Zobacz, co wpływa na kolejność prezentowanych obiektów. Sprawdź.
Potwierdzenie do 24 godzin

Apartamenty Sandomierz

  • Bezpłatne anulowanie
  • Brak przedpłaty
Nowość w Nocowaniu!
od 280 zł
1 osoba, 1 noc
Cena gwarantowana

Skorzystaj z filtrów , aby lepiej dopasować wyniki wyszukiwania do Twoich potrzeb.

Sandomierz

Sandomierz opinie

Sandomierz jest jednym z najchętniej odwiedzanych miasteczek województwa świętokrzyskiego. Duża w tym zasługa serialu „Ojciec Mateusz” – przygody księdza-detektywa z zapartym tchem śledzi pół Polski – ale także wspaniałej lokalizacji oraz zabytków pamiętających czasy sprzed setek lat. Sandomierz jest bowiem jednym z najstarszych polskich miast, które nadal może się pochwalić doskonale zachowanym średniowiecznym układem ulic. Nadal żywe są tam legendy związane z historią, a poznać je można podczas odkrywania sandomierskich tajemnic.


Miasto coraz chętniej powraca też do swoich tradycji winiarskich, które sięgają XIII wieku. W okolicznych miejscowościach odtwarzane są winnice, a tamtejsze wina zdobywają coraz szersze uznanie. Podobnie jak sandomierskie jabłka, będące nieoficjalnym symbolem miasta.

Sandomierz – na weekend czy na dłuższy pobyt?

Nie ma lepszego miejsca na spędzenie weekendu poza domem niż Sandomierz! Staromiejska zabudowa zajmuje skarpę, u stóp której ścielą się zielone bulwary i wije wstęga Wisły. To niezwykle malownicza sceneria – szczególnie na romantyczny wyjazd. Spacer starymi uliczkami, zakończony w restauracji lub klimatycznej kawiarence, jest sprawdzonym przepisem na udany wieczór we dwoje. Podczas weekendu można poznać również najważniejsze sandomierskie zabytki – zwiedzić katedrę, zamek, Dom Długosza, a ze szczytu Bramy Opatowskiej obejrzeć panoramę miasta.


W ciepły wiosenny lub letni dzień można spędzić kilka godzin nad Wisłą. Sandomierskie bulwary zostały niedawno gruntownie odnowione, powstała też promenada, przystań i wypożyczalnia sprzętu wodnego. Nieopodal znajduje się wejście do wąwozu lessowego, którym według legendy miała przechadzać się królowa Jadwiga, a innym ciekawym przyrodniczo zakątkiem jest rezerwat przyrody Góry Pieprzowe.

Co warto zobaczyć w Sandomierzu?

W Sandomierzu warto zobaczyć przepiękny rynek z umieszczonym centralnie renesansowym ratuszem. Otaczają go malownicze kamieniczki, a w niektórych zachowały się podcienie. Kierując się od rynku ku Wiśle nie sposób przeoczyć strzelistej katedry oraz znajdującego się dalej zamku. To kolejne godne uwagi miejsca – podobnie jak kościół św. Jakuba, w którym można dopatrzeć się późnoromańskich elementów.


Miasto oferuje też prawdziwą gratkę dla fanów księdza Mateusza Żmigrodzkiego – zwiedzanie plebanii i innych kultowych wnętrz znanych z serialu. Na wystawie Świat Ojca Mateusza znalazły się woskowe postaci aktorów, oryginalne elementy scenografii oraz sklepik z gadżetami pochodzącymi z serialu. To wszystko czeka w ścisłym centrum miasta, w kamienicy naprzeciwko ratusza.


Sandomierz jest Światową Stolicą Krzemienia Pasiastego, można więc wykorzystać pobyt w mieście do odwiedzenia miejscowych galerii, w których prezentowana jest unikatowa biżuteria i ozdoby. Dlaczego akurat te okolice słyną z krzemienia? Jego najszlachetniejsza odmiana występuje na terenie dawnej Ziemi Sandomierskiej, a sandomierscy artyści nie tylko wykorzystują go w produkcji biżuterii. W mieście organizowane są warsztaty i konferencje naukowe, które poświęcone są temu szlachetnemu kamieniowi.

Sandomierz – co robić gdy pada?

Chociaż Sandomierz jest niewielkim miastem, to podczas deszczowej pogody nikt nie będzie narzekał tam na nudę. To idealny moment, by zwiedzić sandomierskie zabytki! Najlepiej zacząć od trasy podziemnej, która biegnie pod płytą rynku. Wejście znajduje się w podwórku Kamienicy Oleśnickich, obecnie będącej siedzibą poczty. Po pokonaniu kilku stopni turyści wkraczają do dawnego świata średniowiecznych kupców oraz miejskich legend. Najpopularniejszą jest opowieść o bohaterskiej Halinie Krępiance, która uratowała miasto przed najazdem Tatarów, pozwalając się wraz z nimi zagrzebać w sandomierskich podziemiach.


Szukając innych śladów historii Sandomierza trzeba odwiedzić miejscowe muzea – znajdujące się w Domu Długosza Muzeum Diecezjalne oraz rezydujące na zamku Muzeum Okręgowe. Dom Długosza to przykład świetnie zachowanego gotyckiego domu mieszkalnego, który słynny historyk ufundował księżom mansjonarzom. Wśród zbiorów znajduje się między innymi cenna kolekcja sztuki a także niepozorne rękawiczki z koźlej skóry – własność królowej Jadwigi. Natomiast zbiory prezentowane na zamku, przybliżają historię okolicy, miasta oraz jego związków z Kazimierzem Wielkim.


W deszczowy dzień warto odwiedzić też katedrę, której bogaty wystrój może przyprawić o zawrót głowy. Uwagę przykuwają zwłaszcza XV-wieczne freski bizantyjsko-ruskie, ufundowane przez Władysława Jagiełłę, ciekawy jest także tzw. cykl kalendarium, składający się z dwunastu obrazów. Uzupełniają go cztery obrazy przedstawiające sceny z historii miasta – męczeństwo mieszczan i ojców dominikanów w 1260 r., zburzenie sandomierskiego zamku podczas potopu szwedzkiego oraz rytualny mord Żydów. Budzi on wiele kontrowersji ze względu na antysemicki i oszczerczy wydźwięk, przez kilka lat nie można go było oglądać. Obraz został jednak ponownie odsłonięty, towarzyszy mu tablica, która wyjaśnia, iż do mordów rytualnych nie dochodziło.

Jak spędzić wolny czas w Sandomierzu?

W wolnym czasie warto zwiedzić miasto, tym bardziej, że obejście najważniejszych miejsc nie zajmie wiele czasu. Ale trzeba też znaleźć chwilę na wypoczynek na świeżym powietrzu. Można wybrać się na bulwary wiślane, gdzie czekają wygodne ławeczki i wypożyczalnia sprzętu wodnego. Na dostępnych tam kajakach i rowerach wodnych turyści przemierzają wody przy Starym Porcie. Chcąc wypłynąć na Wisłę, najlepiej skorzystać z oferty rejsów turystycznych.


Świetną przestrzeń dla rekreacji stanowi także park Piszczele ze ścieżkami rowerowymi i spacerowymi oraz ofertą parku linowego. Wiosną i latem działają tam plenerowe kawiarnie oraz stoją food tracki. Miejsce to cieszy się więc zasłużoną popularnością zarówno wśród turystów, jak i mieszkańców Sandomierza.


Warto także zaplanować wycieczki po malowniczych lessowych wąwozach, na wzgórze Salve Regina oraz po najbliższej okolicy miasta. Ciekawą propozycją jest liczący 60 kilometrów Sandomierski Szlak Winiarski – oferta obejmuje między innymi zwiedzanie winnic i degustacje – albo wyprawa w Góry Pieprzowe, będące rezerwatem i zakończeniem Gór Świętokrzyskich.

Noclegi w Sandomierzu

Do Sandomierza turyści zazwyczaj przyjeżdżają na weekend, stąd popularne są oferty noclegów w kwaterach i pokojach. Na tak krótki czas większości podróżnych wystarczy wygodny pokój z łazienką, tym bardziej, że całe dnie i tak spędzają na zwiedzaniu i korzystaniu z miejskich atrakcji. Wiele pokoi gościnnych znajduje się w prywatnych domach sandomierzan położonych blisko Starego Miasta, urlopowicze mogą więc liczyć na spokojny wypoczynek w kameralnych warunkach. Poza kwaterami i pokojami w Sandomierzu można znaleźć nocleg w obiektach z kategorii apartamenty. Także one mieszczą się blisko centrum, zapewniają jednak więcej swobody i prywatności – bez obecności właścicieli.


Oprócz tego oferty noclegów w Sandomierzu dotyczą hoteli oraz gospodarstw agroturystycznych.

Ceny noclegów w Sandomierzu

Średni koszt noclegu w Sandomierzu wynosi 120 zł, składają się na niego takie czynniki jak kategoria, udogodnienia, standard obiektu i jego lokalizacja. Oznacza to, że można znaleźć nocleg w cenie niższej niż średnia – najlepiej sprawdzić obiekty z kategorii agroturystyka. Koszt noclegu może wynieść wtedy od 25 zł, ale warto mieć na uwadze, że będzie to miejsce poza ścisłym centrum, na obrzeżach miasta lub w pobliskiej wsi.


Ceny noclegów w Sandomierzu kształtują też indywidualne ustalenia właścicieli dotyczące cennika. Coraz częstszą praktyką jest wprowadzanie cenników weekendowych, co oznacza, że koszt noclegu w Sandomierzu w weekend może być o 22% wyższy od cen w dzień powszedni.

Najczęściej wybierane udogodnienia w Sandomierzu

Szukając noclegów w Sandomierzu turyści zwracają uwagę na miejsca, które oferują własną łazienkę – jest to dla nich najważniejsze udogodnienie. Oprócz tego obiekt powinien oferować miejsce parkingowe, co w tak popularnym mieście nie powinno dziwić. W szczycie sezonu trudno zaparkować samochód, gdyż udostępniane turystom parkingi zwykle są przepełnione. Poza tym dla turystów liczy się też czy obiekt udostępnia telewizję i internet, a także czy umożliwia korzystanie z kuchni lub proponuje wykupienie wyżywienia.

Często zadawane pytania dotyczące noclegów w Sandomierzu

Ile kosztuje nocleg w Sandomierzu?
Cena za nocleg w Sandomierzu zależy od kategorii wybranego obiektu oraz jego lokalizacji. Najkorzystniej jest zatrzymać się w obiekcie z kategorii kwatery i pokoje Sandomierz, wtedy koszt noclegu może wynieść od 50 zł. Średnia cena noclegu w Sandomierzu wynosi 176 zł.
Czy ceny noclegów w Sandomierzu w weekend różnią się od tych w dni powszednie?
Ceny noclegów ustalają indywidualnie właściciele obiektów, dlatego niektórzy mogą mieć wyższy cennik weekendowy. Według wyliczeń Nocowanie.pl ceny noclegów w weekend są droższe o 19% od cen w dzień powszedni.
Jak znaleźć najtańszy nocleg w Sandomierzu?
Wystarczy odpowiednio ustawić opcję filtrowania, wybierając w lewej kolumnie, znajdującej się przy wynikach wyszukiwania, opcję „Cena za usługę”. Inna możliwość to kliknięcie ikonki „Tanie noclegi Sandomierz”, widocznej bezpośrednio nad wynikami wyszukiwania. Obecnie najtańsze noclegi w Sandomierzu zaczynają się od kwoty 50.
Jakie obiekty noclegowe są najpopularniejsze w Sandomierzu?
Turyści najczęściej pytają o noclegi w obiektach z kategorii: kwatery i pokoje, apartamenty. Liczy się nie tylko atrakcyjna cena, ale również lokalizacja i opinie innych gości, którzy rekomendują bądź nie dane miejsce.
Które obiekty noclegowe w Sandomierzu mają najlepsze opinie?
Obiekty z najlepszymi opiniami możemy znaleźć klikając na zakładkę „Sandomierz opinie”, a wyniki wyszukiwania posortują się tak, by obiekty z najlepszymi ocenami były najwyżej. Obecnie najlepiej oceniane obiekty w Sandomierzu to: Rzeczna Siedem, Gościniec Husarski, Apartament Majowy.
Które noclegi w Sandomierzu są polecane dla rodzin?
Wiele rodzin zatrzymujących się w Sandomierzu poleca Agroturystyka Sad Sandomierski, Rzeczna Siedem, Apartament Forteczna - Stare Miasto.
Które noclegi w Sandomierzu są polecane dla par?
Ile kosztuje trasa podziemna w Sandomierzu?
Zwiedzanie trasy podziemnej w Sandomierzu to koszt 13 zł (bilet normalny) lub 9 zł (bilet ulgowy). Wejście znajduje się przy bocznej uliczce (Oleśnickiego) odchodzącej od rynku.
Jakie zabytki w Sandomierzu trzeba zwiedzić?
W Sandomierzu jest mnóstwo interesujących zabytków, ale do najważniejszych na pewno należy kościół św. Jakuba, sandomierska katedra, zamek oraz Dom Długosza.
Co ciekawego jest na rynku w Sandomierzu?
Centralnym punktem rynku w Sandomierzu jest piękny renesansowy ratusz, plac otaczają zabytkowe kamieniczki – niektóre zachowały oryginalne podcienia. W ich wnętrzach mieszczą się klimatyczne restauracje, kawiarnie i sklepy z pamiątkami.
Jakie są największe atrakcje w Sandomierzu?
Do największych atrakcji w Sandomierzu należą zarówno zabytki, jak też pięknie zagospodarowane bulwary nad Wisłą. Nie zapominajmy o serialu „Ojciec Mateusz”, dzięki któremu turyści na nowo odkryli miasto – w Sandomierzu można odwiedzić wystawę „Świat Ojca Mateusza” z oryginalną scenografią i figurami bohaterów.
Czy zamek w Sandomierzu można zwiedzać?
W sandomierskim zamku działa Muzeum Okręgowe, zabytek jest więc udostępniony do zwiedzania. Bilet normalny kosztuje 15 zł, natomiast ulgowy 10 zł.

Potrzebujesz pomocy?

Jeśli masz jakieś pytania lub potrzebujesz wsparcia, skontaktuj się z naszym Biurem Obsługi Klienta


Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!