Green Velo: najlepsze trasy rowerowe w województwie podlaskim

Green Velo: najlepsze trasy rowerowe w województwie podlaskim

Szlak Green Velo poprowadzi nas przez najpiękniejsze zakątki wschodniej części Polski. Jeden z odcinków biegnie na terenie województwa podlaskiego, obszarami niezwykle atrakcyjnymi pod względem przyrodniczym. Jeśli szukasz pomysłu na aktywny wypoczynek na Podlasiu, wybierz Green Velo – w naszym artykule znajdziesz odpowiedź na pytanie, dlaczego warto?

Green Velo powstało z myślą o osobach, które najchętniej spędzają czas na rowerze, ale preferują miejsca, gdzie transport samochodowy jest niewielki lub w ogóle go nie ma. Szlaki i trasy Green Velo wytyczono w ten sposób, by omijały drogi o dużym natężeniu ruchu, prowadząc mniej uczęszczanym szosami lub specjalnie przygotowanymi ścieżkami rowerowymi. W niektórych miejscach do przejechania są również leśne dukty, więc nie można narzekać na monotonię.

Cały szlak liczy aż 2000 kilometrów i biegnie wzdłuż wschodniej granicy. Trasy znajdują się na terenie kilku województw: warmińsko-mazurskiego, podlaskiego, lubelskiego, podkarpackiego oraz świętokrzyskiego. Masz szansę dotrzeć zarówno do niewielkich miasteczek, jak też miejsc atrakcyjnych pod względem przyrodniczym. Oprócz tego twórcy zadbali o odpowiednią infrastrukturę, która dostępna jest w Miejscach Obsługi Rowerzystów (MOR).

Co warto wiedzieć o Green Velo – informacje praktyczne:

  • Cały szlak oznakowany jest metalowymi pomarańczowymi tablicami. Oprócz nich można zauważyć również znaki informujące o zmianie kierunku szlaku, przecięciu z inną trasą oraz ewentualnych utrudnieniach.

  • Wzdłuż szlaku znajdują się Miejsca Obsługi Rowerzystów. Można się tam zatrzymać na odpoczynek czy posiłek. Ich infrastruktura obejmuje wiaty ze stołami i ławkami, przy niektórych udostępniono również toalety oraz punkty widokowe.

  • Z reguły MOR-y rozmieszczone są co kilkanaście kilometrów. Powstały przy atrakcjach turystycznych oraz innych ciekawych miejscach.

fot. Wavebreakmedia / iStock

Green Velo na Podlasiu – ciekawe trasy


Podlasie to jeden z bardziej zielonych regionów naszego kraju. Jeśli szukasz spokoju oraz możliwości wypoczynku na łonie natury, obierz właśnie ten kierunek. Biegnie tamtędy wiele interesujących szlaków Green Velo, przedstawiamy kilka propozycji na przyjemną wycieczkę rowerem po malowniczych terenach województwa podlaskiego.

Wycieczka wokół Kanału Augustowskiego


Proponowana trasa jest odpowiednia dla rodzin z dziećmi, a cały dystans, który trzeba pokonać, wynosi około 30 kilometrów. Punkt początkowy i końcowy to Augustów, jedno z najpiękniejszych miasteczek regionu. Otoczony jeziorami, stanowi znakomite miejsce dla amatorów żeglarstwa, a w okolicy wytyczono również liczne szlaki kajakowej. Jednym z ważnych dla miasta miejsc jest zabytek hydrotechniki – Kanał Augustowski. Został wybudowany na początku XIX wieku, a powodem jego powstania były restrykcje celne wprowadzone przez Prusy. W praktyce uniemożliwiało to spławiania polskich towarów Wisłą do Gdańska. Kanał Augustowski miał omijać pruskie tereny i zapewnić swobodny dostęp do Bałtyku.

Całkowita długość Kanału Augustowskiego wynosi ponad 100 kilometrów i przebiega prze kilkanaście jezior. Proponowana trasa prowadzi wzdłuż trzech akwenów znajdujących się w sąsiedztwie Augustowa: jeziora Necko, Białego Augustowskiego oraz Studzienicznego. Po drodze można przyjrzeć się z bliska śluzom oraz odwiedzić Muzeum Kanału Augustowskiego. Warto również zatrzymać się w miejscowości Studzieniczna, by zwiedzić miejscowe sanktuarium.

Dystans wycieczki wynosi prawie 32 kilometry. Czas jaki trzeba poświęcić na jazdę i zwiedzanie to około 3 godziny.

Wycieczka po Biebrzańskim Parku Narodowym

 

Wycieczka przeznaczona jest dla średnio zaawansowanych rowerzystów, na których czekają 44 kilometry przygody! Szlak biegnie przez malownicze tereny Biebrzańskiego Parku Narodowego, a zaczyna się na parkingu przy siedzibie dyrekcji w miejscowości Osowiec Twierdza. Warto znaleźć czas, by obejrzeć znajdującą się tam XIX-wieczny carski fort, który nigdy nie został zdobyty. Obiekt znajduje się na terenie jednostki wojskowej, więc nie ma możliwości by wejść tam na własną rękę. Latem (od maja do sierpnia) przed wejściem powinien czekać przewodnik, dzięki czemu masz szansę, by zwiedzić muzeum twierdzy, jej korytarze i podziemia.

Pierwszy odcinek szlaku biegnie tzw. Carską Drogą, którą wytyczono dla wojsk jeszcze w XIX wieku. Dzisiaj biegnie ona przez środek parku narodowego, co pozwala ma dokładne obejrzenie malowniczych i najbardziej cennych przyrodniczo terenów. Trasa prowadzi w sąsiedztwie uroczyska Barwik, przez miejscowości Dobarz, Gugny i Trzcianne, w pobliżu której znajduje się wieża widokowa. Kolejne punkty na trasie to Mroczki i Wilamówka, później szlak ponownie łączy się z Carską Drogą – stąd już blisko do zakończenia wyprawy na parkingu w Osowcu Twierdzy.

Dystans wycieczki wynosi 44 kilometry, a szacowany czas przejechania szlaku to około 4,5 godziny. Warto jednak zaplanować postoje i zwiedzanie osowieckiej twierdzy.

fot. DagMary / Pixabay.com CC0

Wycieczka śladami podlaskich Tatarów


Podlasie to region, w którym spotykają się różne kultury i nacje. Ciekawostką jest fakt, iż żyją tam potomkowie Tatarów, kultywujący dawne zwyczaje i religię. Proponujemy więc liczącą około 100 kilometrów wycieczkę kulturoznawczą ścieżkami Puszczy Knyszyńskiej.

Proponowana trasa jest pętlą, którą rozpoczynasz i kończysz w Supraślu przy Muzeum Ikon. Pierwszy przystanek warto zaplanować już na samym początku – we wsi Kopna Góra, gdzie można odwiedzić arboretum, Muzeum Puszczy Knyszyńskiej oraz chatkę Baby Jagi. Kolejne ciekawe miejsce to Silvarium w Poczopku, w którym zobaczysz między innymi rośliny występujące w puszczy i megality. Ważnym punktem na szlaku są Kruszyniany, tatarska wieś z meczetem i muzułmańskim cmentarzem. Warto również skusić się na tradycyjne przysmaki – może to być jedyna taka okazja!Wyjeżdżając z Kruszynian należy kierować się do Supraśla, tym razem szlak prowadzi przez wsie Waliły Stacja i Królowy Most. Ta ostatnia miejscowość powinna być znana fanom polskich komedii, gdyż jest miejscem akcji popularnych filmów Jacka Bromskiego.

Szlak liczy 98,5 kilometra, a czas jaki potrzebny jest na jego przejechanie wynosi 10 godzin. Wyprawa wraz ze zwiedzaniem i odpoczynkiem na pewno zajmie cały dzień!

Wycieczka wokół jeziora Wigry


Z informacji Green Velo wynika, że szlak ten przeznaczony jest dla zaawansowanych kolarzy. Znajduje się tam bowiem sporo podjazdów, których pokonanie wymaga dobrej kondycji. Jeżeli uważasz, że jesteś dobrze przygotowany, koniecznie wybierz tę trasę! Dzięki temu zobaczysz przepiękne tereny Wigierskiego Parku Narodowego i  nacieszysz oczy niesamowitymi widokami!

Trasa wokół jeziora Wigry liczy około 60 kilometrów i podobnie jak inne proponowane przez nas szlaki, jest pętlą. Punkt początkowy i końcowy znajduje się w miejscowości Krzywe, przy siedzibie dyrekcji Wigierskiego Parku Narodowego. Na rowerzystów czeka tam znakomicie oznakowany szlak z tablicami informacyjnymi oraz wieżami widokowymi. Warto zatrzymać się na dłużej przy klasztorze kamedułów, który został wybudowany na jednym z półwyspów jeziora. Jest to prawdziwa perełka barokowej architektury. Największym atutem trasy są urozmaicone ścieżki oraz zapierające dech widoki na jezioro oraz otaczające je wzgórza i lasy.

Długość szlaku wynosi 57 kilometrów, a jego pokonanie zajmie około 5 godzin.

fot. DariuszSankowski / Pixabay.com CC0

Wycieczka Doliną Rospudy


Jeśli na co dzień brakuje ci kontaktu z naturą, wybierz się na około 50-kilometrową wycieczkę po Dolinie Rospudy. Jest to podmokły teren, będący królestwem bobrów i bocianów. Podczas wycieczki możesz do woli cieszyć się bliskością przyrody.

Szlak zaczyna się w Augustowie, skąd wiedzie do miejscowości Szczebra i dalej do uroczyska o nazwie Święte Miejsce. Warto zrobić tam chociaż krótką przerwę i poznać jego historię, sięgającą czasów pogańskich. Szczegóły znajdują się na tablicy informacyjnej ustawionej przy kaplicy. Oprócz niej zobaczysz tam również drewniane i kamienne krzyże z różnych epok – najstarszy ustawiono tam w XIII wieku na pamiątkę przyjęcia chrztu przez plemię Jaćwingów. Kolejny interesujący punkt stanowi wieś Dowspuda, w której można obejrzeć pozostałości rezydencji Ludwika Michała Paca. Następne na trasie są Jaśki i Topiłówka, a wycieczka kończy się w Augustowie.

Dystans, który trzeba przejechać, to 48,7 kilometra. Powinno to zająć około 5 godzin.

Wycieczka do Białowieży


Obowiązkowym punktem każdego urlopu na Podlasiu jest wizyta w Białowieży. Można tam dotrzeć na wiele sposobów – także rowerem. Proponowana przez nas trasa to pętla z miejscowości Narewka, rozpoczynająca się przy stanicy kajakowej.

Szlak prowadzi przez lasy Puszczy Białowieskiej, unikatowego kompleksu, który pokazuje, jak wyglądały dawne knieje, porastające sporą część naszego kraju. Część puszczy objęta jest ochroną parku narodowego, gdzie wstęp możliwy jest z przewodnikiem. Warto również wiedzieć, że obowiązuje zakaz wjazdu rowerów – poza wyznaczonymi do tego szlakami. Wyjeżdżając z Narewki należy kierować się do Stoczka i wsi budy, w którym można zwiedzić skansen Sioło Budy.  Jest to oryginalna kresowa chata z 1836 roku wraz z zabudowaniami gospodarczymi. W późniejszym etapie szlak wiedzie w pobliżu rezerwatu pokazowego żubrów, gdzie zwierzęta te żyją w warunkach zbliżonych do naturalnych. Za wsią Teremiski trasa skręca do Białowieży. Warto zwiedzić tam dawny Park Pałacowy, muzeum Białowieskiego Parku Narodowego oraz cerkiew św. Mikołaja.

Wracając do Narewki warto zatrzymać się przy uroczysku Stara Białowieża. Znajduje się tam szlak Dębów Królewskich i Książąt Litewskich, obejmujący monumentalne puszczańskie dęby. Jego teren jest podmokły, więc należy trzymać się drewnianych kładek. Ciekawym wariantem proponowanej trasy będzie wizyta w tzw. miejscu mocy, które prawdopodobnie otaczali kultem dawni Słowianie.

Podstawowy wariant trasy wynosi 46,6 kilometra, a jego przejechanie zajmuje 4 godziny. Zachęcamy jednak do zwiedzania Białowieży oraz odwiedzenia rezerwatu pokazowego żubrów.

Następny artykuł 7 najciekawszych atrakcji...

Komentarze

Zobacz również

Potrzebujesz pomocy?

Jeśli masz jakieś pytania lub potrzebujesz wsparcia, skontaktuj się z naszym Biurem Obsługi Klienta


Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!