Gorące źródła w Polsce - termalne i lecznicze kąpieliska

Gorące źródła są polskim bogactwem naturalnym – jesteśmy trzecim europejskim „zagłębiem” wód termalnych i potrafimy to wykorzystać! Możemy pochwalić się wieloma miejscami, w których turyści skorzystają z ich zdrowotnych i relaksujących właściwości. Niżej prezentujemy kilka wybranych kierunków, jakie powinieneś wziąć pod uwagę, jeśli chcesz skorzystać z takiej formy wypoczynku.

Gorące źródła – sposób na relaks


Gorąca kąpiel to jeden z najchętniej wybieranych sposobów na wieczorny relaks po trudnym dniu. Nie powinien więc dziwić fakt, iż gorące źródła są tak popularne! Ich właściwości wykorzystywano już w starożytności – wystarczy przypomnieć sobie łaźnie, będące elementem rzymskiej kultury. Renesans wód termalnych przypada na XVIII i XIX wiek, gdy kurorty odwiedzały koronowane głowy oraz osoby, które mogły sobie pozwolić na tak luksusowy wypoczynek.

Współcześnie gorące źródła są dostępne dla wszystkich, a ich właściwości wykorzystują zarówno uzdrowiska i ośrodki spa, jak i aquaparki!

Aby można było mówić o wodzie termalnej, jej temperatura po wydostaniu się na powierzchnię musi wynosić więcej niż 20 stopni Celsjusza. Dzięki temu zawarte w niej mikro i makroelementy są lepiej wchłaniane przez organizm. Oczywiście wody mineralne z różnych źródeł wykazują odmienne właściwości, ale zawsze świetnie relaksują i poprawiają nastrój.

Gdzie warto pojechać, aby spędzić czas w basenach termalnych? Wiele z nich to duże aquaparki, które oferują swoim gościom mnóstwo atrakcji.

 

Gorące źródła – te miejsca warto odwiedzić


W Polsce wody termalne występują w kilku regionach i jest jest ich sporo, dlatego przedstawiamy wybrane miejsca, które należą do czołówki najchętniej odwiedzanych ośrodków.

 

Białka Tatrzańska – Terma Bania

Terma Bania wyrosła na jedną z najpopularniejszych atrakcji turystycznych w regionie. Baseny działają przez cały rok, dzięki czemu można tu odpocząć po zimowych szaleństwach na stoku, jak i wędrówkach po tatrzańskich szlakach. Wypełnia je woda, której temperatura sięga 38 stopni Celsjusza – łącznie do dyspozycji gości jest tam czternaście basenów wewnętrznych i zewnętrznych, z których można podziwiać panoramę Tatr. Dużym atutem jest też podział na strefy głośną i cichą, przez co każdy dobrze się tam bawi.

Zobacz również noclegi w Białce Tatrzańskiej

 

Bukowina Tatrzańska – Termy Bukovina

Termy Bukovina to kolejny na Podhalu rozległy kompleks basenowy, który wykorzystuje właściwości wód termalnych. Tutaj ich temperatura wynosi od 28 do 36 stopni Celsjusza, co doceniają osoby z bólami mięśni i stawów. Taka kąpiel pomaga też zniwelować stres, przyśpiesza przemianą materii i reguluje gospodarkę hormonalną organizmu. Poza tym jest to wspaniałe rodzinne centrum rozrywki – młodsi doceniają różnorodność wodnych atrakcji, a starsi chętnie odwiedzają tamtejsze saunarium.

 

Chochołów – Chochołwskie Termy

W Chochołowskich Termach znajduje się woda termalna bogata w siarkę, magnez, wapń i sód, a oprócz tego także solanka. Jjej temperatura w ujęciu wynosi 82 stopnie Celsjusza, ale zanim dostanie się do basenów, jest schładzana do 36 stopni. Aby w pełni wykorzystać właściwości chochołowskich źródeł, można spróbować kąpieli w beczkach wypełnionych surową siarkową wodą mineralną. Na miejscu dostępna jest także rozległa strefa rekreacyjna – znajdziesz tam trzydzieści wewnętrznych i zewnętrznych basenów, w tym również takie ze stanowiskami do wodnego masażu, zjeżdżalnie i strefę przygotowaną z myślą o dzieciach w różnym wieku. Ofertę uzupełnia SPA i duże saunarium z tarasem widokowym.

 

Zobacz również noclegi w Chochołowie

 

Jelenia Góra – Termy Cieplickie

Cieplice, obecnie dzielnica Jeleniej Góry, są znanym uzdrowiskiem odwiedzanym przez rzesze kuracjuszy. Znajdują się tam budynki sanatoryjne oraz Termy Cieplickie, w których wykorzystuje się właściwości tamtejszych gorących źródeł (ich temperatura dochodzi do 90 stopni Celsjusza!) mających najwyższą w Europie zawartość krzemionki. Wykazują przez to działanie rozgrzewające, a oprócz tego zwiększają mineralizację kości a nawet zapobiegają próchnicy! Ze względu na silne zmineralizowanie i temperaturę woda termalna jest mieszana ze źródlaną, która później wypełnia kompleks basenów.

 

Lądek-Zdrój

Lądek-Zdrój to kurort o długiej i bogatej tradycji. Dość wspomnieć, że już na początku XIX wieku był chętnie odwiedzany, wśród ówczesnych kuracjuszy znaleźli się Wolfgang Goethe oraz małżonka króla Prus Wilhelma III. Lądeckie termy składają się z siedmiu ujęć leczniczej wody, mającej w swoim składzie siarczki,  fluorki czy radon. Kąpiele w poprawiają jakość skóry, a poza tym wpływają na metabolizm i gospodarkę hormonalną. W Lądku-Zdroju czeka kilka basenów wypełnionych leczniczą wodą – szczególnie polecamy wizytę w sanatorium Zdrój Wojciech, w którym znajdziesz zabytkową termę mieszczącą się w barokowym budynku przykrytym piękną kopułą.

 

Lidzbark Warmiński – Termy Warmińskie

Termy Warmińskie to jedyne takie miejsce na Warmii – jest nowoczesne i ciekawie pomyślane. Obiekt podzielono na trzy części: w aktywnej znalazło się miejsce na baseny, jacuzzi oraz zjeżdżalnię multimedialną, kolejna to strefa relaksacyjna z basenami solankowymi, ofertę term uzupełnia saunarium. W Termach Warmińskich warto odwiedzić też bogate zaplecze spa, oferujące zabiegi kosmetyczne na bazie ziół.

 

Mszczonów – Termy Mszczonów

Miejscowość oddalona jest tylko 45 kilometrów od Warszawy, więc chętnie wypoczywają tam mieszkańcy stolicy. Wyjazd do Mszczonowa może być sposobem na szybką regenerację organizmu po całym tygodniu pracy. W Termach Mszczonów czekają baseny wypełnione wodą termalną o wyższej zawartości żelaza – stąd jej charakterystyczna brązowo-zielona barwa – oraz zjeżdżalnie wodne i strefa Wellness, gdzie można skorzystać między innymi z masaży. Uzupełnienie oferty stanowi trawiasta plaża wraz z boiskami do gry w piłkę, natomiast cały ośrodek oplata sieć ścieżek rowerowych.

 

Poznań – Termy Maltańskie

Relaks w środku miasta? Taką możliwość mają poznaniacy, którzy wypoczywają nad Jeziorem Maltańskim. To sztuczny akwen, ale dzięki jego powstaniu odkryto ciepłe źródła – teraz wypełniają one część basenów Term Maltańskich. Warto skorzystać z basenów solankowych, taka kąpiel zalecana jest przy chorobach układu ruchu i oddechowego oraz w celu podniesienia odporności; poza tym świetnie rozluźnia mięśnie i łagodzi skutki stresu. W Termach Maltańskich znajdują się też baseny rekreacyjne, zjeżdżalnie, a oprócz tego Świat Saun i strefa SPA.

 

Solec-Zdrój – Baseny Mineralne Solec-Zdrój

Solec-Zdrój to miasto w województwie świętokrzyskim, które słynie z wody mineralnej o właściwościach leczniczych. W tamtejszych Basenach Mineralnych znajdziesz basen wypełniony gorącą solanką siarczkowo-siarkowodorową o dużym stężeniu aktywnych związków siarki (największym na świecie!), wydobywanej ze źródła „Malina”. Taka kąpiel jest zbawienna dla zdrowia i urody – zaleca się ją w przypadku chorób układu ruchu, oddechowego, zaburzeń metabolizmu, neurologicznych, trądziku, alergii skórnych i wielu innych przypadłości. Poza tym na miejscu znajdują się baseny rekreacyjne i brodzik dla dzieci.

 

Uniejów – Termy Uniejów

Zapraszamy do województwa łódzkiego, a dokładnie do Uniejowa i tamtejszych Term Uniejów, w których znajdziesz baseny z leczniczą solanką. Sprawdza się zwłaszcza jako uzupełnienie terapii schorzeń układu ruchu, skóry czy nerwic. Ofertę gorących basenów solankowych uzupełniają inne atrakcje – baseny rekreacyjne, zjeżdżalnie, jacuzzi, komora lodowa, gabinety masażu oraz strefa saun.

 

fot. nd3000 / iStock

Komentarze

Dziękujemy za dodanie komentarza i witamy w serwisie Nocowanie.pl


W celu aktywacji konta i publikacji dodanych treści, prosimy o kliknięcie
w przycisk "Aktywuj" widoczny w wiadomości, którą wysłaliśmy na podany adres
e-mail.

Dziękujemy za dodanie komentarza w serwisie Nocowanie.pl


W celu aktywacji komentarza, prosimy o kliknięcie w przycisk "Aktywuj" widoczny w wiadomości, którą wysłaliśmy na podany adres e-mail.',

Zobacz również