Wirtualny spacer po Brodnicy

Wirtualny spacer po Brodnicy

Szukasz wyjątkowego miejsca na udany wypoczynek? Proponujemy położoną wśród lasów i jezior Brodnicę! Liczne gotyckie zabytki, charakterystyczny trójkątny rynek oraz doskonała baza wypadowa na wycieczki w rejony Pojezierza Brodnickiego to tylko niektóre z wielu atutów tego położonego nad Drwęcą miasta. Zapraszamy na wirtualny spacer po Brodnicy!

Rekreacja na łonie natury

 

Otoczona jeziorami Brodnica to miejsce idealne na odpoczynek na łonie natury, doskonała baza wypadowa na Pojezierze Brodnickie oraz raj dla wszystkich miłośników żeglarstwa i wędkowania. W czym tkwi piękno Brodnickiego Parku Krajobrazowego? Właśnie to miejsce będzie pierwszym punktem na mapie naszej wirtualnej wycieczki. Bogata szata roślinna i świat zwierząt, czyste jeziora, ogromne wielogatunkowe lasy, szlaki turystyczne i rowerowe oraz liczne rezerwaty przyrody. Na terenie Parku znajduje się również ponad 26 km znakomitych i czytelnie oznakowanych tras do uprawiania nordic walkingu! Ze specjalnie przygotowanych tras korzystać mogą również biegacze oraz narciarze biegowi.

 

 

Perła Pojezierza Brodnickiego

 

Jezioro Bachotek, położone na terenie parku, nie bez powodu nazywane jest perłą Pojezierza Brodnickiego. Ma kształt wydłużony z charakterystyczną wyspą w części środkowej. Dzięki pięknej, czystej plaży to miejsce wymarzone na rekreację i wypoczynek! Liczne rzesze turystów i mieszkańców, zwłaszcza latem, przyciąga także Jezioro Niskie Brodno. Czyta woda, piaszczysta plaża, nadzór ratowników WOPR - to tu spędzisz wyjątkowy, aktywny urlop lub zasmakujesz błogiego lenistwa!

 

Planujesz urlop w Brodnicy? Oto nasze propozycje tamtejszych noclegów:

 

Spacer po brodnickiej Starówce

 

Skupmy się teraz na centrum miasta. Swoje pierwsze kroki w Brodnicy skierujmy na ulicę Kościuszki, gdzie znajduje się Wieża Mazurska, nazywana inaczej Bocianią. Następnie wystarczy parę minut, by znaleźć się na Dużym Rynku, który jest pozostałością po dawnym placu targowym. Co go wyróżnia? Z pewnością oryginalny, trójkątny kształt. Historyczna studnia, pomnik Powstańca Listopadowego oraz wyjątkowa Wieża Ratuszowa - to koniecznie musisz zobaczyć! Co jeszcze warto zwiedzić? Polecamy szkolny Kościół pw. Matki Bożej Królowej Polski, zabytkowe spichlerze oraz ruiny XIV - wiecznego Zamku Królewskiego.

 

Niezapomniane widoki

 

Na Zamku zatrzymajmy się nieco dłużej. Zachowała się tu bowiem wysoka ośmioboczna wieża, która jest jednym z najwyższych obiektów gotyckich w Polsce. To tu z tarasu widokowego rozciąga się niezwykły widok na panoramę miasta! W piwnicach zamku mieści się z kolei brodnickie muzeum. Co ciekawe, latem na terenie zamku odbywają się walki rycerskie! Będąc w Brodnicy koniecznie musisz odwiedzić to miejsce!


Śladami Anny Wazówny


Planując wycieczkę po Brodnicy nie sposób pominąć miejsc związanych ze szwedzką królewną Anną Wazówną. Pamiątką pobytu Wazówny w Brodnicy jest, położony naprzeciw wieży zamkowej, renesansowy pałac. Obecnie w pałacu mieści się siedziba biblioteki i muzeum. Przed zabytkowym budynkiem uwagę zwróćmy na 4 - metrowy pomnik upamiętniający postać księżniczki. Po krótkiej lekcji historii wybierzmy się na spacer do, roztaczającego się na tyłach pałacu, parku miejskiego. Dawny ogród założony przez Annę Wazównę, obecnie nosi imię Chopina, a w jego środkowej części znajdziemy popiersie kompozytora. Dużo zieleni, stada kaczek i łabędzi, odremontowana fontanna, to wszystko sprawia, że park jest miejscem idealnym na spotkania towarzyskie i rodzinne.

 

 

Zobacz także:

 

źródło zdjęć:

fot. Ralfik D, fotolia.com

fot. wagon16, flickr.com, Public domain
fot. tomasz przechlewski, flickr.com, (CC BY 2.0)
fot. Leszek Kozlowski, flickr.com, (CC BY 2.0)

Następny artykuł Wielkanoc na Mazurach? To...

Komentarze

Zobacz również