Najpopularniejsze miejsca w województwie małopolskim

Najpopularniejsze miejsca w województwie małopolskim

Na terenie województwa małopolskiego można znaleźć wiele turystycznych perełek. Należą do nich zarówno miejsca oczywiste, jak też te mniej uczęszczane. Turyści zdają się wybierać przede wszystkim Zakopane i Kraków, ale przecież małopolskie to również piękne uzdrowiska, klimatyczne miasteczka oraz liczne górskie pasma. Sprawdziliśmy, jakimi miejscami w województwie małopolskim interesują się osoby, które wypoczywają w Polsce.

Atrakcje województwa małopolskiego nie ograniczają się tylko do Krakowa i Zakopanego, chociaż oczywiście oba te miasta są niezwykłe. Krakowowi, mimo zalewu turystów z całego świata, udało się zachować dekadencki klimat przełomu epok. Za każdym razem zachwycamy się tamtejszymi zabytkami i chętnie spędzamy czas w knajpkach na Kazimierzu. Podobnie jest w Zakopanem – zawsze z radością odwiedzamy znane miejsca, jak Krupówki czy Gubałówka lub najpopularniejsze szlaki Tatrzańskiego Parku Narodowego. Tego lata na jego teren weszło ponad milion turystów!

Województwo małopolskie może pochwalić się również niezwykle bogatą przyrodą. Poza Tatrami znajdziemy tam inne górskie pasma, takie jak Beskidy, Pieniny czy Gorce. Kilkanaście kilometrów od Krakowa leży najpiękniejszy fragment Jury Krakowsko-Częstochowskiej. Jest to Dolina Prądnika, której przeważająca część znajduje się w granicach Ojcowskiego Parku Narodowego. Możemy tam oglądać charakterystyczne wapienne skały, jaskinie oraz malownicze zamki w Ojcowie i Pieskowej Skale.

Na uwagę turystów, którzy planują poznać atrakcje województwa małopolskiego, zasługują również takie miejsca jak Wieliczka i Bochnia, od wieków związane z wydobyciem soli. Pięknie jest również w Tarnowie, gdzie warto zobaczyć renesansowe stare miasto, a także w Krynicy-Zdroju, Szczawnicy i Rabce-Zdroju. Nie powinniśmy omijać też Oświęcimia, gdzie znajduje się Muzeum Auschwitz-Birkenau. Poza tym w miasteczku zobaczymy wiele innych miejsc, jak piastowski zamek czy urokliwy rynek. Ze względu na trudną przeszłość Oświęcim realizuje też misję „Miasta Pokoju”, starając się być miejscem spotkań przedstawicieli różnych kultur i wyznań.

Czy polscy turyści doceniają tę różnorodność województwa małopolskiego? Sprawdziliśmy, jakimi miejscowościami interesowali się najbardziej w roku 2020.


Małopolskie, jakie miejsca wybierają Polacy?


Wśród miejscowości, którymi interesują się Polacy planujący wypoczynek w województwie małopolskim, na pierwszych trzech miejscach znalazły się rejony górskie. Jak zwykle dominuje Zakopane, później jest Szczawnica, a trzecie miejsce zajmuje Białka Tatrzańska. Podobnie było rok temu. Popularność tych lokalizacji nie powinna jednak dziwić, gdyż zarówno Zakopane, jak i Szczawnicę, można odwiedzać przez cały rok. Z kolei Białka to znany ośrodek sportów zimowych, którego ofertę dodatkowo uatrakcyjnia możliwość relaksu w basenach termalnych.

Tuż za podium uplasowała się Krynica-Zdrój, kolejne popularne uzdrowisko, leżące w województwie małopolskim. Atrakcje miasta nie ograniczają się jednak do wód mineralnych, gdyż zimą chętnie przyjeżdżają tu narciarze, by szusować na stokach Jaworzyny Krynickiej. Oprócz tego w mieście jest sporo mniejszych wyciągów, które doskonale nadają się dla początkujących. Co ciekawe, w roku 2019 na czwartym miejscu plasował się Kraków. W tym roku miasto zaliczyło duży spadek – aż na 11. miejsce!

Kolejne w rankingu są tatrzańskie miejscowości Kościelisko, Bukowina Tatrzańska oraz Murzasichle, gdzie znajdziemy zarówno bogatą bazę noclegową, jak też spokojny wypoczynek w otoczeniu przepięknych gór. Oprócz tego na narciarzy czeka ciekawa oferta tras i wyciągów, a jeśli nie spełni ona wymagań, zawsze można się udać do pobliskich większych ośrodków sportów zimowych.

Na miejscu 8. uplasowało się Krościenko nad Dunajcem, miejscowość w malowniczych Pieninach, a na 9. Poronin. Dziesiątkę najpopularniejszych miejscowości w województwie małopolskim zamyka Zawoja. W Polsce znana jest z kilku powodów. Przede wszystkim to świetna baza wypadowa na Babią Górę, będącą najwyższym szczytem polskiej części Beskidów, oraz na pasma Policy i Jałowca. Oprócz tego słynie ze swoich rekordów – Zawoja jest największą i najdłuższą polską wsią, jej zabudowania ciągną się aż przez 18 kilometrów.

Jak widać w top 10 województwa małopolskiego brakuje największych miast. Bardzo duży spadek widoczny jest głównie w przypadku Krakowa, obserwujemy natomiast wzrost zainteresowania mniejszymi miejscowościami, takimi jak Zawoja oraz Krościenko nad Dunajcem. Warto zaznaczyć, że rok temu Krościenko zajmowało 11., a Zawoja 14. pozycję wśród najchętniej wybieranych lokalizacji w małopolskim. Potwierdza to tegoroczne trendy wypoczynku w miejscach zacisznych, położonych z daleka od dużych miejskich skupisk, za to blisko natury.


Gdzie turyści szukają noclegów w województwie małopolskim?


Jak już wspominaliśmy, województwo małopolskie może pochwalić się bogatą bazą noclegową. Znajdziemy tam obiekty ze wszystkich kategorii, które oferują naprawdę szeroki zakres udogodnień. Gdzie więc Polacy najchętniej rezerwują miejsca noclegowe?

Wśród chętnie wybieranych kategorii obiektów noclegowych znajdziemy między innymi kwatery i pokoje. Zwykle decydują się na nie pary oraz rodziny z mniejszymi dziećmi. Najczęściej stawianym wymaganiem jest dostęp do własnej łazienki i możliwość korzystania z kuchni. Rzadziej natomiast turyści pytają o pobyty z wyżywieniem. Osoby, którym zależy na większej prywatności i swobodzie, decydują się na obiekty z kategorii domki lub apartamenty. Zazwyczaj zapewniają one pełen komfort wypoczynku – apartamenty to znakomite rozwiązanie dla rodzin, które chcą mieć wyłączny dostęp do kuchni, domki cieszą się popularnością zwłaszcza w górach. Są przytulne, coraz częściej wyposażone w kominek, przy którym można spędzić zimowy wieczór.

Oprócz tego dużym zainteresowaniem w województwie małopolskim cieszą się noclegi w pensjonatach. Na takie rozwiązanie decydują się osoby, którym wystarczy pokój z łazienką, ale także chcą korzystać z dodatkowych udogodnień. W pensjonacie możemy liczyć na przykład na śniadanie w cenie noclegu oraz wyżywienie w pełnym zakresie. Coraz więcej obiektów tego typu udostępnia swoim gościom na przykład saunę, a także inne usługi wellness.

Apartamenty Rodzinne Artis

Apartamenty Rodzinne Artis

Zakopane, ul. Witkiewicza

Apartamenty 9.8
Akceptujemy płatność Polskim Bonem Turystycznym
Białczańskie Bacówki

Białczańskie Bacówki

Białka Tatrzańska, ul. Grapa

Domki
Akceptujemy płatność Polskim Bonem Turystycznym
Schronisko PTTK Orlica

Schronisko PTTK Orlica

Szczawnica, ul. Pienińska

Pensjonaty 9.0
Akceptujemy płatność Polskim Bonem Turystycznym


Ceny noclegów w województwie małopolskim. Ile kosztuje wypoczynek?


Ceny noclegów w województwie małopolskim są dość zróżnicowane, więc każdy powinien znaleźć tam coś, co odpowiada budżetowi przeznaczonemu na wypoczynek. Nawet jeśli uznamy, że kurort jest zbyt drogi, to mniejsza miejscowość położona wcale nie tak daleko może nas pozytywnie zaskoczyć.

Najwyższe ceny znajdziemy w miejscowościach z najpopularniejszej piątki województwa małopolskiego. Krynica-Zdrój i Zakopane to miasta, gdzie za nocleg zapłacimy średnio 55 zł. W Białce Tatrzańskiej i Kościelisku ceny są niższe, wynoszą 53 zł, a w Szczawnicy średni koszt noclegu to 51 zł. W pozostałych miejscowościach jest o wiele taniej. W Zawoi i Krościenku nad Dunajcem średnia cena noclegu wynosi tylko 41 zł, w Poroninie – 43 zł, w Murzasichlu 44 zł, a w Bukowinie Tatrzańskiej – 48 zł.

Warto też pamiętać, by dostosować swoje oczekiwania do możliwości finansowych. Im więcej udogodnień oczekujemy po obiekcie, tym cena noclegu jest wyższa.

Dane w artykule dotyczą okresu styczeń – październik 2020 r.

Następny artykuł Lubuskie na weekend - co...

Komentarze

Zobacz również