Góry Bardzkie - magiczny zakątek na Dolnym Śląsku

Góry Bardzkie - magiczny zakątek na Dolnym Śląsku

Najpiękniejsze są te nieznane regiony górskie - z takiego założenia wychodzi większość turystów, która decyduje się na zaplanowanie wypoczynku w górach. Tak się składa, że na Dolnym Śląsku, oprócz Karkonoszy, znajdziemy również te mniej popularne góry. Do takiej kategorii, na pewno należy zaliczyć Góry Bardzkie, które mamy przyjemność zaprezentować w tym artykule.

Nie ulega żadnej wątpliwości, że Sudety należą do tych pasm górskich, które uchodzą za te najpiękniejsze w Polsce. Możemy znaleźć tu te wyższe i bardziej znane szczyty, jak i nieco niższe, o których słyszymy być może po raz pierwszy. I tak, z pewnością będzie z każdym turystą, który zdecyduje się na urlop w Górach Bardzkich. Jest to region górski, znajdujący się na Dolnym Śląsku. Powinien odwiedzić je każdy turysta, którego miejsce urlopu stanowi Kotlina Kłodzka i Sudety Środkowe. W ich przypadku, należy podkreślić, że głównym atutem jest cisza i spokój oraz wspaniałe górskie widoki, które możemy podziwiać, pomimo niezbyt dużych wysokości tutejszych szczytów.

 

Góry Bardzkie - w czym tkwi ich wyjątkowość?

 

Jeśli zamierzasz odkryć piękno Gór Bardzkich, to wiedz, że możesz to zrobić to tak naprawdę o każdej porze roku. Jak sama nazwa wskazuje, są one w dużej mierze związane z miejscowością Bardo Śląskie, które uznawane jest za miasto cudów. I sporo w tym racji, bo wiele wyjątkowości, towarzyszy nam tu tak naprawdę na każdym kroku.

 

Góry Bardzkie to tak naprawdę pasmo górskie w Sudetach. Jest najdalej wysunięte na wschód w Sudetach Środkowych. Na pewno nie są one dużym regionem górskim - ich długość wynosi bowiem 20 km, a są szerokie na 6-10 km. Rozciągają się od Przełęczy Srebrnej na północnym zachodzie, po Przełęcz Kłodzką na południowym wschodzie.

 

 

fot. Karol Wiak

 

Wiedz, że Góry Sowie i Góry Bardzkie mają ze sobą wiele wspólnego. Bo właśnie nasz tytułowy region górski stanowi przedłużenie Gór Sowich, od których oddziela je Przełęcz Srebrna.

 

Warto podkreślić, że na południowym zachodzie przechodzą łagodnie w obniżenie Kotliny Kłodzkiej, natomiast na północnym wschodzie opadają wyraźnym uskokiem brzeżnym ku Przedgórzu Sudeckiemu.

Region ten będzie świetną opcją dla tych osób, które rozpoczynają swoją przygodę z górami. Z powodzeniem, powinny tu wyruszyć m.in. rodziny z dziećmi. Wszystko za sprawą stosunkowo niedużych szczytów. Wystarczy wspomnieć, że najwyższy szczyt Gór Bardzkich to Szeroka Góra o wysokości 765 m n.p.m. Warto jednak mieć na uwadze, że nie prowadzi na nią żaden szlak górski. Do Korony Gór Polski, w tym przypadku została wpisana Kłodzka Góra o wysokości 757 m n.p.m. Zdobywa się ją miło, łatwo i przyjemnie, a na jej szczycie znajduje się wyjątkowa metalowa wieża widokowa, z której można podziwiać piękną panoramę Gór Bardzkich. W szczytowych partiach gór, jest tu naprawdę wyjątkowo.

 

Na Dolnym Śląsku znajdziesz ciekawe punkty widokowe. Przeczytaj koniecznie: 7 najpiękniejszych punktów widokowych w Polsce

 

Do miejscowości, które znajdują się w pobliżu Gór Bardzkich, należy zaliczyć przede wszystkim Bardo Śląskie, Kłodzko, czy Lądek-Zdrój.

 

Pewne jest to, że każdy znajdzie dla siebie coś naprawdę wyjątkowego, niezależnie od tego, na jaką opcję noclegu ostatecznie się zdecyduje. Góry Bardzkie, co warto zaznaczyć, stanowią świetną bazę wypadową do podróży po całym regionie Dolnego Śląska. Będąc tu, warto wyruszyć m.in. w Góry Stołowe, które zachwycają swoimi możliwościami i oferują wszystko, co najpiękniejsze dla każdego, kto kocha góry. Występuje tu typowo górski klimat.

 

Geologia Gór Bardzkich - co warto wiedzieć?

 

Zanim przystąpimy do dokładnej charakterystyki miejsc, które można odkrywać w Górach Bardzkich, warto jest nieco lepiej przyjrzeć się ich geologii. Jak na pasma Sudetów przystało, Góry Bardzkie są górami zrębowymi o nieco skomplikowanej budowie. W dużej mierze należą do struktury bardzkiej.

 

 

fot. Karol Wiak

 

Stanowią one pozostałość po starych ruchach górotwórczych i zbudowane są ze starych paleozoicznych łupków kwarcowych, kwarcytów, piaskowców, zlepieńców, mułowców, łupków ilastych, łupków graptolitowych, łupków zmetamorfizowanych z wkładkami wapieni oraz wylewnych porfirów.

 

Flora i fauna w Górach Bardzkich

 

Czy również i w tym przypadku możemy odnaleźć niespotykaną i wyjątkową roślinność, która jest charakterystyczna dla danych regionów górskich? Pod pewnymi względami, na pewno tak. Dominują tu przede wszystkim lasy, jak i zwierzęta charakterystyczne dla regionów górskich.

 

Fauna w Górach Bardzkich

 

Rozpoczynamy od świata zwierząt. Brakuje tu gatunków karpackich, ale zauważalna jest coraz większa ilość gatunków alepejskich. Jako, że mamy tu do czynienia z dużym zalesieniem terenu, to spotkamy tu typowych mieszkańców lasu.

 

Do najbardziej charakterystycznych zwierząt w Górach Bardzkich, należy zaliczyć:

 

  • jeleń

  • sarna

  • dzik

  • muflon

  • lis

  • borsuk

  • popielica

  • orzesznica

  • sikora sosnówka

  • pliszka górska

  • mysikrólik

  • dzięcioł

  • sroka

  • bocian czarny

  • jarząbek

  • słonka

  • świdrzyk karpacki

  • żaby

  • węże: żmija zygzakowata, zaskroniec, padalec.


Planujesz urlop na Dolnym Śląsku? Przeczytaj koniecznie: Poznaj Dolny Śląsk. Wybierz dla siebie najlepsze miejsce noclegowe

 

Flora Gór Bardzkich

 

Niezwykle ciekawy jest również świat roślin, które można podziwiać w Górach Bardzkich. Zgodnie z tym, co zostało wcześniej wspomniane, mamy tu do czynienia głównie z zalesionymi terenami. Są to przede wszystkim gęste lasy mieszane o charakterze naturalnym - rezerwaty cisów.

 

Dominują tu przede wszystkim wprowadzone przez człowieka kultury świerkowe, a najsłabiej reprezentowane są tu lasy łęgowe. Na terenie Gór Bardzkich rośnie najwyższe drzewo w Polsce. Jest to Daglezja zielona, której wysokość wynosi 59,4 m. Jeśli mówimy o krzewach, to trzeba podkreślić, że są one raczej słabo rozwinięte. Można tu spotkać spotkać wawrzynka wilczełyko, bluszcz pospolity, suchodrzew, jałowiec pospolity. Na zboczach masywu występują również: zespół żyznej buczyny sudeckiej, zespół jaworzyny z miesiącznicą trwałą, acydofilne dąbrowy podgórskie oraz grądy.

 

W Górach Bardzkich szczególnie bogata jest flora zarodnikowa, szczególnie wyróżniają się pod tym względem skałki, np. Obrywu Skalnego, Koguciej Ostrogi, w okolicach Janowca i Laskówki. Występują tam liczne gatunki mchów i wątrobowców oraz bogata lichenoflora. Na terenie gór wśród przedstawicieli mchów i wątrobowców występują również endemity, gatunki reliktowe.

 

Wiele z występujących w Górach Bardzkich roślin znajduje się pod ochroną, są to między innymi arnika górska, barwinek pospolity, cis pospolity, dziewięćsił bezłodygowy, goryczka orzęsiona, lilia złotogłów, parzydło leśne, śnieżyczka przebiśnieg, rosiczka okrągłolistna, storczyk męski, storczyk bzowy, widłak wroniec, widłak goździsty, wawrzynek wilczełyko, zimowit jesienny.

 

W celu ochrony znajdującej się tu przyrody, zostały utworzone dwa rezerwaty przyrody - Cisy oraz Cisowa Góra. Pewne jest to, że każdy, kto odwiedzi Góry Bardzkie, będzie mógł miło spędzić czas w bliskości wspaniałej przyrody!

 

Ruszamy w góry - które szlaki i miejsca w Górach Bardzkich warto wybrać?

 

Pomimo tego, że nie jest to duży region górski, to znajdziemy tu wiele wspaniałych miejsc, które każdy turysta powinien odwiedzić, jeśli zdecydował się na wypoczynek w tym regionie. Skoro wybraliśmy góry, to oczywiste, że naszym głównym celem są wędrówki górskie i zdobywanie popularnych szczytów.

 

Każda wyprawa w góry wymaga odpowiedniego przygotowania. Zobacz: Co zabrać ze sobą w góry?

 

Wiedz, że do wyboru masz kilka interesujących tras. A są to przede wszystkim:


  • szlak niebieski na odcinku Przełęcz Kłodzka – Kłodzka Góra -Bardo – Srebrna Góra

  • szlak żółty pielgrzymkowy Bardo - Ząbkowice Śląskie

  • szlak zielony Bardo – Złoty Stok – Radochów

  • szlak żółty Kłodzko - Kłodzka Góra.


Planujesz rodzinny wypoczynek? Zobacz domki w Kotlinie Kłodzkiej:

 

 

 

 

Bardo - miasto pełne cudów

 

Rozpoczynamy od pewnego rodzaju propozycji na rozgrzewkę. Każdy, kto wybrał Góry Bardzkie na miejsce swojego wypoczynku, powinien rozpocząć zwiedzanie wyjątkowych miejsc od Barda Śląskiego, które jest określane jako miasto cudów.


 

fot. Karol Wiak

 

I coś w tym jest, bo podczas wędrówki ma się naprawdę dużo energii, a pokonywanie kolejnych metrów i szlaki turystyczne Bardo nie stanowią absolutnie żadnego problemu. Warto zaplanować swoją wyprawę tak, aby celem była Kaplica Górska Matki Boskiej Płaczącej, znajdująca się na wysokości 582 m n.p.m. Pomimo stosunkowo niedużej wysokości, dojście w to miejsce jest wyczerpujące i naprawdę męczące. Jednak dla chcącego, nic trudnego.

 

Punkt startu to parking w Bardzie, od którego dalej wędrujemy drogą krzyżową i drogą, odnosząca się do siedmiu boleści Maryjnych. Po około 20 minutach możemy skosztować wody źródlanej z niezwykłego Źródełka Maryi. Tej wodzie przypisuje się właściwości uzdrawiające - tutejsi turyści chętnie zabierają wodę w butelkach.

 

 

fot. Karol Wiak

 

Po kilkunastu minutach docieramy do celu naszej wyprawy, czyli do Kaplicy Górskiej. Została ona zbudowana w miejscu ukazania się Matki Boskiej w latach 1617-1619. Według tradycji, w początkach XV wieku na Kalwarii objawiła się Matka Boża płacząca nad ludzką niedolą w nadciągającej wojnie. Jako znak prawdziwości objawienia, a zarazem jako pamiątkę po sobie, pozostawiła na skale objawienia ślady swoich stóp i rąk. Istnienie na szczycie góry takiego kamienia ze śladami ludzkich rąk i stóp, potwierdzają nie tylko źródła katolickie, ale i protestanckie.

 

Mieszkańcy rozłupali kamienną tablicę z odciskami Maryjnych stóp. Postanowiono ją jednak odtworzyć, dla upamiętnienia tego wyjątkowego wydarzenia i znajduje się ona tuż obok kaplicy. Świątynia na co dzień jest zamknięta. Można jednak zajrzeć przez dość spory otwór w drzwiach, zrobić pamiątkowe zdjęcie ołtarza i się pomodlić. Od pierwszej niedzieli maja do ostatniej niedzieli września, w każdą niedzielę sprawowana jest tu Msza św. o godz. 11:00.

 

W drodze powrotnej, dobrze będzie kierować się zgodnie z drogowskazami, które zaprowadzą nas na obryw skalny. Jest to z jednej strony niezwykły punkt widokowy, a z drugiej miejsce pamięci dla upamiętnienia wydarzeń z 1598 roku, kiedy to po ulewnych deszczach osunęła się ogromna część Bardzkiej Góry.

 

 

fot. Karol Wiak

 

Po powrocie, warto jest jeszcze zajrzeć do pobliskiej Bazyliki Mniejszej Nawiedzenia NMP. Jest to kościół pocysterski nad Nysą Kłodzką wzniesiony w latach 1686–1704 za rządów opata Augustyna Nedecka według projektu Michała Kleina. Od 2004 Metropolitalne Sanktuarium Matki Bożej Strażniczki Wiary Świętej i od 2008 bazylika mniejsza.

 

Kłodzka Góra - najpopularniejszy szczyt regionu

 

Kłodzka Góra to szczyt o wysokości 757 m n.p.m. (nie jest on najwyższym szczytem). Pomimo tego, że Szeroka Góra jest wyższa, to jednak na Kłodzką Górę prowadzą szlaki i dlatego też szczyt ten jest zaliczany do Korony Gór Polski.

 

Najchętniej wybieraną trasą jest szlak niebieski od Przełęczy Kłodzkiej. Można sobie nieco skrócić tę wędrówkę i jako punkt startu wybrać Przełęcz Łaszczowa, z której bez problemu dostaniemy się na szczyt. Znajduje się tu leśny i bezpłatny parking, a sama wędrówka zajmuje około 90 minut.

 

 

fot. Marek / AdobeStock, CC0

 

Przełęcz Łaszczowa znajduje się na wysokości 592 m n.p.m. Można tu dojechać samochodem od strony Kłodzka. Znajduje się tak naprawdę na odcinku pomiędzy Kłodzką Górą a Bardem. Dla równowagi, warto wiedzieć, że jeśli wybierzesz Przełęcz Kłodzką, to znajduje się ona z zupełnie drugiej strony.

 

Kłodzka Góra to punkt obowiązkowy. Zobacz atrakcje turystyczne na Dolnym Śląsku:

 

 

 

 

Spacer jest bardzo przyjemny - trasa jest w większości płaska i prowadzi przez las. Po jednej i drugiej stronie duża ilość krzaków z dzikimi malinami, które na przełomie lata i jesieni uznawane są bez wątpienia za te najpyszniejsze na świecie. Do celu naszej wyprawy idzie się około 90 min. Szlak nie jest oblegany, co sprawia, że każdy zazna tu ciszy i spokoju. Na samym szczycie Kłodzkiej Góry znajduje się nowoczesna wieża widokowa, umożliwiająca obserwację panoramy - widać Góry Suche, Góry Wałbrzyskie. W drodze powrotnej można powrócić do Przełęczy Łaszczowa lub wybrać opcję powrotu do Przełęczy Kłodzkiej.

 

Góry Bardzkie - gdzie zarezerwować swój wymarzony nocleg?

 

Jeśli zdecydowaliście się wybrać Góry Bardzkie na miejsce swojego wypoczynku, to musicie wiedzieć, że region ten wyróżnia się naprawdę świetnie rozwiniętą bazą noclegową. Dzięki temu będziecie mogli zaplanować swój pobyt tak, by zawitać w Górach Sowich, wybrać się na wycieczkę po czeskiej stronie, czy odkryć ruiny zamku, których w całym regionie nie brakuje.

 

Turyści najczęściej decydują się na noclegi w Bardzie. Należy jednak mieć na uwadze, że apartamenty Kłodzko cieszą się dużym zainteresowaniem, w szczególności - par. Rodzinom z dziećmi proponujemy kwatery i pokoje w Lądku-Zdroju, w którym miło spędzą czas, pośród wspaniałych zabytków i atrakcji na Dolnym Śląsku.

 

Ceny noclegów są bardzo przystępne i rozpoczynają się od 70 zł od osoby za dobę. Region nie jest zbytnio oblegany i to jego największy atut.

 

Sprawdź noclegi w Kotlinie Kłodzkiej:

 

 

EkoGaik

EkoGaik

Lewin Kłodzki, ul. Krzyżanów

Apartamenty Lewin Kłodzki
Dworek Myśliwski

Dworek Myśliwski

Laskówka, ul. Czereśniowa

Domki Laskówka 9.2

 

 

Góry Bardzkie to wiele możliwości. Odkryj ich piękno już teraz!

 

Następny artykuł Skrzyczne - raj dla...

Komentarze (1)

Niesamowite ! wybieram się tam z mężem na weekend " we dwoje " :) zawsze przed podróżami planuję co po kolei zwiedzimy i pojawia się Pana artykuł - wszystko jasne - Matko Bosko ! wspaniały czas przed Nami.

DziękujeMY za inspirację. :)

Magda & Tomek

Zobacz również

Potrzebujesz pomocy?

Jeśli masz jakieś pytania lub potrzebujesz wsparcia, skontaktuj się z naszym Biurem Obsługi Klienta


Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!