Redyk i nie tylko. Nietypowe atrakcje w górach

Redyk i nie tylko. Nietypowe atrakcje w górach

Sezon jesienny sprzyja wyjątkowym podróżom. Raz słońce, raz deszcz i całkiem przyjemne temperatury. Aż żal nie wykorzystać takich warunków, by choć na chwilę uwolnić się od codzienności. Szczególnym zainteresowaniem turystów cieszą się polskie góry. A czy wiesz, że właśnie teraz możesz podziwiać liczne wydarzenia i wyjątkowe atrakcje? Co to takiego?

Jesienny wyjazd w góry to jeden z ulubionych kierunków podróży wielu Polaków. Prawie każdy marzy o tym, by podziwiać popularne szczyty w pięknych, jesiennych kolorach. Z prawdziwym oblężeniem w Tatrach, Bieszczadach, czy Karkonoszach, mamy do czynienia w prawie każdy weekend, począwszy od września.


W góry jeździmy z wielu powodów. Warto podkreślić, że jedni robią to dla przyjemności i wędrówek po malowniczych szlakach górskich, a inni dla atrakcji i wydarzeń, których jesienną porą, jest całe mnóstwo. Przygotowując treść tego artykułu, postanowiliśmy się skupić na tych nieoczywistych miejscach i sytuacjach, z którymi możemy mieć do czynienia w najbliższym czasie. Co to takiego? Sprawdźmy!


Poznaj: 5 najbardziej malowniczych miejsc w polskich górach. Co warto zobaczyć?


Redyk - czyli przygotuj się na postój w korku!


Rozpoczynamy od wydarzenia, które w polskich górach, uznawane jest za najbardziej wyjątkowe i magiczne. Nieco innego zdania mogą być niektórzy kierowcy, którzy są zmuszeni do postoju w korkach, ale czego się nie robi, by móc podziwiać tak niezwykłe wydarzenie. Bo do takiej kategorii na pewno należy zaliczyć redyk (jesienny powrót określa się mianem osodu), czyli powrót stada owiec z górskich hal do swoich gospodarstw, znajdujących się w popularnych miejscowościach w górach.


Redyk odbywa się dwa razy w roku - wiosną i jesienią. Zakłada się, że owce na hale wyruszają w dniu 23 kwietnia, natomiast powracają pod koniec września lub na początku października. W przypadku jesiennego redyka, data ta jest płynna i uzależniona w dużej mierze od warunków pogodowych. 

 

 

fot. 12019 / pixabay.com, CC0


Dlaczego redyk jest taki wyjątkowy? Owce, w towarzystwie górali, wędrują po głównych ulicach miejscowości. W tle słychać góralską muzykę. Turyści przemierzają wiele kilometrów, by móc podziwiać redyk. Bo wszystko to wprawia ich w niezwykły zachwyt. 


Najbardziej widowiskowy redyk odbywa się każdego roku w Szczawnicy. Pospiesz się - to niezwykłe wydarzenie w Szczawnicy odbywa się zazwyczaj w połowie października. Pozostał w związku z tym niecały miesiąc, by zaplanować swój wyjazd w Pieniny. Redykowi towarzyszą liczne koncerty, a do Pienin zjeżdżają turyści z różnych stron Polski. To również jasny sygnał, że kończy się sezon na oscypki - zimą na straganach dostępne będą tylko zwykłe serki, prawdziwe pojawią się znów pod koniec kwietnia, gdy owce wrócą na hale.



U Basi

U Basi

Szczawnica, ul. Sopotnicka

Kwatery i pokoje Szczawnica 9.7
Willa Pod Klonem

Willa Pod Klonem

Szczawnica, ul. Park Górny

Wille Szczawnica 9.5




Wybierz dla siebie najlepszy nocleg w Szczawnicy


Co powiesz na nocną wędrówkę Szlakiem Walońskim?


Kolejną nietypową atrakcją i propozycją, z której możemy korzystać m.in. w październiku, jest nocna wędrówka po jednej z popularnych miejscowości w Karkonoszach i Górach Izerskich. Jak to w ogóle możliwe? Nocne Odkrywanie Szlaku Walońskiego w Szklarskiej Porębie pozwoli zobaczyć tę popularną miejscowość w Karkonoszach z nieco innej perspektywy. Wędrówka odbywa się obrzeżami miast. Każdy turysta otrzymuje lampę naftową, a celem jest przemierzenie tzw. Szlaku Walońskiego, znajdującego się pomiędzy Szklarską Porębą Dolną a Średnią. 

 

 

fot. Aangelina_Startseva / pixabay.com, CC0


Zobacz: Szklarska Poręba - najlepsze miejsca na urlop


Trasa ta nawiązuje do pierwszych górników w Karkonoszach. Zgodnie z legendą penetrowali oni tutejsze tereny. Byli uznawani za jednych z najlepszych górników w Europie, którzy dysponowali ogromna wiedzą, jak na tamte czasy, z zakresu eksploatacji złóż naturalnych. To właśnie im zawdzięczamy odkrycie złóż kwarcu w Górach Izerskich, co przyczyniło się do budowy hut szkła w regionie, a w konsekwencji dało początek Szklarskiej Porębie. Trasa prowadzi przez miejsca, które związane są z historią osady. To wyjątkowa atrakcja, z której każdy miłośnik Szklarskiej Poręby, koniecznie powinien skorzystać!



Górski Klimat

Górski Klimat

Szklarska Poręba, ul. Górna

Apartamenty Szklarska Poręba 9.5
Willa Nadin

Willa Nadin

Szklarska Poręba, ul. Odrodzenia

Kwatery i pokoje Szklarska Poręba 9.9
WILLA LENA

WILLA LENA

Szklarska Poręba , ul. Odrodzenia

Wille Szklarska Poręba 9.8




Już dziś zarezerwuj swój nocleg w Szklarskiej Porębie


WC z widokiem na Tatry? Dlaczego nie!


Kolejną atrakcję, którą śmiało możemy polecić z lekkim przymrużeniem oka, jest najwyżej położona toaleta w Tatrach, z której rozciągają się bez wątpienia najpiękniejsze górskie widoki. Gdzie się znajduje i w czym tkwi jej wyjątkowość?

 

 

fot. krystianwin / pixabay.com, CC0


Sławojka, bo taką nazwę nosi ta toaleta, to kabina toaletowa i atrakcja turystyczna Chaty pod Rysami, znajdująca się tuż nad górską przepaścią. Słynie z malowniczych panoram i kolorowych malunków, które ozdabiają jej ściany. By z niej skorzystać, musimy przedostać się na słowacką część Tatr. Z okna sławojki turyści mogą podziwiać najwyższy wierzchołek Rysów. Znajduje się on aż 2503 metrów nad poziomem morza. Korzystanie z toalety w takim miejscu nadaje tej czynności zupełnie inny wymiar. 






Tutaj znajdziesz oferty noclegów w Tatrach


Weź udział w najpopularniejszym biegu narciarskim w Polsce!


Co prawda jesień dopiero co rozkręca się na dobre, to coraz częściej wybiegamy myślami w przyszłość, snując liczne zimowe plany. Jeśli są one związane z Górami Izerskimi, to warto podkreślić, że to właśnie tu, na Polanie Jakuszyckiej, każdego roku organizowany jest słynny Bieg Piastów. Bieg ten odbywa się nieprzerwanie od 1976 roku, zazwyczaj w marcowy weekend.

 

 

fot. ivabalk / pixabay.com, CC0


Sprawdź również: Jakich imprez nie można przegapić w górach?


W jego skład wchodzą biegi główne na 50 km stylem klasycznym, 25 km st. klasycznym, 30 km st. dowolnym oraz biegi dodatkowe stylem klasycznym na dystansach 7 km i 12 km. Cały festiwal dopełniają inne biegi tj. Rodzinna Dziesiątka, Memorial Stanisława Michonia oraz Nocna Dziesiątka. W ramach Festiwalu rozgrywane są także biegi dzieci. Jeśli czujesz się na siłach, by wziąć w nim udział podczas zimowego wypoczynku w górach, to może warto spróbować?






Zaplanuj swój urlop i wybierz najlepszy nocleg w Górach Izerskich


Mamy nadzieję, że w najbliższym czasie zdecydujecie się na udział w którymś z tych wyjątkowych wydarzeń. Jeśli macie swoje własne propozycje atrakcji i wydarzeń, którymi byście chcieli się podzielić, to koniecznie dajcie znać w komentarzu.




Następny artykuł Planujesz jesienny urlop?...

Komentarze

Zobacz również

Potrzebujesz pomocy?

Jeśli masz jakieś pytania lub potrzebujesz wsparcia, skontaktuj się z naszym Biurem Obsługi Klienta


Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!