Zobacz, co wpływa na kolejność prezentowanych obiektów. Sprawdź.

Noclegi w okolicy Supraśla:

Natychmiastowa rezerwacja

Hotel Podlasie Białystok

  • Śniadania w cenie
  • Wysoka jakość, dobra cena
  • Bezpłatne anulowanie
  • Brak przedpłaty
9.5 Rewelacyjny 12 opinii
od 310 zł
1 noc
Cena gwarantowana
Potwierdzenie do 24 godzin

Villa Margo Białystok

  • Wysoka jakość, dobra cena
  • Bezpłatne anulowanie
  • Brak przedpłaty
9.8 Rewelacyjny 14 opinii
od 170 zł
1 noc
Cena gwarantowana

Skorzystaj z filtrów , aby lepiej dopasować wyniki wyszukiwania do Twoich potrzeb.

Supraśl

Supraśl to nieduże turystyczne miasteczko w województwie podlaskim, położone tylko kilkanaście kilometrów od Białegostoku. Wyróżnia się wyjątkowo malowniczą lokalizacją oraz warunkami naturalnymi, dzięki którym Supraśl stał się polskim uzdrowiskiem. Przez miasto przepływa rzeka o tej samej nazwie, oprócz tego otaczają je lasy Puszczy Knyszyńskiej – daje to turystom wiele możliwości aktywnego wypoczynku blisko natury.


Oferta turystyczna Supraśla nie ogranicza się tylko do przyrody, w miasteczku zachowało się wiele zabytków świadczących o jego wielokulturowości. Na przestrzeni wieków żyli tam obok siebie Rusini, Polacy i Żydzi, a początki osady są ściśle związane z powstaniem prawosławnego monasteru, wybudowanego w 1501 r. Stał się on ważnym ośrodkiem kulturalnym na ziemiach ruskich – słynna była chociażby zakonna biblioteka, w której znajdowało się wiele cennych ksiąg, jak kodeks supraski spisany w języku staro-cerkiewno-słowiańskim. Po unii brzeskiej Supraśl zamienił się w ośrodek religijny unitów i siedzibę biskupstwa, był nią aż do rozbiorów.


W pierwszej połowie XIX wieku do Supraśla zawitał przemysł i powstały manufaktury sukiennicze. Było to związane z wprowadzeniem przez władze carskie po upadku powstania listopadowego ceł na towary, które wcześniej sprowadzano z Królestwa Polskiego. Do dzisiaj zachowały się zabytki z tym związane, np. domki tkaczy przy ulicy 3 Maja czy piękny Pałac Buchholtzów, jednego z fabrykanckich rodów przybyłych do Supraśla.

Co warto zobaczyć w Supraślu?

W Supraślu warto zobaczyć miejsce, dzięki któremu powstało miasteczko – monaster, czyli męski klasztor Zwiastowania NPM. Na szczególną uwagę zasługuje znajdująca się za jego murami cerkiew, której architektura łączy styl wschodni z zachodnim. Niestety oryginalny budynek został wysadzony w 1944 r. wskutek czego przepadło bezcenne wyposażenie, świątynię odbudowano w latach 80. i 90. XX wieku. Warto również odwiedzić Pałac Opatów, w którym znajduje się Muzeum Ikon, będące oddziałem Muzeum Podlaskiego. Zadbano tam o odpowiedni nastrój wśród zwiedzających – przyciemnione światła i prawosławne pieśni tworzą niezwykłe tło dla zgromadzonych tam dzieł sztuki.


Warte zobaczenia są inne zabytki sakralne – katolicki kościół Trójcy Świętej oraz poewangelicki kościół NMP Królowej Polski wybudowany w 1885 r. w stylu neogotyckim. Podczas drugiej wojny światowej ewangelicka świątynia służyła sowietom jako kino, a przez kolejne dziesięciolecia niszczała. Ruinę odkupiła białostocka kuria, ratując tym samym zabytkowy budynek.


Podczas zwiedzania Supraśla warto zobaczyć także eklektyczny pałac fabrykantów włókienniczych Buchholtzów, w którym obecnie mieści się liceum plastyczne. Na miejscowym cmentarzu znajduje się kaplica grobowa tej rodziny, uznawana za perłę architektury neogotyckiej. Pamiątką po włókienniczych przedsiębiorstwach są również XIX-wieczne domy tkaczy, ufundowane przez Wilhelma Zacherta. Wybudowano je dla rodzin robotników, których sprowadzono z okolic Zgierza, pełniły nie tylko funkcje mieszkalne, ale również warsztatów pracy.


W Supraślu mieści się jedna z ciekawszych współczesnych scen teatralnych, Teatr Wierszalin. Ma on siedzibę dawnym domu kolonijnym wybudowanym w latach 20. XX wieku, jego spektakle były nagradzane na na prestiżowych światowych festiwalach teatralnych. Podczas zwiedzania Supraśla warto więc znaleźć wolny wieczór, by obejrzeć któreś z wyjątkowych przedstawień zespołu Piotra Tomaszuka.

Supraśl – walory uzdrowiskowe

Supraśl został uzdrowiskiem 28 grudnia 2001 r. Pierwsze sanatorium założono tam jeszcze w okresie międzywojennym, ale na przyznanie oficjalnego statusu Supraśl musiał długo czekać. Po wielu latach starań doceniono walory uzdrowiskowe miasta, jakimi są czyste powietrze, mikroklimat oraz bogate złoża borowiny. Dzięki połączeniu tych trzech elementów zakres leczenia uzdrowiskowego w Supraślu jest niezwykle szeroki.


Z miejscowych sanatoriów i innych zakładów leczniczych mogą korzystać osoby z chorobami dróg oddechowych, reumatycznymi i kardiologicznymi. Pobyt w Supraślu pomaga również w przypadku chorób zaliczanych do cywilizacyjnych, w tym bezsenności, otyłości, przemęczenia, nerwicy a nawet lekkiej depresji. Do uzdrowiska kierowani są również rekonwalescenci po operacjach oraz wymagający rehabilitacji po zabiegach ortopedycznych.

Co zjeść w Supraślu?

Podczas wypoczynku w Supraślu koniecznie trzeba spróbować regionalnej kuchni, w miasteczku działa kilka restauracji, które się w niej specjalizują. Tutejsze smaki to mieszanina tradycji polskiej, litewskiej, ruskiej, a nawet tatarskiej, co na pewno zainteresuje prawdziwych smakoszy. Najpopularniejsze regionalne dania przygotowywane są z ziemniaków, należą do nich babka oraz kiszka ziemniaczana, najczęściej podawane ze zsiadłym mlekiem lub z podpiwkiem. Są one tak cenione, że każdego roku w Supraślu odbywają się Mistrzostwa Świata w Pieczeniu Kiszki i Babki Ziemniaczanej! Inne cenione dania to na przykład znane z kuchni litewskiej kartacze.


Cena obiadu w Supraślu to koszt od 20-30 zł, ale naprawdę warto skusić się na miejscowe specjały, których nie da się zjeść gdzie indziej!

Supraśl – na weekend czy na dłuższy pobyt?

Mimo że Supraśl jest niedużym miasteczkiem, to na turystów czeka tam ogrom atrakcji, co sprawia, że łatwo zaplanować nawet dłuższy pobyt. Spokojne uliczki stanowią idealną scenerię spacerów, podobnie jak bulwary wybudowane nad rzeką Supraśl. Powstały tam również ścieżki rowerowe, boiska do gry w piłkę, plenerowe siłownie, korty tenisowe czy bajkowy plac zabaw dla dzieci. Można tam także zagrać w szachy, warto jednak skompletować większą grupę, gdyż plansza jest tak duża, że rolę figur przejmują gracze!


W Supraślu można zorganizować spływ kajakowy, na rzece funkcjonuje szlak, który liczy aż 62 kilometry. Sprzęt da się wypożyczyć na miejscu, a inne rozwiązanie stanowi skorzystanie z usług profesjonalnych firm organizujących spływy Supraślą. Na obcowanie z naturą pozwoli również wyprawa do Puszczy Knyszyńskiej – na jej terenie stworzono park krajobrazowy, by zachować najcenniejsze walory terenu. Turyści mogą tam więc zobaczyć urozmaiconą rzeźbę terenu, źródliska oraz gęsty sosnowy drzewostan, wśród którego żyją ptaki i inne leśne zwierzęta. Przez teren parku biegną oznakowane ścieżki przyrodnicze, które ułatwiają zwiedzanie.

Noclegi w Supraślu

W bazie noclegowej Supraśla dominują obiekty z kategorii kwatery i pokoje. Zwykle korzystają z nich osoby podróżujące same, pary bądź rodziny z małymi dziećmi. Standardowa oferta obejmuje nocleg w pokoju z własną łazienką oraz dostęp do wspólnej kuchni, choć niektórym właścicielom udało się stworzyć odrębne dla każdego pokoju aneksy. Do dyspozycji gości jest tam również teren wokół domu z miejscem na grilla, plac zabaw dla dzieci oraz nieduży parking.


W Supraślu działają również pensjonaty, hotele i hotele SPA, oferujące wyższy standard usług, takich jak możliwość wykupienia wyżywienia lub stołowania się restauracji czy też dostęp do strefy odnowy biologicznej. Liczba i rodzaj udogodnień zależy od kategorii tych obiektów. Oprócz tego turyści mogą skorzystać z noclegu w domkach oraz gospodarstwach agroturystycznych.

Ceny noclegów w Supraślu

Ceny noclegów w Supraślu zależą od kilku czynników, w tym kategorii, lokalizacji czy oczekiwanych udogodnień. Średni koszt wynosi 97 zł, natomiast najkorzystniejszy cenowo jest wybór kategorii kwatery i pokoje, gdzie za nocleg można zapłacić od 35 zł. Warto również pamiętać, że ceny wzrastają w tzw. terminach wysokich, np. podczas majówki czy weekendu czerwcowego, gdy zainteresowanie noclegami jest większe.


Szukając noclegów w najniższych cenach można również skorzystać z opcji filtrowania, ustawiając parametry w ten sposób, by najtańsze obiekty znajdowały się na samej górze listy wyników wyszukiwania.

Najczęściej wybierane udogodnienia w Supraślu

Turyści, którzy udają się do Supraśla, najchętniej wybierają te oferty, gdzie mają zagwarantowaną własną łazienkę oraz dostęp do kuchni. Zapewnia im to bowiem poczucie niezależności i prywatności nawet z daleka od domu. Poza tym ważna jest też kwestia parkingu – najlepiej by znajdował się przy obiekcie noclegowym – oraz możliwości korzystania z internetu i telewizji w pokoju.


Podróżni chętnie korzystają z możliwości wykupienia śniadań, a oprócz tego częściej wybierają miejsca, które oferują im sprzęt rekreacyjny w cenie noclegu. Często pojawia się także pytanie o możliwość przyjazdu z psem.

Często zadawane pytania dotyczące noclegów w Supraślu

Ile kosztuje nocleg w Supraślu?
Cena za nocleg w Supraślu zależy od kategorii wybranego obiektu oraz jego lokalizacji. Najkorzystniej jest zatrzymać się w obiekcie z kategorii kwatery i pokoje Supraśl, wtedy koszt noclegu może wynieść od 50 zł. Średnia cena noclegu w Supraślu wynosi 158 zł.
Czy ceny noclegów w Supraślu w weekend różnią się od tych w dni powszednie?
Ceny noclegów ustalają indywidualnie właściciele obiektów, dlatego niektórzy mogą mieć wyższy cennik weekendowy. Według wyliczeń Nocowanie.pl ceny noclegów w weekend są droższe o 20% od cen w dzień powszedni.
Jak znaleźć najtańszy nocleg w Supraślu?
Wystarczy odpowiednio ustawić opcję filtrowania, wybierając w lewej kolumnie, znajdującej się przy wynikach wyszukiwania, opcję „Cena za usługę”. Inna możliwość to kliknięcie ikonki „Tanie noclegi Supraśl”, widocznej bezpośrednio nad wynikami wyszukiwania. Obecnie najtańsze noclegi w Supraślu zaczynają się od kwoty 50.
Jakie obiekty noclegowe są najpopularniejsze w Supraślu?
Turyści najczęściej pytają o noclegi w obiektach z kategorii: kwatery i pokoje, agroturystyka. Liczy się nie tylko atrakcyjna cena, ale również lokalizacja i opinie innych gości, którzy rekomendują bądź nie dane miejsce.
Które obiekty noclegowe w Supraślu mają najlepsze opinie?
Obiekty z najlepszymi opiniami możemy znaleźć klikając na zakładkę „Supraśl opinie”, a wyniki wyszukiwania posortują się tak, by obiekty z najlepszymi ocenami były najwyżej. Obecnie najlepiej oceniane obiekty w Supraślu to: Jawor, Dom Przy Puszczy, Pokoje Wypoczynkowe Incognito.
Które noclegi w Supraślu są polecane dla rodzin?
Wiele rodzin zatrzymujących się w Supraślu poleca Pokoje Wypoczynkowe Sowa, Pokoje wypoczynkowe Petra, Pokoje Gościnne.
Które noclegi w Supraślu są polecane dla par?
Te noclegi są wysoko cenione przez pary: Jawor, Pokoje wypoczynkowe Petra, Pokoje Wypoczynkowe Sowa.
Gdzie leży Supraśl?
Supraśl leży w województwie podlaskim, kilkanaście kilometrów od Białegostoku.
Co warto zobaczyć w Supraślu?
W Supraślu warto zobaczyć monaster oraz cerkiew, a także niezwykle piękne Muzeum Ikon. Panuje tam wspaniała atmosfera, a oglądaniu dzieł sztuki towarzyszy cerkiewny śpiew.
Czy cerkiew w Supraślu można zwiedzać?
Cerkiew w Supraślu i cały monaster jest otwarty dla zwiedzających. Dniami kiedy nie ma tam wstępu, są poniedziałki oraz oczywiście święta.
Jakie są atrakcje w Supraślu i okolicy?
Do atrakcji Supraśla należy Muzeum Ikon, monaster oraz Teatr Wierszalin. W okolicy biegną liczne szlaki rowerowe, jak ten wokół Czarnej Białostockiej, warto wybrać się też do Puszczy Knyszyńskiej.
Co robić w Supraślu w wolnym czasie?
Wolny czas warto poświęcić na zwiedzanie miasta oraz na relaks na nadrzecznych bulwarach. Można również skorzystać z oferty miejscowych firm, które organizują spływ rzeką Supraślą.
Co najlepiej zjeść w Supraślu?
W Supraślu koniecznie trzeba spróbować potraw z lokalnych z ziemniaków. Należą do nich babka oraz kiszka ziemniaczana, najczęściej podawane ze zsiadłym mlekiem lub z podpiwkiem.
Ile kosztuje obiad w Supraślu?
Cena obiadu w Supraślu to koszt od 20-30 zł od osoby.

Potrzebujesz pomocy?

Jeśli masz jakieś pytania lub potrzebujesz wsparcia, skontaktuj się z naszym Biurem Obsługi Klienta


Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!