Ustronne miejsca w pobliżu Opola

Ustronne miejsca w pobliżu Opola

Jaki kierunek obrać, by znaleźć ustronne miejsce nieopodal Opola? Gdzie szukać miejsc cichych i spokojnych, położonych z dala od zgiełku miasta i tłumu. W poniższym tekście znajdziecie kilka pomysłów na wycieczkę za miasto. Dla każdego i każdej porze roku.

Opole, jak i okolice miasta obfitują w różnorodne atrakcje. I tak naprawdę każdy znajdzie pośród tych wszystkich propozycji coś dla siebie. Nie brakuje też miejsc ustronnych, cichych i spokojnych. Miejsc, gdzie możemy się zaszyć i odpocząć od męczącej codzienności.

Jednym z miejsc, które szczególnie warto odwiedzić jest Pałac w Mosznej. To zabytkowa rezydencja położona we wsi Moszna, jeden z najbardziej znanych obiektów zabytkowych na ziemi opolskiej. Od 1866 do 1945 roku był rezydencją śląskiego rodu Tiele-Wincklerów, potentatów przemysłowych.

Znajdowało się w nim Centrum Terapii Nerwic. W związku z budową nowego budynku szpitalnego, działalność medyczna od kwietnia 2013 roku zostaje przeniesiona do sąsiadującego obiektu. Obecnie pałac jest częściowo udostępniony do zwiedzania, a w kaplicy odbywają się koncerty muzyki kameralnej. W galerii zaś wystawy dzieł sztuki.

Pałac posiada 365 pomieszczeń i 99 wież i wieżyczek. Powierzchnia wynosi 8 tys. m², a kubatura – 65 tys. m³. Oprócz tego, obiekt otacza ponad dwustuhektarowy park, gdzie rosną np. trzystuletnie okazy dębów.

Kolejne atrakcyjne, ale i raczej ustronne miejsce to Biskupia Kopa. Jest to szczyt o wysokości 890 m n.p.m. w paśmie Gór Opawskich w Sudetach Wschodnich, leżący na granicy Polski i Czech oraz na granicy gmin Głuchołazy i Zlaté Hory.

Przyjmuje się, że Biskupia Kopa jest najwyższym szczytem w polskiej części Gór Opawskich oraz najwyższym wzniesieniem województwa opolskiego, chociaż najwyższy jej punkt, wraz z zabytkową wieżą widokową, znajduje się po czeskiej stronie.

Pod koniec XIX wieku wyznaczono pierwsze szlaki prowadzące na szczyt oraz wybudowano czynną do dziś wieżę widokową. W 2017 roku zakończono budowę drogi na Biskupią Kopę, wiodącą Saperską Drogą przez Przełęcz pod Zamkową Górą, Plac Konrada Habla i Przełęcz Mokrą.

By dotrzeć na szczyt możemy skorzystać z jednego z czterech szlaków turystycznych, biegnących zarówno ze strony polskiej, jak i czeskiej:

  • szlak turystyczny czerwony: Głuchołazy – szczyt Przednia Kopa – szczyt Parkowa Góra – Podlesie – Jarnołtówek – szczyt Biskupia Kopa – Przełęcz pod Kopą (Przełęcz Mokra) – szczyt Srebrna Kopa – Przełęcz pod Zamkową Górą – Zamkowa Góra – szczyt Szyndzielowa Kopa – Pokrzywna – Wieszczyna – góra Długota – Dębowiec – góra Kobylica – Sanktuarium św. Józefa w Prudniku-Lesie – góra Klasztorne Wzgórze – Prudnik
  • szlak turystyczny żółty: Jarnołtówek – Bukowa Góra – szczyt Piekiełko – góra Biskupia Kopa – Przełęcz pod Kopą – góra Srebrna Kopa – Przełęcz Pod Zamkową Górą – Zamkowa Góra – Pokrzywna
  • szlak turystyczny zielony: Zlaté Hory – szczyt Svatý Rochus – Mnichův kámen – szczyt Biskupia Kopa – przełęcz Petrovy boudy – Petrovice
  • szlak turystyczny niebieski: Zlaté Hory – ruiny zamku Leuchtenštejn – szczyt Biskupia Kopa – Petrovice

oraz dwóch ścieżek dydaktycznych na trasach:

  • ścieżka edukacyjna zielona: Pokrzywna – rezerwat przyrody Cicha Dolina – schronisko „Pod Kopą Biskupią”
  • ścieżka edukacyjna zielona: przełęcz Petrovy boudy – góra Biskupia Kopa – źródło Pramen sv. Rocha – przełęcz Petrovy boudy.

Przez górę poprowadzono również szlak rowerowy na trasie:

  • szlak rowerowy czerwony: Nowa Wieś – Pokrzywna – Zamkowa Góra – Przełęcz pod Zamkową Górą – góra Srebrna Kopa – Przełęcz pod Kopą (Przełęcz Mokra) – góra Piekiełko – Jarnołtówek.


Stobrawski Park Krajobrazowy to również jedno z tych miejsc, gdzie odnajdziemy ciszę i spokój. A dodatkowo odpoczniemy na łonie natury. Ten park krajobrazowy położony jest w północnej części województwa opolskiego i zajmuje powierzchnię 52 636,5 ha. Leży w dorzeczu rzek Stobrawy, Budkowiczanki, Bogacicy, Brynicy i Smortawy. Południowa granica parku opiera się o Odrę i Nysę Kłodzką.

Kompleksy leśne stanowią niemal 80% powierzchni parku a wśród lasów przeważają bory sosnowe. Na terenie parku występuje ponad 40 gatunków roślin chronionych oraz około 130 gatunków roślin rzadkich. Występują tu m.in.: długosz królewski, kotewka orzech wodny, salwinia pływająca, lilia złotogłów, wawrzynek wilczełyko, rosiczka okrągłolistna, centuria pospolita, łuskiewnik różowy oraz liczne storczyki (kukułka Fuchsa, kukułka szerokolistna, kukułka krwista, kruszczyk siny, kruszczyk szerokolistny, podkolan biały, listera jajowata).

W parku żyje także około 250 gatunków chronionych zwierząt - w tym 165 gatunków ptaków, wśród nich 18 gatunków globalnie zagrożonych, np.: wydra, bóbr, kormoran, bielik i zimorodek. Występuje tu największa ważka europejska – husarz władca.

Na terenie parku znajdują się cztery rezerwaty przyrody: Barucice, Leśna Woda, Lubsza i Rogalice. Natomiast spośród obszarów sieci Natura 2000 na terenie parku zlokalizowane są: obszar specjalnej ochrony ptaków „Grądy Odrzańskie” oraz specjalne obszary ochrony siedlisk „Lasy Barucickie” i „Łąki w okolicach Karłowic nad Stobrawą”.

Kolejna nasza propozycja na wyjazd za miasto, to Góra Świętej Anny. Jest to najwyższe wzniesienie grzbietu Chełma na Wyżynie Śląskiej o wysokości 408 m n.p.m. w obrębie gminy Leśnica. Wysokość względna mierzona od dna doliny Odry wynosi około 220 m. Na szczycie i stokach wzgórza znajduje się wieś o tej samej nazwie.

Obecnie na Górze św. Anny znajduje się bazylika i sanktuarium, z figurką św. Anny Samotrzeciej z jej relikwiami, franciszkański zespół klasztorny z Rajskim Placem (dziedzińcem arkadowym) z lat 1733-1749, na którym stoi 15 stuletnich konfesjonałów, jest także grota wykonana na wzór groty z Lourdes oraz 40 kaplic kalwaryjnych z lat 1700-1709. Na szczycie Góry św. Anny zbudowano w latach 80. XV wieku klasztor i kościół, który od XVIII wieku jest ważnym centrum pielgrzymkowym.

Góra św. Anny jest najwyższym wzniesieniem powołanego w 1988 roku Parku Krajobrazowego o tej samej nazwie. Obszar Parku Krajobrazowego obejmuje tereny o bogatej rzeźbie, licznie występują tu chronione gatunki grzybów i roślin.

Jeśli marzy się Wam spacer pośród pięknych zabytkowych obiektów i malowniczych krajobrazów, to miejsce nadaje się idealnie.

Niezwykle pięknym miejscem jest także Pałac w Kopicach i jego otoczenie. Choć pałac jest obecnie w ruinie, naprawdę robi wrażenie. Obiekt pochodzi z XIX wieku i znajduje się w Kopicach w powiecie brzeskim. Część zabytkowego zespołu pałacowo-parkowego, w którego skład wchodzą ponadto: park z kaplicą grobową Schaffgotschów oraz folwark został wpisany do rejestru zabytków nieruchomych województwa opolskiego.

Ruiny pałacu od strony południowo-zachodniej otoczone są parkiem krajobrazowym o powierzchni 70 ha zaprojektowanym przez Wilhelma Hempla. W parku jest 10 stawów oraz okazy drzewostanu liściastego i iglastego. Początkowo w parku istniało wiele budowli, m.in. Świątynia Dumania.

Pałac nie ma jednak szczęście. Od lat przechodzi z rąk do rąk, a kolejni właściciele, mimo obietnic odbudowy obiektu, nie realizują swych planów. Czy kiedyś jeszcze budynek ten odzyska blask i powróci do niego życie? Trudno powiedzieć. Obecnie jego otoczenie stanowi wymarzone miejsce na spacer, wypad za miasto, relaks na świeżym powietrzu.

Następny artykuł Jarmarki Bożonarodzeniowe w...

Komentarze

Zobacz również

Potrzebujesz pomocy?

Jeśli masz jakieś pytania lub potrzebujesz wsparcia, skontaktuj się z naszym Biurem Obsługi Klienta


Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!