Wyspa Sobieszewska na weekend. Co warto zobaczyć?

Wyspa Sobieszewska na weekend. Co warto zobaczyć?

Sezon letni coraz bliżej. Już niedługo, popularne miejscowości nadmorskie będą przeżywały prawdziwe oblężenie. Dlatego, zanim rozpoczną się wakacje, dobrze jest odwiedzić wyjątkowe miejsca w Polsce przed sezonem. Jeśli szukasz pomysłu i godnego polecenia kierunku, to Wyspa Sobieszewska sprawdzi się idealnie!

Im cieplej, tym kierunki północne w naszym kraju, są coraz chętniej wybierane przez turystów. Królują tu przede wszystkim domki nad morzem, ale nie tylko. Pewna część turystów lubi aktywnie spędzać czas, dlatego chętnie odkrywa znajdujące się tu zabytki, organizuje wycieczki rowerowe, czy przemierza kilometry pustych plaż. Skoro zabytki to atrakcje turystyczne Trójmiasto, a skoro wycieczki rowerowe i spacer nad wodą, to świetną opcją dla każdego powinna być Wyspa Sobieszewska. W odróżnieniu od popularnych i obleganych plaż w Trójmieście, na Wyspie Sobieszewskiej każdy powinien odnaleźć ciszę i spokój, co w przypadku noclegów w Gdańsku, Gdyni i Sopocie jest naprawdę wielkim atutem.


Poznaj: TOP 25 miejsc nad polskim morzem. Gdzie się wybrać?


Wyspa Sobieszewska - najważniejsze informacje


W czym tkwi wyjątkowość Wyspy Sobieszewskiej i dlaczego idealnie sprawdzi się na każdy urlop? Najprościej jest podkreślić, że w Sobieszewie znajduje się wszystko, czego turysta potrzebuje do udanego wypoczynku.


Wyspa Sobieszewska to największa pod względem powierzchni i najdalej wysunięta na wschód dzielnica Gdańska, która znajduje się na wyspie o tej samej nazwie. To właśnie tu Wisła wpada do Zatoki Gdańskiej, a turyści mogą korzystać z licznych atrakcji i co najważniejsze - z ciszy i spokoju.fot. Nocowanie.pl

Jest piękna plaża, strzeżone kąpieliska, przystań jachtowa i wszystko to, co z morzem związane, ale największą wartością tego obszaru jest przede wszystkim przyroda. To właśnie dla niej przyjeżdżają tu turyści z całej Polski. Szerokie plaże poprzedzone pasmem lasu i kilometry szlaków pieszych oraz rowerowych kuszą widokami i niepowtarzalnym klimatem.


Z pewnością zainteresuje Cię również treść tego artykułu: Nowa wyspa w Polsce. Co o niej wiemy i gdzie się znajduje?


Ze względu na przyrodę, Wyspa Sobieszewska jest określana jako zielona płuca Gdańska, od którego centrum, jest oddalona o 15 minut jazdy samochodem. Chętnie odwiedzają ją ci turyści, którzy wybrali apartamenty Gdańsk lub noclegi Sobieszewo na miejsce swojego pobytu. Stanowi ona jedną z trzech wysp polskiego pobrzeża Bałtyku. Warto podkreślić, że od 1994 r. posiada status wyspy ekologicznej, który gwarantuje zachowanie przyrody w naturalnym stanie. Lokalizacja wyspy blisko Trójmiasta i panujący tu mikroklimat sprawiają, że jest to dobre miejsce na atrakcyjny wypad nad morze w czasie krótkiej wizyty w Gdańsku lub podczas dłuższego urlopu.


Ciekawostkę stanowi fakt, że to właśnie na Wyspie Sobieszewskiej znajduje się najdłuższa i jednocześnie najszersza plaża w Gdańsku. Plaża Wyspa Sobieszewska pozwala spędzić czas tak, jak na urlop nad morzem przystało, czyli najlepiej!


Wyspa Sobieszewska dojazd - samochodem czy środkami komunikacji publicznej?


Jeszcze nie tak dawno, dojazd na Wyspę Sobieszewską był bardzo skomplikowany, a umożliwiała to jedynie przeprawa promowa. Jednak, odkąd otwarto w 2018 roku nowy most na Wyspie Sobieszewskiej, to jej atrakcyjność wzrosła, a wraz z nią prestiż tego miejsca. Rozwinęła się baza noclegowa, jak i liczne atrakcje dla turystów. Jeśli o noclegach mowa, to chętnie wybierane są przede wszystkim apartamenty Wyspa Sobieszewska, czy też Wyspa Sobieszewska domki. W dalszym ciągu pozostała jednak cisza i spokój, które są tak bardzo pożądane nad polskim morzem.


Sprawdź: Jak uniknąć korków podczas wakacyjnych wyjazdów?


Most Stulecia Niepodległości, który łączy Gdańsk z Wyspą Sobieszewską, to prawdziwa perła inżynieryjna i architektoniczna. Jest to jedyny w Polsce most, którego rozpiętość przęseł zwodzonych sięga ponad 181 metrów,  waga jednego przęsła to 32 ton, które bez problemu unoszone są w niespełna 150 sekund.


Decydując się na dojazd samochodem, trzeba przejechać przed wspomniany most. Jeśli zaś chodzi o środki transportu publicznego, to spod dworca PKP Gdańsk Główny kursują autobusy linii nr: 186, 112 i 212, a dodatkowo w okresie wiosenno-jesiennym na wyspę można również dopłynąć z Targu Rybnego tramwajem wodnym linii F6.


Wyspa Sobieszewska atrakcje - czyli co warto zobaczyć?


Wyspa Sobieszewska Gdańsk to miejsce, które cieszy się szczególnym zainteresowaniem w sezonie letnim. Nie oznacza to jednak, że zimą jest tu nudno. Wręcz przeciwnie. Turyści przyjeżdżają tu również o tej porze roku, by korzystać z kilometrów pustych plaż i powietrza wypełnionego jodem. Warto podkreślić, że nie tylko plaże i kąpieliska są tu największą atrakcją, ale również inne wyjątkowe miejsca, z których Wyspa Sobieszewska słynie. Co to takiego?


  • Przyroda, przyroda i jeszcze raz... przyroda


Nie bez powodu, Wyspę Sobieszewską uznaje się za prawdziwy raj dla ornitologów. Jest to bowiem miejsce, które zamieszkuje tysiące ptaków. Zamieszkują one głównie obszar rezerwatu Ptasi Raj i Mewia Łacha. Są to gatunki ptaków, które zatrzymują się tam podczas migracji. Są też rzadkie gatunki roślin, jak np. kruszczyk rdzawoczerwony czy mikołajek nadmorski.fot. Marek Eig / zdjecia.nocowanie.pl

Poznaj: 5 atrakcji przyrodniczych, które warto odwiedzić wiosną


Czy wiesz, że na terenie Mewiej Łachy znajduje się stałe miejsce odpoczynku kilkudziesięciu fok szarych? Bezpośredni dostęp jest do nich utrudniony, ale możesz podziwiać je podczas spaceru ścieżką edukacyjną, ale także z platformy obserwacyjnej.


Rezerwaty to nie jedyna atrakcja związana z pięknem przyrody. Na plaży można zbierać niezwykłe okazy bursztynu. Zielone płuca, czyli Wyspa Sobieszewska to nizinny teren, który obejmuje plaże oraz wydmy porośnięte sosnowym lasem. Granice od południa wyznacza Martwa Wisła, od zachodu Śmiała Wisła a od wschodu Przekop Wisły. Obszar wyspy jest naprawdę ogromny, bo mierzy 35 km kwadratowych. Łączna długość plaż na Wyspie Sobieszewskiej wynosi 11 km. Są one szerokie, z pasem wydm, który chroni przed wiatrami wiejącymi od strony lądu.


  • To, co miłośnicy leżingu, plażingu i smażingu lubią najbardziej


Jeśli zamierzasz spędzić wakacje nad morzem, to Wyspa Sobieszewska będzie dla Ciebie idealną opcją, jeśli chcesz wypocząć na plaży, na której nie ma tłumów. Panuje tu spokój, plaża jest szeroka, a nad bezpieczeństwem wypoczywających osób czuwają wykwalifikowani ratownicy WOPR. 


Możesz zdecydować, czy na plażę chcesz dojść głównym deptakiem, pomiędzy straganami i punktami gastronomicznymi, czy dziką, leśną ścieżką. Niezależnie od dokonanego wyboru, dotrzesz do kameralnej i spokojnej plaży. Latem jest tam cicho i spokojnie, co nie oznacza, że całkiem "dziko".fot. Marek Eig / zdjecia.nocowanie.pl

Zobacz: 6 najlepszych plaż w Polsce


Na Wyspie Sobieszewskiej znajdują się również strzeżone kąpieliska, których w sezonie wakacyjnym pilnują ratownicy. W Sobieszewie znajduje się również miejska przystań jachtowa, do której można przypłynąć np. łodzią z Gdańska. 


  • Wyjątkowe zabytki Wyspy Sobieszewskiej


Gdy weźmiemy pod uwagę atrakcje w Gdańsku, to do wyboru mamy wiele wspaniałych miejsc. Wyspa Sobieszewska, w tym przypadku stanowi uzupełnienie i tak już wyjątkowej oferty. fot. Marek Eig / zdjecia.nocowanie.pl

Do miejsc, które każdy powinien odwiedzić, należy zaliczyć przede wszystkim: wieżę widokową, zabytkową śluzę w Przegalinie, czy Izba Pamięci Wincentego Pola w Sobieszewie.


Odkryj: Pomorze dla turystów. Gdzie warto się wybrać?


Znajdą tu coś dla siebie, również miłośnicy militariów. Jest to 23. dywizjon rakietowy i dawne schrony, które można podziwiać obecnie tylko i wyłącznie z zewnątrz. Pomimo tego, naprawdę warto!


Zaplanuj swój pobyt i sprawdź noclegi na Wyspie Sobieszewskiej:

Czy czujecie się zachęceni do wizyty w tym niezwykłym zakątku Gdańska? Jeśli tak, to nic nie stoi na przeszkodzie, by przyjechać tu podczas zbliżającego się sezonu letniego.Następny artykuł Weekendowe podróże...

Komentarze (1)

Palinek

miesiąc temu
Jeździmy tam i tak tam jest.

Zobacz również

Biuro Obsługi Klienta

Infolinia:

801 000 781

poniedziałek - piątek, 8:00 - 18:00

Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!

Aplikacja dla właścicieli obiektów

Dowiedz się więcej