Jak uatrakcyjnić pobyt gościom w agroturystyce?

Jak uatrakcyjnić pobyt gościom w agroturystyce?

Prowadzisz obiekt agroturystyczny i każdego roku przyjmujesz liczne grupy turystów? Nie da się ukryć, że większość z nich poszukuje ciszy i spokoju, ale również pragnie skosztować typowego życia na wsi. Jak możesz uatrakcyjnić ich pobyt? To wcale nie jest takie trudne. Więcej szczegółów poznasz, czytając poniższy artykuł.

Warto podkreślić, że w każdym regionie w Polsce znajdziemy wiele gospodarstw agroturystycznych. Niektóre z nich są ściśle nastawione na działalność noclegową, a druga część pragnie za wszelką cenę również nieco bardziej uatrakcyjnić pobyt gościom, by poczuli smak prawdziwego życia na wsi. Jak jest w przypadku Twojego obiektu?


Jeśli chcesz przyciągnąć do siebie turystów, możesz z powodzeniem podjąć szereg niezbyt skomplikowanych działań, które pomogą w prosty sposób uatrakcyjnić Twoją ofertę. Zrób wszystko, by turyści nie nudzili się w Twoim obiekcie. Zadbaj o szczegół związany z zakwaterowaniem, zaproponuj liczne, ciekawe atrakcje, zaoferuj smaczną, domową kuchnię. Nie da się ukryć, że konkurencja na rynku jest dość spora, przez co Twoja oferta musi być nieco bardziej wyspecjalizowana i wysublimowana. Ma to wpływ na coraz atrakcyjniejsze sposoby spędzania czasu. 


Jakie są oczekiwania gości, poszukujących oferty agroturystycznej?


Podczas pandemii koronawirusa, poszukiwanie ofert noclegowych noclegowych, znajdujących się z dala od zgiełku stało się niezwykle popularne. W większości przypadków oferty agroturystyczne z pewnością spełniają te wymagania.


Przekonanie o agroturystyce wśród wielu turystów ogranicza się przede wszystkim do tego, że zapewnione zostaną im wspaniałe przeżycia i aktywny i przede wszystkim urozmaicony wypoczynek. Skoro agroturystyka to wieś. Chyba każdy choć przez chwilę chce się poczuć jak na wsi i zaznać smaku prawdziwego życia. 


Co do standardu wypoczynku, to jest on zbliżony do tego, który obowiązuje w większości obiektów noclegowych. Najważniejsze, by było miło, wygodnie i przyjemnie. W przypadku zainteresowania agroturystyką, duża część osób pyta o możliwość wyżywienia z ekologicznych produktów. Wszystko to, w połączeniu z agroturystycznymi atrakcjami, tworzy wspaniałą ofertę agroturystyczną.


Odpowiednie wyposażenie agroturystyki to podstawa. Sprawdź: W co warto wyposażyć obiekt agroturystyczny?


Jak możesz uatrakcyjnić ofertę agroturystyczną?


Pomysłów jest naprawdę dużo. Jeśli chcesz przyciągnąć do siebie turystów, musisz im zaproponować coś, co będzie wyjątkowe i charakterystyczne dla agroturystyki. Możliwości są uzależnione w dużej mierze od Ciebie i Twoich pomysłów. Przede wszystkim powinny one mieć unikalny, wyjątkowy dla danego miejsca charakter. Największym zainteresowaniem cieszą się te, które w dużej mierze pobudzają turystów do działania i wymagają aktywności fizycznej lub umysłowej.


Ważną rolę w agroturystyce odgrywa jej reklama. Przeczytaj: Jak reklamować agroturystykę?


Zwierzęta w agroturystyce


Prowadzisz gospodarstwo? Idealnie w tym przypadku sprawdzi się kontakt pomiędzy turystami a zwierzętami. Doskonale sprawdzi się tu np. jazda konna, czy na kucyku dla dzieci, spotkania z alpakami, które mogą stanowić również element terapeutyczny. Nie da się ukryć, że agroturystyka bez zwierząt nie jest typową agroturystyką. Pragnąc zachęcić turystów do aktywności, z powodzeniem możesz zaoferować im możliwość dokarmiania zwierząt, wyprowadzania na łąkę i dojenie (np. krowy).fot. ulleo / pixabay.com, CC0

Warto również w tym miejscu wspomnieć o możliwościach terapeutycznych zwierząt. Jazda konna, alpaki to jedno. Mało kto wie, że również psy mogą odgrywać niezwykle ważną rolę w tzw. dogoterapii, polegającej na poszerzeniu sfery poznawczej u dzieci. W tym przypadku prowadzenie zajęć wymaga uczestniczenia doświadczonego terapeuty. Nie ma tu stricte narzuconej rasy psa - o jego wyborze decydują przede wszystkim jego konkretne cechy.


Chcesz się wyróżnić? Z powodzeniem możesz zorganizować coś w stylu rezerwatu dzikich zwierząt, sprowadzającego się do pokazu. Doskonale sprawdzą się tu stadka jeleniowatych - daniele, czy jelenie.


Doskonałym pomysłem będą również stawy rybne, w których każdy z Twoich turystów będzie mógł spokojnie połowić rozmaite gatunki ryb.


Aktywny wypoczynek


Skoro większa część turystów chce spędzić czas aktywnie, to warto im to umożliwić. Doskonale sprawdzi się tu np. możliwość uczestniczenia w pracach gospodarstwa. Jako przykład można tu wymienić chociażby sianokosy, czy żniwa. 

 

 

fot. Peggychoucair / pixabay.com, CC0

 

Nacisk na wysoką jakość aktywnego wypoczynku, z pewnością przyczyni się do wydłużenia pobytu turysty. Z powodzeniem możesz również nauczyć Twoich gości sztuki ludowej, czy rękodzieła. Coraz popularniejsze w ostatnim czasie stają się np. warsztaty warzenia serów i trunków, wyplatanie koszy, warsztaty garncarskie, zielarskie, jak i wiele innych zajęć, kojąco wpływających na zabiegany umysł i na rozwijających kreatywność.


A po wszystkim, czas na odpoczynek


Po całym dniu ciężkiej pracy lub zwiedzania regionu i okolicznych atrakcji, doskonale sprawdzi się odpoczynek. Warto zorganizować go tak, by móc przebywać wspólnie z Twoimi gośćmi. Jak to zrobić?fot. JalynBryce / pixabay.com, CC0

Doskonale w tym przypadku sprawdzi się:


  • biesiadowanie przy grillu lub ognisku

  • udział w miejscowych piknikach;

  • w sezonie letnim niezwykłą popularnością cieszą się dożynki - warto się wybrać tam wspólnie z gośćmi;

  • możesz zorganizować spływ kajakowy;

  • możesz też również przeprowadzić degustację produktów, które wytworzyliście wspólnie ze swoimi gośćmi


Oferta agroturystyczna daje szerokie pole możliwości. Zadbaj o to, by była ona jak najatrakcyjniejsza dla Twoich turystów. Mamy nadzieję, że zaproponowane przez nas rozwiązania znacząco podniosą jej jakość. Powodzenia!Następny artykuł Urlop na bieszczadzkiej...

Komentarze

Zobacz również

Biuro Obsługi Klienta

Infolinia:

801 000 781

poniedziałek - piątek, 8:00 - 18:00

Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!

Aplikacja dla właścicieli obiektów

Dowiedz się więcej