zimowa kraina? Wybór jest uzależniony tylko i wyłącznie od Ciebie. Pewne jest natomiast to, że będziesz zachwycony, pomimo wysiłku związanego z dotarciem w to właśnie miejsce.


Okres pandemii i kwarantanny, w którym obecnie się znajdujemy, sprzyja tego typu wyprawom, np. podczas wycieczek jednodniowych. Pozwoli to choć na chwilę oderwać się od codziennych obowiązków i pozwoli wykonać naprawdę niezwykłe fotografie. Warto zaznaczyć, że nasz przegląd miejsc ma charakter subiektywny. Atrakcyjne i widokowe miejsca w Polsce można tak naprawdę wymieniać w nieskończoność.


Które miejsca w Polsce są najbardziej widokowe?


Dobrze jest czasem spojrzeć na wszystko z dystansu i odpowiedniej perspektywy. By było to możliwe, potrzebny jest niezwykły punkt widokowy, a w Polsce takich miejsc nie brakuje. Panorama, która rozpościera się z przedstawionych poniżej miejsc jest naprawdę niezwykła. Oto nasz subiektywny ranking miejsc wartych uwagi.

  • Sokolica w Pieninach


Przegląd wyjątkowych miejsc rozpoczynamy od szczytu górskiego w Pieninach, który kojarzy chyba każdy - przynajmniej ze zdjęć znajdujących się w przewodnikach, książkach i internecie. Sokolica, bo o niej mowa, jest szczytem o wysokości 747 m n.p.m. Jeśli mamy w planach mamy zdobycie tego szczytu, warto jest połączyć wędrówkę ze zdobyciem drugiego popularnego szczytu Pienin - Trzech Koron i to właśnie od tego miejsca warto rozpocząć wędrówkę. Prawdziwą wisienką na torcie powinno być wejście na Sokolicę właśnie. Warto zdobyć szczyt, wybierając wariant trasy przez Zamek Pieniński. Trasa stromo opada w dół, potem znów się wznosi - jest swego rodzaju stromą sinusoidą i potrafi być naprawdę wymagająca, jednak dla chcącego nic trudnego. Szczególnie wymagające jest przejście przez Sokolą Perć, jak i samo podejście na Sokolicę. Trasa nie jest łatwa, ale widoki wszystko wynagrodzą. Pocieszający w tym wszystkim jest fakt, że na samym szczycie Sokolicy mamy zdecydowanie więcej miejsca, niż ma to miejsce w przypadku Trzech Koron. Można w związku z tym odpocząć, zjeść kanapkę i napić się wody. Powrót z Sokolicy do Krościenka powinien nam zająć nieco ponad godzinę. Widok na przełom Dunajca i słynną sosnę na zboczu Sokolicy to jeden z najpiękniejszych górskich widoków w Polsce.


Sprawdź również: Ciekawe trasy spacerowe po Pieninach i Beskidzie Sądeckim

 

 

 


  • Most Pokutnic we Wrocławiu


Kolejne z miejsc pozwoli nam na obserwację niezwykłej panoramy Wrocławia i najbliższej okolicy wrocławskiego Rynku. Widok z tego miejsca jest naprawdę wyjątkowy i jest świetną alternatywą dla bardziej popularnego i obleganego miejsca w mieście, czyli wieży Sky Tower. Na Most Pokutnic musimy dostać się schodami, dość wąskimi i stromymi. Most znajduje się w kościele pw. Marii Magdaleny we Wrocławiu. Jest to kładka, która łączy wieży świątyni i znajduje się na wysokości 45 metrów. Według legendy można było na niej zobaczyć dusze młodych kobiet, które zamiast zajmować się dziećmi i domem, wolały zabawy i uciechy z mężczyznami. Za karę musiały przechodzić wąską kładką między wieżami. Warto podkreślić, że Most Pokutnic czynny jest przez cały rok. Naprawdę warto odwiedzić to miejsce.


Przeczytaj również: Wrocław - weekend z dzieckiem

 

 

 


  • Wieża Piastowska w Cieszynie


Nasza następna propozycja powinna być obowiązkowym punktem dla osób, które wypoczywają w regionie Beskidu Śląskiego lub planują wycieczkę do Czech. Warto odwiedzić cały Cieszyn, jednak najbardziej widokowym miejscem w tym właśnie mieście jest Wieża Piastowska. Jest to  wieża obronna dawnego zamku książąt cieszyńskich na Górze Zamkowej w Cieszynie, jedna z czterech niegdyś tam istniejących i jedyna zachowana do dziś. Wieża udostępniona jest do zwiedzania (za opłatą 7 zł za bilet normalny i 4 zł ulgowy). Rozpościera się z niej rozległy widok Cieszyna i Czeskiego Cieszyna po dwóch stronach Olzy. Przy dobrej widoczności można podziwiać interesującą panoramę Beskidu Śląskiego i Beskidu Śląsko-Morawskiego. Widoki są piękne i niezwykłe. Podobnie, jak w przypadku Mostu Pokutnic we Wrocławiu, musimy tu wejść schodami.


Poznaj: Cieszyn na weekend - co warto zobaczyć?

 

 


  • Śnieżka w Karpaczu


To oczywiste, że najwspanialsze widoki możemy podziwiać z popularnych szczytów górskich. Jednym z nich jest bez wątpienia Śnieżka w Karpaczu, na której nawet w upalne dni potrafi być niezwykle zimno, a zimą temperatury osiągają tu wartości nawet kilkudziesięciu stopni poniżej 0. Warunki nie są jednak straszne turystom i ten właśnie punkt jest chętnie odwiedzany o każdej porze roku. Obserwatorium na Śnieżce skute lodem chyba już na stałe wpisało się w element zimowego krajobrazu na Śnieżce. Panorama tego miejsca obejmuje naprawdę sporą część polskich i czeskich Sudetów. Przy dobrej widoczności, z najwyższego szczytu Karkonoszy widoki sięgają nawet 200 km – w każdym razie Wrocław można zobaczyć jak na dłoni. Polecamy ten szczyt!


Sprawdź również: Nieodkryte szlaki w Karkonoszach. Gdzie warto się wybrać?

 

 

 


  • Panorama Polańczyka z zapory w Solinie


Przegląd najbardziej widokowych miejsc w Polsce kończymy na Bieszczadach i miejscu, które jest szczególnie popularne w sezonie letnim. Nad tutejszym Jeziorem Solińskim wypoczywają tłumy turystów. Krajobraz samego jeziora w otoczeniu bieszczadzkich szczytów jest naprawdę niezwykły. Plusem tego miejsca jest to, że zdobędziemy je bez większego wysiłku. Musimy udać się jedynie na zaporę, znajdującą się w Solinie. Z punktu widokowego roztacza się rozległy widok na Jezioro Solińskie, Polańczyk, Bieszczady Wysokie i okolicę. Pamiątkowa fotografia jest w tym miejscu obowiązkowa.


Zobacz również: Wakacyjny weekend nad Jeziorem Solińskim - co robić w wolnym czasie?


Mamy nadzieję, że w najbliższym czasie będziecie mieć możliwość, by odwiedzić wspomniane wyżej miejsca. Jeśli macie swoje ulubione i najbardziej widokowe miejsca w Polsce, to koniecznie dajcie znać w komentarzu.


Komentarze

Zobacz również