Wczasy pod gruszą 2020 - dodatkowe pieniądze na urlop

Wczasy pod gruszą 2020 - dodatkowe pieniądze na urlop

W ostatnim czasie bardzo dużo się mówi o bonie turystycznym, który pierwotnie miał mieć formę 1000+, a obecnie wiele na to wskazuje, że będzie to 500+ na każde dziecko. Mało osób wie, że istnieje również inna forma pomocy, która umożliwi wakacyjny wyjazd. To tak zwane “wczasy pod gruszą”. Czym są i jak otrzymać wsparcie? O tym poniższy artykuł.

Wsparcie polskiej turystyki to w ostatnim czasie temat, o którym mówi się całkiem sporo. Obecnie projekt ustawy trafił do Senatu i wiele na to wskazuje, że będą poprawki. Najprawdopodobniej pierwsza wypłata świadczeń w ramach wsparcia 500+ na dziecko na wakacyjny wyjazd nastąpi już na przełomie lipca i sierpnia.


Więcej informacji o 500+ na wakacje znajdziesz tutaj: 5 najważniejszych faktów o bonie turystycznym 500+ na wakacje


W obecnym czasie istnieje również inny sposób, który może okazać się pomocy w kwestii wakacyjnych wyjazdów. Mowa tu oczywiście o “wczasach pod gruszą”, z którego mogą korzystać pracownicy zatrudnieni w każdym wymiarze. Na czym polega i dla kogo dokładnie jest przeznaczony? Sprawdźmy.


Wczasy pod gruszą - podstawowe informacje


To program dofinansowania, który istnieje od dawna - był szczególnie popularny w czasach PRL-u. Zakłada on, że wakacyjny wyjazd jest samodzielnie finansowany przez pracownika, a następnie refundowany w części lub całości przez pracodawcę z funduszu świadczeń socjalnych. Warto podkreślić, że takie świadczenie i wysokość ulgi ma charakter uznaniowy. Regulamin dostępu do funduszy świadczeń określa regulamin u danego pracodawcy.


Fundusz świadczeń socjalnych jest swego rodzaju skarbonką, z którego finansowane są różnego rodzaju benefity i dodatki pracownicze. Według prawa pracowniczego musi on istnieć w przedsiębiorstwach, które zatrudniają przynajmniej 50 pracowników, a także we wszystkich jednostkach budżetowych i samorządowych.


Warto również podkreślić, że wypłacanie pieniędzy na wczasy pod gruszą nie jest obowiązkowe. Wszystko jest tak naprawdę uzależnione od pracodawcy. To właśnie on podejmuje ostateczną decyzję, dotyczącą dofinansowania na wakacje.


Co zrobić, by zostało przyznane to dofinansowanie?


Warto podkreślić, że nie jest ono przyznawane z urzędu. Tak, jak zostało już to wcześniej wspomniane, wszystko uzależnione jest od sytuacji życiowej pracownika, a także rodzinnej i materialnej. Ostateczną decyzję podejmuje pracodawca po złożeniu odpowiedniego wniosku. Ostateczna decyzja nie jest uzależniona od staży pracy, ani też zajmowanego stanowiska.


Komu przysługują "wczasy pod gruszą"?

 

O ten rodzaj dofinansowania może starać się każdy. Według Państwowej Inspekcji Pracy, o “wczasy pod gruszą” mogą się ubiegać:


  • pracownicy i ich rodziny - zatrudnienie w każdym wymiarze pracy; dotyczy to również osób, które przebywają na urlopie macierzyńskim lub wychowawczym;

  • emeryci i renciści oraz ich rodziny;

  • pozostałe osoby, które otrzymały prawo do korzystania ze świadczeń socjalnych, które są finansowane z funduszu;


“Wczasy pod gruszą” a bon turystyczny 500+ na wakacje


Wszystko na to wskazuje, że korzystanie z jednego z wyżej wymienionych dofinansowań, nie będzie blokować drugiego. W związku z tym, jeśli otrzymamy świadczenie w ramach “wczasów pod gruszą”, to będziemy również mogli w pełni korzystać z bonu turystycznego 500+ na dziecko na wakacyjny wyjazd. Więcej szczegółów poznamy, gdy ustawa wejdzie w życie.


Komentarze

Dziękujemy za dodanie komentarza i witamy w serwisie Nocowanie.pl


W celu aktywacji konta i publikacji dodanych treści, prosimy o kliknięcie
w przycisk "Aktywuj" widoczny w wiadomości, którą wysłaliśmy na podany adres
e-mail.

Dziękujemy za dodanie komentarza w serwisie Nocowanie.pl


W celu aktywacji komentarza, prosimy o kliknięcie w przycisk "Aktywuj" widoczny w wiadomości, którą wysłaliśmy na podany adres e-mail.',

Zobacz również