Polski Bon Turystyczny. Nowe możliwości zastosowania

Polski Bon Turystyczny. Nowe możliwości zastosowania

W czwartek 21 stycznia 2021 r. sejm uchwalił nowelizację ustawy o Polskim Bonie Turystycznym. Między innymi rozszerzono listę podmiotów turystycznych, które są uprawnione do udziału w programie. Co dokładnie się zmieni?

Na pewno bez zmian pozostaną zasady, na jakich można korzystać z bonu turystycznego. Jest on przyznawany na każde niepełnoletnie dziecko w rodzinie, a wysokość świadczenia wynosi 500 zł (1000 zł dla dzieci niepełnosprawnych). Do tej pory można go było przeznaczyć na noclegi i imprezy turystyczne – z przynajmniej jednym noclegiem – realizowane na terenie Polski na rzecz dziecka. Pomysłodawcy bonu chcieli wspomóc zarówno rodziny, jak przedsiębiorców turystycznych, którzy ucierpieli podczas pandemii.

Nowelizacja wprowadza rozwiązania, mające zwiększyć efektywność tego programu. Teraz obejmą one większą grupę przedsiębiorców.

Więcej możliwości wykorzystania bonu turystycznego


Jak czytamy na stronie internetowej Polskiej Organizacji Turystycznej, która odpowiada za realizację programu Polski Bon Turystyczny:

W pierwszym etapie działania programu świadczenie dotyczyło noclegów w obiektach turystycznych oraz imprez turystycznych z minimum jednym noclegiem, organizowanych przez operatorów turystycznych lub organizacje pożytku publicznego. Po zmianach bony będą mogły służyć również do opłacania jednodniowych wycieczek wraz z wszelkimi atrakcjami przewidzianymi przez organizatorów w ramach danej oferty.


Zmiany w ustawie mają spowodować, by więcej przedsiębiorców skorzystało z rządowego wsparcia. Ma zachęcić operatorów turystycznych oraz organizacje pożytku publicznego, aby odpowiednio przygotowywały oferty wycieczek szkolnych, obozów sportowych, zielonych szkół i półkolonii itp. Nowelizacja ma doprowadzić do tego, by jak najwięcej grup związanych z turystyką pozostało aktywnych zawodowo.

POT wymienia w tym miejscu między innymi usługi przewodnickie w miastach i na górskich szlakach, rejsy statkiem, zwiedzanie muzeów i galerii oraz zajęcia rekreacyjne. Przedstawiciele tych sektorów czuli się pokrzywdzeni wcześniejszymi zasadami działania Polskiego Bonu Turystycznego.

Zmiany w systemie rejestrowania do bazy Polskiego Bonu Turystycznego


Przedsiębiorcy oraz organizacje, które chcą przystąpić do programu, muszą wpisać się na listę POT, poprzez swój profil PUE ZUS. Teraz nie tylko podają dane swojej firmy z rejestru przedsiębiorców, ale także dokładny adresu miejsca, w którym prowadzą swoją działalność turystyczną. Jeżeli jest ich kilka, dla każdego trzeba wprowadzić takie informacje.

Wprowadzone zmiany mają spowodować, iż przedsiębiorcy skuteczniej dotrą ze swoją ofertą do polskich turystów, uprawnionych do korzystania z bonów 500+.

Szukając miejsc, w których akceptowane są płatności bonem turystycznym można skorzystać ze strony POT a także z wyszukiwarki na Nocowanie.pl. Znajdują się w niej obiekty noclegowe gdzie zapłacimy Polskim Bonem Turystycznym.

Przepisy wejdą w życie następnego dnia po opublikowaniu ich w Dzienniku Ustaw.

Co jeszcze może się zmienić?


Wiceminister Andrzej Gut-Mostowy zasygnalizował, że resort Rozwoju, Pracy i Technologii pracuje nad przedłużeniem obowiązywania bonu. Program wygasa bowiem wraz z koniec marca 2022 roku, a z powodu trwającej pandemii i obostrzeń nie skorzystało z niego tak wiele osób, jak zakładano.

Przedstawiciel rządu nie chce jednak ujawniać w tej chwili żadnych dodatkowych informacji.

Źródło: pot.gov.pl

Następny artykuł Wakacje 2021. Polacy...

Komentarze

Zobacz również

Potrzebujesz pomocy?

Jeśli masz jakieś pytania lub potrzebujesz wsparcia, skontaktuj się z naszym Biurem Obsługi Klienta


Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!