Pomysł na jesienny weekend. Rezerwat archeologiczny w Biskupinie

Pomysł na jesienny weekend. Rezerwat archeologiczny w Biskupinie

Planując swój urlop jesienią, pod uwagę bierzemy nie tylko góry, ale również takie miejsca, w których z jednej strony zaznamy ciszy i spokoju, a z drugiej - będziemy mogli podziwiać wspaniałe miejsca i piękne widoki w jesiennej odsłonie. Jeżeli szukasz pomysłu i inspiracji na tego typu podróż, to idealnie sprawdzi się tu rezerwat archeologiczny w Biskupinie.

Nie da się ukryć, że polska złota jesień to ten czas, kiedy to podczas weekendów lubimy udać się na krótkie, ale aktywne podróże. Spacerujemy po lesie, zbierając grzyby, zwiedzamy zabytki, spacerujemy po parkach miejskich, czy po prostu spędzamy czas w gronie najbliższych nam osób. 


Przy sprzyjającej pogodzie, a na taką zanosi się w październiku, można zobaczyć naprawdę wiele. Jeśli zdecydowaliście się zarezerwować nocleg na Kujawach, to obowiązkowym punktem Waszej wycieczki powinien być rezerwat archeologiczny w Biskupinie. To miejsce zachwyca w jesiennych promieniach słońca i nie tylko. Można tu miło spędzić czas, poznać uroki najbliższej okolicy lub po prostu wybrać się w ciekawą podróż po całym regionie Kujaw i Pomorza.


Sprawdź koniecznie: Czy jesień to dobry moment na podróż w Polsce? Mamy najnowsze dane!


W czym tkwi wyjątkowość rezerwatu archeologicznego w Biskupinie?


Nie bez powodu, ten wspaniały rezerwat, jest określany mianem “polskich Pompei”. Bo to właśnie tu, wszyscy turyści, którzy zdecydowali się na nocleg w Kujawach, mogą podziwiać wspaniałe rekonstrukcje pradziejowych i średniowiecznych obiektów. A wszystko to w pięknym otoczeniu przyrody.fot. WikimediaImages / pixabay.com, CC0

W przypadku sprzyjającej pogody, możemy wybrać się nad pobliskie Jezioro Biskupińskie, które jeszcze bardziej podkreśla wyjątkowość tej okolicy. Sam Biskupin jest określany jako wizytówka polskiej archeologii. Sam rezerwat został odkryty w latach 20. XX wieku. Osada ta natomiast była zamieszkiwana przez przedstawicieli kultury łużyckiej w VIII-VII w. p.n.e.


Co warto wiedzieć o rezerwacie archeologicznym w Biskupinie?


To, że jest to miejsce, które warto odwiedzić jesienią, wszyscy dobrze wiemy. Dobrze jest jednak nieco lepiej przyjrzeć się samej historii tego miejsca.


Jest to muzeum czynne przez cały rok. Stanowi miejsce z najsłynniejszymi w Polsce wykopaliskami i najbardziej popularny w Europie Środkowej - rezerwat archeologiczny. 


Przeczytaj koniecznie: Wakacje dla miłośników historii - co zwiedzać?fot. Damian / AdobeStock, CC0

Rezerwat ten tętni życiem przede wszystkim we wrześniu, kiedy to odbywa się tu Festyn Archeologiczny. To zdecydowanie najlepszy moment, by zobaczyć to miejsce - turyści mogą bawić się i poznawać ciekawostki historyczne, obyczaje i poznawać tajniki starych rzemiosł. Festynowi towarzyszy również muzyka i taniec, walki wczesnośredniowiecznych wojów i obrzędy, możliwość sprawdzenia swoich sił w strzelaniu z łuku i kuszy, bicie monet i wiele innych atrakcji.

 

Podczas zwykłego zwiedzania w pozostałych miesiącach, możemy zobaczyć tu rekonstrukcję wału obronnego, bramy, jak również budynków mieszkalnych.  W Biskupinie znajduje się również jedno z dwóch istniejących w Polsce laboratoriów konserwacji drewna mokrego, które zostało wydobyte ze stanowisk archeologicznych.


 Uzupełnieniem oferty muzeum archeologicznego są rejsy statkiem po Jeziorze Biskupińskim, nad którym leży osada biskupińska. To wspaniała okazja dla miłośników wodnych podróży i tych, którzy po zwiedzaniu nadal czują niedosyt.


 Muzeum Archeologiczne w Biskupinie może poszczycić się wyjątkowym tytułem - w 2007 roku otrzymało bowiem medal Europa Nostra, czyli odpowiednik nagrody Nobla w dziedzinie kultury, archeologii i ochrony dziedzictwa narodowego.


Sprawdź oferty noclegów w Biskupinie:

Czy trzeba Was bardziej zachęcać do wizyty w tym miejscu? Spraw, by Twoja podróż była wyjątkowa. Odwiedź Biskupin!Następny artykuł Urlop w górach. TOP 5...

Komentarze

Zobacz również

Biuro Obsługi Klienta

Infolinia:

801 000 781

poniedziałek - piątek, 8:00 - 18:00

Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!

Aplikacja dla właścicieli obiektów

Dowiedz się więcej