Wypoczynek na wsi. Dlaczego warto wybrać agroturystykę?

Wypoczynek na wsi. Dlaczego warto wybrać agroturystykę?

Przy poszukiwaniu wymarzonego noclegu kierujemy się naprawdę różnorodnymi kryteriami. Dla jednych ważna jest cena, dla innych lokalizacja, a dla sporej grupy osób - cisza i spokój. Nie da się ukryć, że z wypoczynku z klimatem, w miejscu pełnym ciszy i spokoju możemy skorzystać w gospodarstwach agroturystycznych. Jakie są wady i zalety agroturystyki? Gdzie znaleźć te najlepsze oferty? Czy oferta gospodarstw agroturystycznych sprosta naszym oczekiwaniom?

Pandemia koronawirusa niejako zmieniła sposób podróżowania i sam wybór noclegów, z których korzystamy. Turyści, którzy planują wypoczynek w najbliższym czasie, przede wszystkim kierują się kwestiami bezpieczeństwa i tym, by kontakt międzyludzki był ograniczony. Takie możliwości daje wypoczynek na wsi i skorzystanie z ofert gospodarstw agroturystycznych. Znajdziemy je w praktycznie każdym regionie. Cechują się pełną różnorodnością. W niektórych z nich możemy poczuć się jak za czasów dzieciństwa, gdy wyjeżdżaliśmy na wieś do dziadków. Niezwykłym atutem jest przede wszystkim to, że wybór ofert agroturystycznych doskonale sprawdzi się dla rodzin z dziećmi. Możliwość uczestniczenia w pracach polowych, dokarmianie zwierząt mieszkających w gospodarstwie i przede wszystkim błogi spokój - to i o wiele więcej jest w stanie nam dać agroturystyka.


Sprawdź również: Wakacje w agroturystyce? Tam warto pojechać!


Czym tak naprawdę jest gospodarstwo agroturystyczne?


Wydawać by się mogło, że wakacje na wsi i noclegi w agroturystyce nie różnią się niczym szczególnym od kwater i pokoi, pensjonatów, czy domków. Są jednak pewne elementy, które wyróżniają oferty agroturystyczne. Według ustawowej definicji, gospodarstwo agroturystyczne to:


Czynne gospodarstwo rolne w którym świadczenie usług turystycznych odbywa się w oparciu o zabudowania, grunty i inne zasoby tego gospodarstwa, bez zmiany ich charakteru i naruszania podstawowej funkcji, jaką jest zachowanie zdolności do produkcji rolnej.

Usługi turystyczne prowadzone w gospodarstwie rolnym świadczone są w niewielkim rozmiarze i stanowią dodatkowe źródło dochodu obok zasadniczej działalności rolniczej gospodarstwa. Turysta korzysta z usługi hotelarskiej (noclegu), wyżywienia, uczestniczy czynnie lub biernie w życiu tego gospodarstwa, może zakupić produkty żywnościowe. I chociaż główną atrakcję stanowią aktywności rekreacyjne związane z gospodarstwem rolnym (hodowlanym, rybackim, ogrodniczym itd.), to wielkie znaczenie w ofercie mają także atrakcje związane z jego otoczeniem przyrodniczym, produkcyjnym, usługowym oraz społeczno-kulturowym.


Wypoczynek w agroturystyce może być przysłowiowym strzałem w dziesiątkę dla każdego, kto chce wypocząć z dala od zgiełku. Na uwagę zasługuje również fakt, że agroturystyki znajdują się w bliskości natury - dominuje tu przede wszystkim otoczenie lasów, jezior, czy też parków narodowych. 


Warto wspomnieć wspomnieć również o tym, że działalność obiektu agroturystycznego odbywa się na nieco innych zasadach, niż ma to miejsce chociażby w przypadku kwater. Obiekty, znajdujące się na wsi i oferujące usługi noclegowe nie muszą rejestrować działalności turystycznej, jako działalności gospodarczej. Tym samy, w przypadku obiektów agroturystycznych obowiązuje zwolnienie z podatku dochodowego od osób fizycznych.


Dlaczego warto wybrać agroturystykę?


Powodów, by wybrać wypoczynek na wsi na nasz wakacyjny urlop jest całe mnóstwo. Gospodarstwa agroturystyczne to idealna propozycja dla każdej grupy wiekowej i zarówno dla rodzin, osób starszych, czy par. Do najważniejszych atutów, które przemawiają za wyborem agroturystyki należą przede wszystkim:


 • cisza i spokój;

 • wspaniały klimat i czyste powietrze;

 • bliskość przyrody;

 • możliwość uczestniczenia w życiu i pracach gospodarstwa;

 • wspaniała kuchnia i możliwość zakupienia lokalnych produktów z gospodarstwa;

 • możliwość wypoczynku z dala od tłumów ludzi;

 • doskonała baza wypadowa do zwiedzania bardziej popularnych miejsc w regionie, w którym wypoczywamy;

 • możliwość aktywnego wypoczynku;

 • oderwanie się od codzienności;

 • sentymentalny powrót do dzieciństwa, gdy każdy z nas lubił jeździć do dziadków na wieś;

 • możliwość naładowania “akumulatorów” na kolejne dni naszej codzienności;

 • bogata oferta dodatkowych atrakcji w gospodarstwie agroturystycznym - przejażdżki quadami, wędkowanie, kuligi, nauka jazdy konno, wycieczki bryczką, nordic walking, wypożyczalnia rowerów, dokarmianie zwierząt, czy uczestniczenie w pracach polowych;

 • agroturystyka w 100% stawia na to, co naturalne - są to w związku z tym obiekty ekologiczne;

 • wybór agroturystyki to świetny pomysł, by nasze dzieci poznały prawa przyrody;

 • odkrywanie dzikiej przyrody i poznawanie codziennego życia na wsi.


Według nas są to najważniejsze zasady, które przemawiają za wyborem agroturystyki na wymarzony nocleg. Pamiętajmy również o tym, że większość obiektów agroturystycznych posiada komfortowe wyposażenie wnętrz, przez co będziemy mogli się poczuć jak w luksusowym obiekcie. Właściciele tego typu obiektów dokładają wszelkich starań, by turyści czuli się tu, jak u siebie w domu.


Przeczytaj także: Turystyka wiejska, agroturystyka i inne pojęcia z turystyką wiejską związane


Którą ofertę agroturystyczną warto wybrać na nasz urlop na wsi?


Należy podkreślić, że obiekty agroturystyczne znajdziemy w każdym zakątku Polski. Turyści coraz częściej dokonują rezerwacji w tego typu obiektach, podkreślając ich wysoki standard i możliwość wypoczynku w ustronnym miejscu, z dala od tłumów ludzi.


Oferta portalu Nocowanie.pl jest pełna różnorodnych ofert agroturystycznych. Pobyt w tego typu obiektach umożliwia korzystanie ze wszelkich udogodnień i aktywności, które zostały wyżej wspomniane. W obecnym czasie, kiedy mamy do czynienia z pandemią, oferty agroturystyczne są coraz chętniej wybierane. Dlatego, jeśli planujesz wakacyjny urlop, może przekonasz się do urlopu na wsi?


Sprawdź oferty wypoczynku w agroturystyce w Polsce


Mamy nadzieję, że dzięki naszemu artykułowi zdecydujecie się w najbliższym czasie na wakacje na wsi i odkryjecie tym samym piękno polskich wsi i znajdującej się tu przyrody. Czy może być coś lepszego niż błogie lenistwo i święty spokój podczas naszego urlopu? To możliwe jest właśnie w agroturystykach!


Następny artykuł Nocowanie.pl wspiera WOŚP -...

Komentarze

Zobacz również

Biuro Obsługi Klienta

Infolinia:

801 000 781

poniedziałek - piątek, 8:00 - 18:00

Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!

Aplikacja dla właścicieli obiektów

Dowiedz się więcej