Weekend w Poznaniu. Gdzie wybrać się na jesienny spacer?

Weekend w Poznaniu. Gdzie wybrać się na jesienny spacer?

Nastała jesień, a wraz z nią wiele możliwości, jeśli chodzi o spacery i podróżowanie w rozmaite miejsca. Ta pora roku zachwyca przede wszystkim sprzyjającą pogodą, bogactwem kolorów i mile spędzanym czasem w gronie najbliższych lub znajomych. Warto podkreślić, że w jesiennych miesiącach coraz więcej osób podróżuje, by pozwiedzać znane polskie miasta. Wśród nich jest m.in. Poznań. Przez wielu turystów jest określane jako miasto doznań i trudno jest się z tym nie zgodzić. Każdy, kto zamierza się tu wybrać, na pewno nie będzie żałował. Szczególnie, gdy w planach mamy spacer po magicznych miejscach Poznania. W tym artykule przygotowaliśmy kilka pomysłów na jesienny spacer w Poznaniu. Gdzie warto się wybrać? Sprawdźmy!

Mało jest w Polsce miejsc tak wyjątkowych, jak Poznań. O jego magii każdy może przekonać się dosłownie na każdym kroku. Każdy, kto choć raz był w tym mieście, doskonale wie, że można się w nim zakochać. Nie da się ukryć, że Poznań cieszy się dużą popularnością nie tylko wśród polskich turystów, ale również wśród tych z zagranicy. To, co zachwyca w Poznaniu, to bez wątpienia wiele fantastycznych miejsc, wspaniałe zabytki, jak i klimat, który polubi każdy. Warto również zaznaczyć, że Poznań należy do grona najchętniej odwiedzanych miast w Polsce.


To, co na pewno wyróżnia Poznań na tle innych miast to fakt, że jest to piąte, co do ludności miasto w Polsce - liczy 600 tys. mieszkańców. Jest stolicą Wielkopolski i miastem, które w znaczący sposób zapisało się na kartach historii Polski. Jest doskonale rozwinięte pod każdym względem, zarówno edukacji, przedsiębiorstw się tu znajdujących, jak i szeroko rozumianej kultury, która przyciąga liczne rzesze turystów.


Stolica Wielkopolski to również wyjątkowe miejsce spotkań i miasto otwarte na napływ gości z zagranicy. Rodowici mieszkańcy Poznania mają swoją własną gwarę. I tak dla przykładu pyry to ziemniaki, św. Mikołaj to Gwiazdor, tramwaj to bimba, kejter to pies, szneka to drożdżówka, ćmik to papieros, ancug to garnitur. Są oni też niezwykle życzliwi i otwarci na turystów. Każdy, kto ma okazję być w Poznaniu zachwala panujący tu klimat i atrakcje, które można podziwiać. Przechadzając się po rynku, możemy spotkać liczne wycieczki zagraniczne z przewodnikiem, głównie z Niemiec, które to chcą lepiej poznać wyjątkowość tego miejsca. Miejsc, w których możemy odpocząć, dobrze zjeść, zwiedzać i wybrać się na jesienny spacer, jest naprawdę dużo. W tym artykule przygotowaliśmy listę kilku miejsc, w które każdy turysta przebywający w Poznaniu powinien się wybrać na jesienny spacer.


Popularne jesienne trasy spacerowe w Poznaniu


Jesień to odpowiednia pora, by spędzić swój wolny czas na świeżym powietrzu, szczególnie gdy za oknem mamy prawdziwą polską złotą jesień. Przechadzka po klimatycznych miejscach, czy parkach to prawdziwa radość dla par, jak i osób starszych. Ten sposób aktywności pozwala na chwilę relaksu, zapomnienia i wyciszenie po obowiązkach dnia codziennego. Oto popularne trasy spacerowe w Poznaniu, idealne na każdą porę.


Jeśli poszukujesz wyjątkowych miejsc na jesienny spacer, to przeczytaj koniecznie: Najlepsze miejsca w Polsce na długi jesienny spacer


  • Poznańskie Stare Miasto


To bez wątpienia obowiązkowy punkt każdego jesiennego spaceru, w szczególności, gdy chcemy nieco lepiej poznać historię miasta i znajdujące się tu zabytki. Miejsce o każdej porze roku jest oblegane przez turystów i nie ma co się temu dziwić, bo ma w sobie to coś, co przyciąga każdego. Podczas jesiennego spaceru będziemy mogli tu zobaczyć wszystko, co najlepsze i najpiękniejsze w tym mieście. Najbardziej charakterystycznym elementem tego miejsca jest ratusz, na którym znajdują się koziołki stukające się głowami, będące symbolem Poznania. Z rynkiem w Poznaniu związana jest również bogata historia. Pierwsze wzmianki o nim pochodzą z 1253 roku, kiedy to Przemysł i Bolesław Pobożny, biorąc pod uwagę przeludnienie Ostrowa Tumskiego, zdecydowali się na wybudowanie miasta na lewym brzegu rzeki Warty. Centralny punkt stanowił plac, od którego odchodziła siatka ulic, chronionych przez miejskie mury. Miejsce to jest pełne kolorów, szczególnie jesienią i wspaniałych zabytków, tak chętnie odwiedzanych przez turystów z Polski i nie tylko. Warto tu przede wszystkim wymienić Ratusz, Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918-1919, pałac Mielżyńskich, czy Galeria Miejska Arsenał, która regularnie organizuje wystawy na ważne tematy społeczne. 


  • Spacer nad Jeziorem Maltańskim


To miejsce znane przede wszystkim z bogatej oferty sportów wodnych. W sezonie letnim stanowi miejsce wypoczynku mieszkańców Poznania i turystów tu wypoczywających. Panuje tu wspaniały klimat, pełno jest tras spacerowych i miejsc, w których można miło spędzić czas. Przy pełnej gamie kolorów, możemy tu podziwiać jesienią naprawdę malownicze widoki, które pozwolą się wyciszyć i zapomnieć o problemach dnia codziennego. Miejsce to tętni życiem, niezależnie od pory roku. Turyści, oprócz spacerów, mogą tu również skorzystać z takich atrakcji, jak całoroczny stok narciarski, czy pływalnia “Termy Maltańskie”. Każdy na pewno powinien znaleźć tu coś dla siebie.


  • Spacer po Parku Cytadela


Nie da się ukryć, że jesień najlepiej jest podziwiać podczas spacerów po parkach i miejscach wypełnionych przyrodą. W przypadku Poznania punktem obowiązkowym będzie Park Cytadela, stanowiący największe tego typu miejsce w mieście (jego powierzchnia to ok. 100 ha). Na terenie parku znajdują się trzy alejki: Braterstwa Broni, Cytadelowców oraz Republik. Każdy, kto tu będzie, na pewno będzie zachwycony, tym bardziej, że sezonie jesiennym możemy tu skosztować naprawdę dobrych grzańców. Na terenie tutejszego parku znajduje się wiele atrakcji dla rodziny z dziećmi w każdym wieku. Są to m.in. Muzeum Armii “Poznań”, Muzeum Uzbrojenia i wiele innych ciekawych instalacji artystycznych i pomników, takich jak chociażby ustawiona z okazji obchodów 750-lecia miasta instalacja “Nierozpoznani”.


Warto również zaznaczyć, że teren parku idealnie nadaje się do wszelkich aktywności. Szerokie asfaltowe i gruntowe alejki, sporo cienia i otwarte przestrzenie pozwalają bezpiecznie biegać, jeździć na rowerach, rolkach, czy hulajnogach i po prostu spacerować. 


Planujesz wyjazd do Poznania z dzieckiem? Sprawdź: Poznań na weekend z dzieckiem


  • Park Sołacki


To kolejne wyjątkowe miejsce, idealne na jesienny spacer. Przez wiele osób Park Sołacki uznawany jest za jedno z najpiękniejszych miejsc w mieście. To, co wyróżnia to miejsce to bez wątpienia fakt, że został urządzony w krajobrazowym stylu angielskim, dzięki czemu nabiera wyjątkowego uroku właśnie jesienią. Park zajmuje powierzchnię 14,63 ha i mieści się w dzielnicy Sołacz w Poznaniu. Znajdziemy tu m.in. staw, kilka mostów, ścieżki spacerowe i bogaty, zróżnicowany drzewostan. Ale to nie wszystko, bo na terenie parku spotkamy również niezliczone gatunki ptaków, w tym rzadko spotykane kaczki mandarynki, czy dzięcioły.


Każdy, kto poszukuje odpoczynku, również znajdzie tu coś dla siebie. W parku zamontowano wiele ławek. Znajduje się tu również obszerna łąka, jak i plac zabaw dla dzieci, co gwarantuje udany czas, spędzony w gronie rodziny. Nieopodal stawu znajduje się również kameralna restauracja, z której to rozbrzmiewa klimatyczna muzyka.


Lubisz parki miejskie? Na pewno zainteresuje Cię ten artykuł: 5 najpiękniejszych parków miejskich w Polsce


  • Ostrów Tumski w Poznaniu


To kolejne wyjątkowe miejsce, w sam raz na romantyczny, jesienny spacer. Ostrów Tumski jest wyspą na Warcie, otoczoną przez dwa ramiona rzeki - Wartę i Cybinę. Jeśli jesteśmy na Starym Mieście, to koniecznie powinniśmy się wybrać w to miejsce - spacer powinien zająć około 10-15 minut, ale naprawdę warto. Warto podkreślić, że największymi atrakcjami Ostrowa Tumskiego są Bazylika Archikatedralna świętych Apostołów Piotra i Pawła, Kościół Najświętszej Maryi Panny z XV wieku, Pałac Arcybiskupi, Psałteria oraz budynek Akademii Lubrańskiego - pierwszej wyższej uczelni w Poznaniu.


Warto jest również wybrać się do Bramy Poznania, będącej miejscem, w którym istnieje możliwość uzyskania szczegółów o historycznych i współczesnych losach Ostrowa Tumskiego. Miejsce to jest wyjątkowym miejscem dla rodzin na kreatywne, wartościowe i edukacyjne spędzenie czasu z dziećmi. W sezonie letnim organizowane są tu liczne pikniki i wydarzenia.


Ostrów Tumski jest jedną z wielu atrakcji Poznania. Sprawdź: Najważniejsze atrakcje Poznania


  • Spacer po Ogrodzie Botanicznym UAM w Poznaniu


Na sam koniec zostawiliśmy miejsce równie wspaniałe, które nie tylko na wiosnę wygląda imponująco. W jesiennych barwach jest również magiczne. Mowa tu oczywiście o Ogrodzie Botanicznym UAM. Miejsce to dzieli się na kolekcję szklarniową i gruntową, obie dostępne są dla zwiedzających. Bogata kolekcja znajdujących się tu roślin to wyjątkowy element dydaktyczny i turystyczny. Bogata kolekcja zawiera również rośliny zagrożone wyginięciem, bagienne i wodne. Ogród czynny jest przez cały rok, dlatego naprawdę warto go odwiedzić jesienią podczas pobytu w Poznaniu.Hostel Jeżyce

Hostel Jeżyce

Poznań, ul. Kraszewskiego

Hostele 9.4
Noclegi PO DRODZE

Noclegi PO DRODZE

Luboń, ul. 11 Listopada

Kwatery i pokoje 9.4
Planujesz wyjazd do Poznania? Sprawdź koniecznie popularne oferty noclegowe w tym mieście


Mamy nadzieję, że jesień będzie tą właściwą porą, by wyruszyć na jesienny spacer i odkryć w Poznaniu wszystko to, co najpiękniejsze. Przekonajcie się, jak wyjątkowy potrafi być Poznań właśnie jesienią.


Następny artykuł Sokolica - szlaki i...

Komentarze

Zobacz również