Zwiedź Sandomierz śladami Ojca Mateusza!

Zwiedź Sandomierz śladami Ojca Mateusza!

Sandomierz jest jednym z najpiękniejszych miast w Polsce. Przyciąga turystów pięknymi zabytkami, krajobrazami i klimatem. Sporą sławę przyniósł miastu także serial „Ojciec Mateusz”. Teraz turyści przyjeżdżający do Sandomierza chcą zwiedzać miasteczko śladami serialowego Ojca Mateusza. I jest to możliwe!

Planujesz urlop lub jednodniowy wyjazd? Nie wiesz jaki kierunek obrać? Mamy pewną propozycję! Nadwiślańskie miasto, zachwycające zabytki, ciekawe atrakcje, klimatyczne wąskie uliczki.... Wiesz już co to za miejsce? Nie, nie chodzi o Kazimierz Dolny. A jeśli dodamy jeszcze jedną podpowiedź? To właśnie w tym mieście powstawały sceny do jednego z najbardziej popularnych polskich seriali - „Ojca Mateusza”... Tak, masz rację. To Sandomierz!

Sandomierz przez lata był niedoceniany przez turystów i pomijany w różnorodnych rankingach. Tak naprawdę miasto stało się rozpoznawalne dzięki popularności serialu "Ojciec Mateusz". To właśnie w tym mieście przez lata rozgrywała się akcja produkcji, to sandomierskimi uliczkami podążał rowerem tytułowy detektyw w sutannie, grany przez Artura Żmijewskiego.

Sandomierz zrobił na mnie jak najlepsze wrażenie. To miasto o ludzkim  wymiarze. Prześlicznie utrzymane. Przepiękne ulice i mili ludzie. Wszystkim polecam, żeby odwiedzali Sandomierz. To miasto z niezwykłym klimatem, niezwykłymi widokami

- mówił w jednym z wywiadów Artur Żmijewski.

Serial tak bardzo przypadł do gustu polskim telewidzom, że bardzo chętnie odwiedzają Sandomierz i chcą przemierzyć miasto śladami Ojca Mateusza. I wiesz co? Jest to możliwe!


Apartament Przy Długosza

Apartament Przy Długosza

Sandomierz, ul. ul. Długosza

Apartamenty 10.0
Willa na Skarpie

Willa na Skarpie

Sandomierz, ul. Forteczna

Kwatery i pokoje 9.8
Agroturystyka Olszynka

Agroturystyka Olszynka

Skopanie, ul. Międzywodzie

Noclegi pracownicze 9.4


Podążając śladami Ojca Mateusza. Zwiedzanie Sandomierza z innej perspektywy


Sandomierz to nie tylko Rynek i okalające go kamienice. Miasto skrywa wiele pięknych, nieco tajemniczych zakamarków, które zdecydowanie warto zobaczyć, które wciąż czekają na odkrycie. Które miejsca chcą zobaczyć fani serialu „Ojciec Mateusz”?

Najbardziej chcieliby zobaczyć kościół, w którym proboszczem jest Mateusz. Jeszcze inni, na niedzielną mszę w Sandomierzu wybraliby się do drewnianego kościoła, w którym nagrywany jest serial. Problem w tym, że ani plebanii ani kościoła nie ma w Sandomierzu. Większość plenerowych zdjęć realizowana jest w Sandomierzu. Tylko sceny w nielicznych wnętrzach powstały w Sandomierzu. Pozostałe zdjęcia realizowane są w studiu filmowym

- czytamy na stronie przewodnicy.sandomierz.pl. W Sandomierzu można jednak przenieść się na chwilę do serialowego świata Ojca Mateusza. W jaki sposób? Wystarczy udać się do Muzeum Figur Woskowych i odwiedzić Świat Ojca Mateusza.

"Świat Ojca Mateusza" to pieczołowicie odtworzone wnętrza z planu serialu oraz figury woskowe głównych bohaterów. Wystawa, spotkania z aktorami, pamiątki – wszystko to dostępne jest w jednym miejscu.

Zapraszamy do skorzystania z okazji, by osobiście odwiedzić plebanię księdza Mateusza Żmigrodzkiego oraz kultowe wnętrza, znane z serialu Ojciec Mateusz. Goście, odwiedzający wystawę mogą wejść do kościoła, który dotychczas znali jedynie z telewizyjnego ekranu. Odwiedzą także pokój biskupa, plebanię, posterunek policji, a nawet celę. Niecodzienną atrakcją są  również naturalnych rozmiarów postaci woskowe aktorów. Odwiedzający podejrzą przy pracy księdza Mateusza Żmigrodzkiego, gospodynię Natalię Borowik oraz policjantów – Oresta Możejkę i Mieczysława Nocula. Wszystkie pomieszczenia zostały zaaranżowane na wzór pomieszczeń serialowych w użyciem oryginalnych elementów scenografii!

- czytamy na stronie sandomierz.eu. Na powierzchni 300 m2 stworzona została przestrzeń, która wiernie oddaje klimat najważniejszych miejsc z serialu „Ojciec Mateusz”. Resztę fragmentów musimy odnaleźć w mieście.

Ratusz sandomierski

Ratusz sandomierski

Sandomierz, ul. Rynek

Zabytki 9.4
Brama Opatowska

Brama Opatowska

Sandomierz, ul. Opatowska

Zabytki 9.6
Rynek

Rynek

Sandomierz, ul. Rynek

Rynki, Starówki, Place 10.0


Które fragmenty Sandomierza uwiecznione zostały w serialu? Jest ich naprawdę wiele. Zdjęcia realizowane były na płycie Rynku, w pobliżu ratusza. Ulice Starego Miasta i inne zakamarki starówki stały się tłem do scen pościgów czy innych ciekawych epizodów. Niektóre sceny powstawały też w lokalach gastronomicznych.

Oglądając serial, niejednokrotnie widzimy urokliwą Bramę Opatowską, która prowadzi na rynek. Kolejne miejsce, które znamy z serialu i nie sposób pominąć go podczas zwiedzania miasta to Bazylika Katedralna. Jest to gotycka katedra wzniesiona w XIV wieku, która aż do dziś zachowała oryginalne rzeźbiarskie zdobienia wnętrz i swój układ przestrzenny. Fani serialu poznają wzniesioną obok dzwonnicę, przy której, w jednym z odcinków serialu, Ojciec Mateusz został potrącony przez samochód.

Tak naprawdę nie sposób wyliczyć wszystkich miejsc wartych odwiedzenia w Sandomierzu. Bo nawet gdy zwiedzimy już urokliwe uliczki znane nam z serialu, obejrzymy Bazylikę Katedralną wraz z jej dzwonnicą, odwiedzimy ratusz i spojrzymy na piękną panoramę z Bramy Opatowskiej, to nadal mamy przed sobą mnóstwo atrakcji.

Zdjęcia do serialu „Ojciec Mateusza powstawały w wielu miejscach. W Opatowie pod Sandomierzem mieszka najbliższa rodzina inspektora Oresta Możejko, w którego rolę wcielił się Piotr Polk. Niektóre sceny kręcono też w Kielcach, Chęcinach, Wąchocku, Jędrzejowie.


Źródło: rmf.fm, przewodnicy.sandomierz.pl, sandomierz.eu


Następny artykuł Skoro nie wyjazd, to co? 5...

Komentarze

Zobacz również

Biuro Obsługi Klienta

Infolinia:

801 000 781

poniedziałek - piątek, 8:00 - 18:00

Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!

Aplikacja dla właścicieli obiektów

Dowiedz się więcej