Majówka 2021. Z obawą i nadzieją

Majówka 2021. Z obawą i nadzieją

Przed nami wypoczynek wielkanocny, który pozwala zaczynać odliczanie do tegorocznej majówki. Jaka ona będzie po wiosennym lockdownie, który kończy się 9 kwietnia?

Z perspektywy małego miasteczka turystycznego, jakim jest Kazimierz Dolny na Lubelszczyźnie, popatrzmy, jakie obawy i nadzieje w związku z długim weekendem majowym mają Polacy.

Majówka tuż tuż


W zasadzie tylko miesiąc dzieli nas od długiego weekendu majowego, który otwiera sezon turystyczny w wielu miejscach w Polsce, także w maleńkim Kazimierzu Dolnym w Lubelskiem. Miasteczko to znalazło się na 7. miejscu naszego zestawienia preferencji Polaków na tegoroczną majówkę.W zasadzie zawsze początek maja jest w Kazimierzu tłoczny i gwarny. Czy i tak będzie w tym roku?

- Majówkę na pewno spędzę w Kazimierzu. Czekam na to jak na zbawienie. Już zarezerwowałam nocleg w ulubionym miejscu – mówi Renata z Warszawy. – Dlaczego właśnie tutaj? Mam tu wszystko: i piękne miejsce na spacery, i ogródki kawiarniane w cieniu renesansowych kamieniczek, żeby spotkać się ze znajomymi na kawce.

Noclegi Nart - Sport

Noclegi Nart - Sport

Wąwolnica, ul. Rąblów

Pensjonaty Wąwolnica 9.7
Wiatrakowo

Wiatrakowo

Kazimierz Dolny, ul. Cholewianka

Pensjonaty Kazimierz Dolny 9.6
Willa Pod Basztą

Willa Pod Basztą

Kazimierz Dolny, ul. Doktora Tadeusza Tyszkiewicza

Pensjonaty Kazimierz Dolny 9.1

- Przyjeżdżam do Kazimierza kiedy tylko mogę. Na weekend majowy pojawię się tu obowiązkowo – mówi Monika z Poznania. – Kazimierz daje mi wytchnienie. Tu ładuję swoje akumulatory. Brakuje mi go jak powietrza.

Majówka - obawy


Turyści jak widać są gotowi do przyjazdu. Czy gotowi są kazimierzacy, by ich przyjąć?

- Goście dokonują rezerwacji na majówkę, czekają na to, ale my tak do końca nie wiemy, na czym stoimy – mówi Monika Piekoś właścicielka kwater w willi Monika w Kazimierzu Dolnym.

- Wyjątkowo trudna sytuacja epidemiczna w kraju jest bardzo stresująca dla wszystkich, zarówno dla Gości jak i dla hotelarzy. Bez informacji ze strony rządowej dotyczących obowiązujących obostrzeń, niezwykle trudno prowadzić jest jakikolwiek biznes – mówi Joanna Olejnik właścicielka hotelu Wenus w Kazimierzu. – Majówka to jedna wielka niepewność, dlatego z dużą dozą ostrożności podchodzę do zapytań i rezerwacji. Nauczona ubiegłorocznym doświadczeniem informuję gości o możliwych utrudnieniach w realizacji ich pobytu, co spotyka się ze zrozumieniem.


Restauracje w Kazimierzu są na razie zamknięte podobnie jak hotele z powodu lockdownu. Ratują się sprzedażą na wynos dań z karty i specjalnych dań wielkanocnych.

- Jesteśmy zamknięci w zasadzie od 24 października. Mam zatrudnionych pracowników, nikogo z powodu pandemii nie zwolniłam, i płacę im normalne pensje. Otwieramy się na kilka dni, pracownicy przychodzą do pracy na parę godzin i gotujemy na wynos całe swoje menu z karty, tylko w małych ilościach. Przygotowujemy też weki – potrawy mięsne i wegetariańskie –  taka opcja ekologiczna. Teraz do środy przyjmujemy zamówienia na catering wielkanocny – mówi Anna Śniechórska – Janik właścicielka Knajpy Artystycznej w Kazimierzu. – Cienko, bo cienko, ale dajemy radę. Otwieramy się już po świętach 9 kwietnia o 12:00 i będziemy działać już cały tydzień – na wynosy. Mamy nadzieję, że fala epidemii się ustabilizuje i obostrzenia zostaną wkrótce zdjęte.

Willa Ima

Willa Ima

Kazimierz Dolny, ul. Czerniawy

Kwatery i pokoje Kazimierz Dolny 9.7
Willa Monika

Willa Monika

Kazimierz Dolny, ul. Lubelska

Kwatery i pokoje Kazimierz Dolny 9.7


Majówka - nadzieje


Kazimierscy biznesmeni z branży turystycznej wierzą w sens szczepień. Tylko wtedy, gdy Polacy się zaszczepią, życie wróci do normy.

- Wierzę, że dzięki szczepieniom, nabędziemy odporności. Im szybciej się zaszczepimy, tym prędzej opanujemy sytuację i będziemy mogli ruszyć do przodu – mówi Joanna Olejnik.

- Mam nadzieję, że już niedługo będziemy mogli funkcjonować tak jak w poprzednie wakacje. Mam nadzieję, że czerwiec, lipiec i sierpień to będą już normalne miesiące w Kazimierzu – mówi Anna Śniechórska – Janik.

Restauratorzy, hotelarze, właściciele pensjonatów i kwater mimo wszystko przygotowują się do majówki

- Co specjalnego przygotujemy na majówkę? Przy dłuższych pobytach można liczyć na zniżkę – mówi Monika Piekoś z willi Monika.

Już teraz widać, że ludzie są spragnieni odpoczynku, wyjazdów. Spragnieni Kazimierza. Mimo  weekendów zimnych i szarych, mimo lockdownu w Miasteczku pojawia się coraz więcej turystów, którzy przyjeżdżają tu choćby pospacerować. Zapowiada się, że i na majówkę będzie tu tłoczno. Tylko czy będzie można zostać tu i gdziekolwiek indziej na wyjeździe dłużej niż na czas spaceru? Miejmy nadzieję, że tak. 

Szukasz noclegu w Kazimierzu Dolnym i okolicy? Sprawdź na Nocowanie.pl>>>

Następny artykuł Plany wyjazdowe Polaków na...

Komentarze (1)

Foton

Jeśli ktoś lubi stadne życie to jak najbardziej KD będzie ok.

Zobacz również

Biuro Obsługi Klienta

Infolinia:

801 000 781

poniedziałek - piątek, 8:00 - 18:00

Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!

Aplikacja dla właścicieli obiektów

Dowiedz się więcej