Przemyśl. Poznaj stolicę dzwonów i fajek

Przemyśl. Poznaj stolicę dzwonów i fajek

Czasami warto zejść z udeptanych turystycznych tras i… pojechać do Przemyśla. Gwarantujemy, że miasto zachwyci cię swoimi zabytkami, cichymi uliczkami i atmosferą dawnej Galicji. Już jeden dzień wystarczy, aby się zakochać i wrócić po więcej.

Przemyśl – miasto z tradycjami


Historia Przemyśla jest długa i bogata – o czym świadczą wspaniałe zabytki, których podobno jest tu tysiąc. Zatem nie wystarczy jeden dzień, by odkryć wszystkie przemyskie tajemnice, ale spróbujmy poznać chociaż ich część.

O Przemyślu po raz pierwszy wspomniano pod koniec X wieku, gdy miasto zajął Włodzimierz, książę kijowski. Przez dwa stulecia było samodzielnym księstwem ruskim, aż do czasu, gdy Kazimierz Wielki ponownie przyłączył je do swoich ziem. Znakiem jego panowania jest zamek kazimierzowski, jeden z ciekawszych przemyskich zabytków. Ale miasto tak naprawdę zasłynęło nie swoją historią, a produkcją fajek, które znane są na całym świecie.

 

Przemyśl to piękne miasto, jeśli chcesz spędzić tu czas, już teraz rezerwuj nocleg. Wejdź i zobacz oferty noclegowe w Przemyślu

 

Co warto zobaczyć w Przemyślu?


Muzeum Dzwonów i Fajek
Przemyśl zasłynął z ludwisarstwa oraz produkcji fajek, obowiązkowym punktem podczas wycieczki po mieście będzie więc wizyta w poświęconym im muzeum. Ekspozycję umieszczono w Wieży Zegarowej, którą znajdziesz na Starym Mieście (przy ulicy Władycze). W zbiorach znalazły się oczywiście zabytkowe i pamiątkowe fajki, które zachwycają kunsztem wykonania, oraz te współcześnie produkowane w mieście. Przemyśl dumny jest także ze swoich ludwisarzy – stworzone przez nich dzwony wybrzmiewają w wielu polskich miastach. Najpiękniejsze można zobaczyć w Wieży Zegarowej, niektóre są prawdziwymi dziełami sztuki!

Twierdza Przemyśl
Zwiedzanie przemyskich fortów to prawdziwa gratka dla osób, które interesują się historią. Jeśli i ty do nich należysz, koniecznie obejrzyj pozostałości potężnej niegdyś twierdzy. Odegrała dużą rolę podczas pierwszej wojny światowej – swoje boje toczyły tu chyba wszystkie europejskie nacje, a Przemyśl nazywano Verdun frontu wschodniego. Forty zniszczono, gdy twierdza poddała się w marcu 1915 r.

Wojenna historia Przemyśla ma również o wiele weselsze oblicze dobrego wojaka Szwejka. To właśnie tutaj bohater powieści Jaroslava Haszka – jako zbiegły rosyjski jeniec i szpieg – spędził jeden z etapów swojej wędrówki. Szwejk znalazł się w jednej z fortec Twierdzy Przemyśl. Wojak zadomowił się w Przemyślu na dobre, znajdziesz go na rynku, gdzie siedzi na ławeczce, w jednej dłoni trzymając fajkę, a w drugiej kufel piwa.

Zamek Kazimierzowski
Chociaż zamek w Przemyślu nazywany jest Kazimierzowskim, to król Kazimierz nie był pierwszym władcą, który założył tu swoją warownię. Na wzgórzu zamkowym stała m.in. kamienna cerkiew wzniesiona przez rusińskich książąt. Zamek spełniał funkcje obronne, ale w późniejszych wiekach popadł w ruinę. Co jakiś czas podejmowano próby odbudowy warowni, stąd XIX-wieczne oficyny i udające barokowe szczyty budynku bramnego. Podczas ostatniego remontu (lata 80. XX wieku) udało się jednak odrestaurować dwie baszty i odsłonić na dziedzińcu zarysy budowli, które stały tu w czasach przedromańskich. Dzisiaj zamek jest siedzibą Przemyskiego Centrum Kultury i Nauki, mimo tego istnieje możliwość zwiedzania zabytku.

Przemyskie podziemia
Chcesz poznać inną stronę miasta? Zejdź do jego podziemi – dosłownie. W Przemyślu na turystów czeka trasa, która rozpoczyna się pod gmachem Urzędu Miasta (Rynek 1). Podczas spaceru zobaczysz średniowieczne piwnice, które służyły zarówno jako magazyny i spichlerze, ale także mieściły się tu warsztaty, szynki czy mieszkania dla służby. Kilka lat temu udostępniono 100-metrowy odcinek kolektora, biegnący pod ulicą Mostową i płytą rynku. Jeśli tego będzie ci mało, możesz również zwiedzić podziemia katedry, w których chowano dawnych biskupów i świeckich. Wejście znajduje się w głównym przedsionku kościoła, krypty można oglądać od wtorku do soboty (od 9:00 do 16:00).

Przemyskie kościoły
Świadectwem historii miasta są również jego świątynie – a tych w Przemyślu nie brakuje. Jedną z najciekawszych i najpiękniejszych jest archikatedra Wniebowzięcia Najświętszej Panny Marii i św. Jana Chrzciciela. Budowę kościoła rozpoczęto w 1460 r., ale zachowano też relikty romańskiej rotundy św. Mikołaja, która wcześniej stała w tym miejscu. Warto wejść do środka, by zwiedzić podziemia oraz zobaczyć gotyckie i barokowe elementy wystroju. Inną ciekawą świątynią jest franciszkański kościół św. Marii Magdaleny, bezcenny przykład rokokowej architektury sakralnej.

Kopiec Tatarski
Na koniec proponujemy rzut oka na panoramę Przemyśla. Najlepszym punktem widokowym jest Kopiec Tatarski wznoszący się na wysokość 352 m n.p.m. Miał to być grób chana, który według legendy usypali dla niego Tatarzy.

 

Przemyśl dla aktywnych


Jeśli jesteś osobą aktywną, Przemyśl jest miastem dla ciebie. To świetna baza wypadowa na pobliskie Pogórze Przemyskie i Dymowskie, oraz nieco dalsze Bieszczady i Karpaty. Stąd też jest niedaleko do Lwowa. W samym mieście wytyczono trasy spacerowe oraz specjalne szlaki rowerowe, które poprowadzą cię po najciekawszych miejscach w okolicy – możesz wybrać się szlakiem przygód wojaka Szwejka, Szlakiem Architektury Drewnianej czy śladem bunkrów wiodącym do Krasiczyna. W Przemyślu pojeździsz nawet na nartach, wystarczy wybrać się na stok zlokalizowany na zboczu góry Zniesienie.

 

Źródło zdjęcia: MEDIA WNET Fot. Luiza Komorowska (Flickr.com CC BY-SA 2.0)

Następny artykuł Mazurskie safari - tam...

Komentarze

Zobacz również

Potrzebujesz pomocy?

Jeśli masz jakieś pytania lub potrzebujesz wsparcia, skontaktuj się z naszym Biurem Obsługi Klienta


Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!