Łososina Dolna - co warto zobaczyć?

Łososina Dolna - co warto zobaczyć?

Beskid Wyspowy kusi turystów malowniczym krajobrazem urozmaiconym licznymi wzgórzami, urokliwymi miejscowościami oraz różnorodnymi możliwościami spędzenia wolnego czasu. Łososina Dolna leży na jego wschodnich krańcach. Czekają tam na nas góry, jeziora, atrakcje turystyczne i wszechobecna przyroda. Czy można sobie wyobrazić lepsze miejsce na wypoczynek?

Łososina Dolna leży w Małopolsce, na wschodnich krańcach Beskidu Wyspowego. Wschodnią granicę gminy stanowi Jezioro Rożnowskie. Góra Św. Justa (486 m n.p.m.) dzieli obszar na dolinę Łososiny i dolinę Dunajca. Krajobraz urozmaicają liczne wzgórza, wśród których wyróżniają się: Jaworz (921 m n.p.m.) i Chełm (793 m n.p.m.) tworzące Pasmo Łososińskie oraz szczyty Ostrej (455 m n.p.m.), Witkówki (471 m n.p.m.) i Sadowej (490 m n.p.m.).

Historia tych terenów sięga początków XIV wieku. To wtedy w dolinie rzeki Łososina powstała wieś Jakubkowice, później nazwana Łososiną. Kilka kilometrów dalej została założona wieś Tęgoborze. Przez obszar ten wówczas przebiegał trakt, po którym poruszały się karawany kupieckie. Sprzyjało to rozwojowi kulturalnemu i gospodarczemu tych wsi.


Domki w Gródku nad Dunajcem

Domki w Gródku nad Dunajcem

Gródek nad Dunajcem, ul. Gródek nad Dunajcem

Domki 10.0
Felusiowa Chata

Felusiowa Chata

Laskowa, ul. Laskowa

Domy wakacyjne 9.7


Co warto zobaczyć w Łososinie Dolnej?


Na atrakcje turystyczne Łosiny Dolnej składają się zarówno zabytki, jak i przyroda. Tak naprawdę każdy znajdzie tu coś dla siebie. O każdej porze roku, gdyż miejscowość, jak i najbliższa okolica są niezwykle malownicze.

Jednym z najciekawszych obiektów w okolicy jest drewniany kościółek o konstrukcji zrębowej pw. św. Mikołaja. Przeniesiony został z miejscowości Tęgoborze do Tabaszowej. Pochodzi on z 1753 roku. Jednonawowy, posiada zamknięte wielobocznie prezbiterium. Wyposażenie świątyni jest rokokowe.

Kolejne warte odwiedzenia miejsce to kościół na Juście pod wezwaniem Najświętszej Marii Panny. Już w X wieku miał tu według tradycji, swą pustelnię św. Just i tu zakończył pustelnicze życie w lipcu 1007 roku. W miejscu dawnej pustelni powstać miał w 1083 roku niewielki kościółek – zniszczony przez Tatarów. Kolejny wzniesiono ok. 1400 roku, wreszcie w II połowie XVII wieku stanął istniejący do dziś kościółek pod wezwaniem Najświętszej Panny Marii.

Nie sposób będąc w okolicy pominąć podczas zwiedzania klasycystyczny, murowany parterowy dwór w miejscowości Tęgoborze z przełomu XVIII i XIX wieku. Posiada on czterospadowy dach, ozdobiony czterokolumnowym portykiem. Obok znajduje się murowana oficyna z początku XIX wieku. Wart naszej uwagi jest także stary dwór ziemiański w Witowicach Dolnych a także liczne, piękne i różnorodne kapliczki przydrożne.

Turyści odwiedzający te strony mogą liczyć także na różnorodne atrakcje przyrodnicze. Na terenie gminy Łososina Dolna znajduje się rezerwat przyrody Białowodzka Góra nad Dunajcem. Jest to leśny rezerwat przyrody, który został utworzony w celu zachowania ze względów naukowych, dydaktycznych i turystycznych naturalnych zespołów buczyny karpackiej i dąbrowy oraz roślinności skalnej, porastających zbocza i szczyt Białowodzkiej Góry w Beskidzie Wyspowym, a zawierających rzadkie elementy florystyczne. Z rzadkich w Polsce gatunków roślin na terenie rezerwatu rośnie jarząb brekinia i irga czarna.

Dodatkowo, w miejscowościach takich jak: Tęgoborze, Znamirowice, Tabaszowa czy Witowice Dolne koncentruje się działalność turystyczna, rekreacyjna, bądź sportowa związana z dostępem do Jeziora Rożnowskiego i Czchowskiego.

W Znamirowicach znajduje się przystań jachtowa, w której można wypożyczyć sprzęt pływający. Dogodne miejsca do kąpieli z piaszczystą plażą znajdują się między innymi w Gródku nad Dunajcem.

Kolejnym atrakcyjnym miejscem jest lotnisko Aeroklubu Podhalańskiego w Łososinie Dolnej, gdzie można skorzystać z lotów pasażerskich samolotami sportowymi.


Poszukaj noclegu w okolicy

Następny artykuł Ferie zimowe 2021. Co robić...

Komentarze

Zobacz również

Biuro Obsługi Klienta

Infolinia:

801 000 781

poniedziałek - piątek, 8:00 - 18:00

Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!

Aplikacja dla właścicieli obiektów

Dowiedz się więcej