TOP 5 najpiękniejszych jezior na Mazurach

TOP 5 najpiękniejszych jezior na Mazurach

Jakie mazurskie jeziora można uznać za najpiękniejsze? Przygotowaliśmy subiektywne zestawienie, w którym uwzględniliśmy zarówno większe, jak i mniejsze akaweny.

Mazury nazywane są Krainą Tysiąca Jezior, ale naprawdę ta liczba wynosi około 2600. Spośród niezwyle trudno jest wybrać pięć najpiękniejszch akwenów. My długo się nad tym zastanawialiśmy i mamy już swoje typy, które widzicie niżej, a jakie są wasze?

 

Planujesz wakacje na Mazurach? Sprawdź noclegi w regionie:


Najpiękniejsze jeziora na Mazurach - jezioro Kisajno


Kisajno, razem z pięcioma innymi jeziorami, tworzy kompleks Mamr. Oznacza to, że jest mocno eksplorowane przez żeglarzy oraz turystów, którzy korzystają z oferty rejsów komercyjnych. Za tym zainteresowaniem kryje się nie tylko atrakcyjna lokalizacja, ale i malownicza linia brzegowa. Kisajno ma bowiem wiele urokliwych zatoczek, gdzie można zawinąć, by odpocząć. Poza tym na jeziorze znajduje się kilkanaście wysp, tworzących prawdziwy archipelag. Są one rezerwatami przyrody, chroniącymi spokój wielu ptasich rodzin. Gniazdują tam między innymi czaple, bociany i perkozy.

Trzeba też wspomnieć, że uroki Kisajna docenili filmowcy. Roman Polański kręcił tam „Nóż w wodzie”, a Jerzy Kawalerowicz scenę przeprawy przez Nil w „Faraonie”.

Szukasz noclegów nad jeziorem Kisajno? Sprawdź oferty z Giżycka i okolicy:

Leśna Keja

Leśna Keja

Giżycko, ul. Bogaczewo

Domki 9.9
Całoroczny domek nad jeziorem

Całoroczny domek nad jeziorem

Giżycko, ul. Aleja Wojska Polskiego

Domki 8.0
Siedlisko Kuhnort - Dziwiszewo

Siedlisko Kuhnort - Dziwiszewo

Dziewiszewo, ul. Dziewiszewo

Pensjonaty
Akceptujemy płatność Polskim Bonem Turystycznym

 

Jezioro Warnołty. Warto zobaczyć na Mazurach!


Jezioro Warnołty to akwen, który nie został jeszcze w pełni odkryty przez turystów wypoczywających na Mazurach. Znajduje się na terenie Mazurskiego Parku Krajobrazowego, na wschód od popularnej wakacyjnej miejscowości, jaką jest Ruciane-Nida. Jest jedną z odnóg Śniardw – oba akweny łączą się przez zatokę Szyba. Warnołty to jezioro, które stanowi ostoję ptactwa, żyje tam bowiem prawie czterdzieści różnych gatunków! Z tego też powodu jest ono objęte zakazem pływania i wędkowania, można jednak podziwiać je z brzegu.

 

Mazury, fot.  bluejeansw, Adobe Stock

 

Jeziorak - wspaniały wypoczynek nad jeziorem


W naszym zestawieniu nie mogło zabraknąć Jezioraka, w końcu to rekordowe jezioro! Jest jednym z najdłuższych i największych w regionie - położony jest na terenie Pojezierza Iławskiego. W jego wodach występują liczne gatunki ryb. Turyści mogą obserwować tam również ptaki – od dość rzadkich na Mazurach, po bardziej pospolite.

 

Na Jezioraku znajduje się kilkanaście wysp, w tym jedna „filmowa”. W latach 70. kręcono tam film „Gniazdo”, opowiadający o początkach państwa Mieszka I. Nad jeziorem, dokładnie w miejscowości Jerzwałd, mieszkał Zbigniew Nienacki, który zasłynął serią książek dla młodzieży o przygodach Pana Samochodzika. Akcja jednej z nich rozgrywa się właśnie nad Jeziorakiem.

 

Co jeszcze warto wiedzieć o Jezioraku? Dzięki  połączeniu z Kanałem Elbląskim można nim dopłynąć do Bałtyku! To również jeden z siedmiu cudów Polski, o czym zdecydowali czytelnicy „National Geographic Traveler”.


Zobacz noclegi w Iławie, mieście położonym nad Jeziorakiem:

Hotelik Żeglarski Pod Omegą

Hotelik Żeglarski Pod Omegą

IŁAWA, ul. Henryka Sienkiewicza

Hostele
Malibu

Malibu

Iława, ul. ul. Brzechwy

Kwatery i pokoje 8.0
Akceptujemy płatność Polskim Bonem Turystycznym

 

Jezioro Piłakno. Idealne dla nurków


Trudno odmówić mu uroku – Piłakno jest przejrzyste, a w jego wodach odbijają się zalesione brzegi. To jedno z miejsc, które często odwiedzają fotografowie dokumentujący mazurskie widoki. Jezioro zostało objęte strefą ciszy, co oznacza, że czysta woda nie zostanie zmącona przez motorówki. Z tego też względu Piłakno jest chętnie wybierane przez nurków, a nad jego brzegiem funkcjonuje dobrze wyposażona baza. Na osoby, które zanurzą się w toń czekają spore atrakcje, takie jak zatopiona osada z epoki żelaza…

 

Zobacz również: Najlepsze miejsca do nurkowania w Polsce

 


Jezioro Piłakno, fot. Nocowanie.pl

 

Jezioro Krutyńskie - na szlaku kajakowym Krutyni


Jezioro leży w obrębie Mazurskiego Parku Krajobrazowego, w otoczeniu pięknych lasów i malowniczych pagórków. To właśnie na tym akwenie rozpoczyna się malowniczy kajakowy szlak rzeki Krutyni, który prowadzi do miejscowości Krutyń. Jezioro Krutyńskie wraz z odcinkiem rzeki ma status rezerwatu przyrody. Chroni on głównie przepiękne krajobrazy – malownicze brzegi wraz z porastającymi je liściastymi i mieszanymi lasami.

 

Zobacz noclegi nad Jeziorem Krutyńskim:

Komentarze (1)

12 dni temu
Jeziorak jest na Mazurach??? To się czegoś nowego dowiedziałem😂😂😂 otóż Jeziorak i Iława administracyjnie należą do województwa warmińsko-mazurskiego ale to nie Mazury!!!

Zobacz również

Biuro Obsługi Klienta

Infolinia:

801 000 781

poniedziałek - piątek, 8:00 - 18:00

Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!

Aplikacja dla właścicieli obiektów

Dowiedz się więcej