Tatrzańskie szlaki zostaną wyremontowane!

Tatrzańskie szlaki zostaną wyremontowane!


Dobra wiadomość dla wszystkich miłośników wędrówek po Tatrach. Ruszają remonty szlaków turystycznych w Tatrzańskim Parku Narodowym, które potrwają do 2023 roku. Władzom TPN udało się uzyskać spore dofinansowanie. Które szlaki zostaną wyremontowane? Co to dla nas oznacza? Sprawdź!

W Tatrzańskim Parku Narodowym dzieje się sporo. Nic w tym jednak dziwnego, szczególnie biorąc pod uwagę fakt, że Tatry to jeden z najchętniej odwiedzanych przez turystów regionów w Polsce. Tatrzańskie szlaki turystyczne są mocno oblegane, w zasadzie o każdej porze roku. Infrastruktura na szlakach zużywa się więc bardzo szybko, dlatego też oprócz bieżących napraw konieczne są także większe remonty.

Dlatego wiadomość o planowanych remontach szlaków turystycznych znajdujących się na terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego na pewno ucieszy wszystkich miłośników górskich wędrówek. Chcesz dowiedzieć się więcej? Przeczytaj!Remonty tatrzańskich szlaków. Co warto wiedzieć?


Zgodnie z zapowiedziami władz Tatrzańskiego Parku Narodowego, kiedy tylko w Tatrach zrobi się cieplej będą kontynuowane prace remontowe z unijnego projektu pod nazwą "Zmniejszenie presji turystycznej na gatunki i siedliska na obszarze Tatr Wysokich". Przypomnijmy, że prace te rozpoczęły się w ubiegłym roku.

Są to odcinki kilku szlaków:

  • Orla Perć od Przełęczy Zawrat po Krzyżne

Jeśli te remonty uda się przeprowadzić sprawnie, władze Tatrzańskiego Parku Narodowego planują  rozpoczęcie prac na kolejnych szlakach:
  • na Szpiglasową Przełęcz
  • na Kozi Wierch
  • na Skrajny Granat

Na tym jednak nie koniec. Oprócz remontów samych nawierzchni szlaków Tatrzański Park Narodowy ma zamiar wymienić także część sztucznych ułatwień, czyli łańcuchów, drabinek i kotw. Wykonawca tego zadania został już wyłoniony, natomiast elementy do wymiany mają wskazać ratownicy TOPR.

Warto tu dodać, że prace remontowe dofinansowane są w 85 proc. ze środków unijnych. Do kiedy potrwają prace? Zgodnie z założeniami - do końca 2023 roku. Koszt projektu to 3 mln 840 tys. zł.

"Ograniczenie wpływu katastrof naturalnych na siedliska i gatunki na obszarze Tatrzańskiego Parku Narodowego" to kolejny projekt remontów tatrzańskich szlaków turystycznych. Został on dofinansowany z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska w kwocie ponad 4,7 mln zł. Zakończenie prac realizowanych w ramach projektu również planowane jest na koniec 2023 r.

Które szlaki turystyczne zostaną wyremontowane w ramach projektu?

  • Kasprowy Wierch - Przełęcz pod Kopą Kondracką
  • Hala Kondratowa - Kondracka Przełęcz
  • Czarny Staw - Rysy.

Oprócz tego zostaną też naprawione drewniane mostki w Dolinie Tomanowej.


Apartamenty Maria Magiera

Apartamenty Maria Magiera

Sromowce Wyżne, ul. Pod Brzegami

Apartamenty 9.9
Domki w Górach pod Wyciągiem

Domki w Górach pod Wyciągiem

Biały Dunajec, ul. Fiśkowa Dolina

Domki 10.0
Akceptujemy płatność Polskim Bonem Turystycznym
Wioska Letniskowa

Wioska Letniskowa

Krościenko nad Dunajcem, ul. Sobieskiego

Domki 9.9
Akceptujemy płatność Polskim Bonem Turystycznym


Zakaz poruszania się po Tatrzańskim Parku Narodowym? Tylko po zmroku


Jak tłumaczą władze parku, ich głównym zadaniem jest zapewnienie dziko żyjącym zwierzętom możliwie najlepszej ochrony przed ludźmi zakłócającymi ich spokój. A w okresie wczesnowiosennym kwestia ochrony jest tym bardziej istotna, że wiele gatunków zwierząt ma swoje gody, a ciężarne samice przygotowują się do porodu.

Warto wiedzieć także o tym, że w polskich Tatrach istnieje bardzo gęsta sieć szlaków turystycznych (275 km), blisko 96% powierzchni Tatrzańskiego Parku Narodowego znajduje się nie dalej niż kilometr od szlaku. A biorąc pod uwagę duży ruch na szlakach (do TPN wchodzi ok. 4 mln turystów rocznie), sytuacja zwierząt nie jest komfortowa.

Ograniczenie poruszania się po Tatrach nocą obowiązuje od 1 marca do 30 listopada i ma im umożliwić swobodne przemieszczanie się między miejscami żerowania a dziennego odpoczynku.Następny artykuł Największe, najstarsze i...

Komentarze (1)

Nocowaniefajneto

23 dni temu
niesamowicie ciekawe

Zobacz również