Rząd podsumował rok z programem Polski Bon Turystyczny!

Rząd podsumował rok z programem Polski Bon Turystyczny!

Program Polski Bon Turystyczny funkcjonuje już od roku. Przyszedł więc czas na podsumowanie akcji, co miało miejsce w połowie lipca 2021 r. w Gródku nad Dunajcem. Zebrali się tam przedstawiciele rządu oraz branży turystycznej.

Bon turystyczny wszedł w życie dokładnie 1 sierpnia 2020 r. Miał stanowić wsparcie zarówno dla polskich rodzin, jak też całej branży turystycznej, która została bardzo mocno dotknięta kryzysem. W połowie lipca przedstawiciele rządu dokonali podsumowań programu.

Podczas konferencji w Gródku nad Dunajcem, która miała miejsce w dniach 15-16 lipca, wicepremier Jarosław Gowin, wiceminister Andrzej Gut-Mostowy, prezes Polskiej Organizacji Turystycznej Rafał Szlachta, członkowie Rady Polskiej Organizacji Turystycznej i Rady Ekspertów do spraw Turystyki oraz reprezentanci władz gminnych i przedsiębiorców biorących udział w programie starali się odpowiedzieć między innymi na pytanie, jak bon turystyczny wpłynął na branżę turystyczną?

Szukasz noclegów z bonem turystycznym? Zobacz:
Ośrodek Wypoczynkowy Magda

Ośrodek Wypoczynkowy Magda

Rewal, ul. Słoneczna

Domki 9.3
Akceptujemy płatność Polskim Bonem Turystycznym
Babie Lato

Babie Lato

Włodawa, ul. Okuninka VII

Domki 9.3
Akceptujemy płatność Polskim Bonem Turystycznym


Polski Bon Turystyczny – jest z nami już od roku!


Bon turystyczny to świadczenie w wysokości 500 zł, które przyznawane jest na każde niepełnoletnie dziecko w rodzinie. Kwota wsparcia wzrasta do 1000 zł, gdy dziecko ma orzeczenie o niepełnosprawności. Bon można wykorzystać na wypoczynek w Polsce. Takie są podstawowe i najważniejsze założenia programu, który jest z nami już od roku.

Przez rok skorzystało z niego już ponad 3,5 miliona dzieci. Natomiast na konta przedsiębiorców zarejestrowanych w programie wpłynęło dotychczas blisko 880 mln zł. Kwota może robić wrażenie, ale należy pamiętać, że na ten cel przewidziano aż 4 mld zł z Funduszu Przeciwdziałania Covid-19.  

Branża turystyczna była przez wiele lat jedną z dźwigni rozwoju polskiej gospodarki. Naszym głównym wyzwaniem rok temu było wypracowanie rozwiązań, które pozwoliłyby podmiotom z branż, które znajdują się w najtrudniejszej sytuacji, zminimalizować straty i odnaleźć się w nowej rzeczywistości gospodarczej. Polski Bon Turystyczny jest jednym z takich rozwiązań - powiedział na wstępie wicepremier i minister rozwoju, pracy i technologii Jarosław Gowin.


Jak dodał później, bon został wprowadzony jako wsparcie dla polskich rodzin, a pośrednio również przedsiębiorców turystycznych oraz ich pracowników.

Apartamenty i Domki Słoneczny Brzeg

Apartamenty i Domki Słoneczny Brzeg

Skorzęcin, ul. al. Plażowa

Domki 9.5
Akceptujemy płatność Polskim Bonem Turystycznym
Villa Varsovia

Villa Varsovia

Rowy, ul. Chmielowa (róg Bałtyckiej)

Kwatery i pokoje 9.8
Akceptujemy płatność Polskim Bonem Turystycznym
Stajkowa Noclegi

Stajkowa Noclegi

Krościenko nad Dunajcem, ul. Wojtyły

Kwatery i pokoje 8.9
Akceptujemy płatność Polskim Bonem Turystycznym


Aktywowano już ponad 2 miliony bonów turystycznych!


Przez rok – od 1 sierpnia 2020 do 12 lipca 2021 – aktywowano ponad 2,3 miliona bonów o wartości 2 mld zł. W międzyczasie delikatnie zmieniono zasady jego działania, by mogła z niego skorzystać większa liczba przedsiębiorców. Na mocy nowelizacji ustawy o bonie turystycznym poszerzono zakres usług, które turyści opłacą za jego pomocą.

Wcześniej bon 500+ można było zrealizować na przykład na noclegi oraz imprezy turystyczne, obejmujące przynajmniej jeden nocleg. Od stycznia 2021 r. wymóg ten został zniesiony, więc bon da się wykorzystać także na wycieczki jednodniowe.

Czytaj więcej: Polski Bon Turystyczny. Nowe możliwości zastosowania

Czy możliwe jest przedłużenie programu Polski Bon Turystyczny?


W tej chwili wiemy, że program Polski Bon Turystyczny wygasa z dniem 31 marca 2022 r. Coraz częściej słychać pytanie, czy jest szansa na jego przedłużenie? Odpowiedź poniekąd padła podczas konferencji.

Bon turystyczny okazał się być projektem przełomowym nie tylko w warstwie gospodarczej i społecznej oraz nie tylko co do skali, ale również jeśli chodzi o myślenie o turystyce. Pokazał, że można połączyć elementy polityki społecznej ze wsparciem gospodarki: branży turystycznej. Mam nadzieję, że bon zagości na rynku krajowym na pokolenia, by zaspokoić społeczną potrzebę wypoczynku, a jednocześnie dać impuls do rozwoju branży - mówił wiceminister Andrzej Gut-Mostowy.


Taką potrzebę potwierdził również Ireneusz Węgłowski, prezes Izby Gospodarczej Hotelarstwa Polskiego, który zaznaczył, że każda inicjatywa wspierająca polską turystykę jest na wagę złota. 

Pensjonat  Marynarski

Pensjonat Marynarski

Darłowo, ul. Marynarska

Pensjonaty 8.6
Akceptujemy płatność Polskim Bonem Turystycznym
Willa Opal

Willa Opal

Grzybowo, ul. Nadmorska

Pensjonaty 9.0
Akceptujemy płatność Polskim Bonem Turystycznym


Poprawa jakości polskiej turystyki


Przedstawiciele rządu stwierdzili także, że dzięki bonowi 500+ poprawiła się jakość oferty turystycznej. Przełożyło się to na wzrost świadomości, jak ważny jest wypoczynek w Polsce i ile ciekawych zakątków można zobaczyć w kraju. Niektórzy na taką wycieczkę mogli pozwolić sobie pierwszy raz w życiu, inni z jego powodu zrezygnowali z zagranicznych wojaży na rzecz kraju.

Źródło: gov.pl


Komentarze

Zobacz również

Biuro Obsługi Klienta

Infolinia:

801 000 781

poniedziałek - piątek, 8:00 - 18:00

Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!

Aplikacja dla właścicieli obiektów

Dowiedz się więcej