10 najciekawszych miejsc na Szlaku Orlich Gniazd

10 najciekawszych miejsc na Szlaku Orlich Gniazd

Szlak Orlich Gniazd rozciąga się pomiędzy Krakowem a Częstochową – jest to jedna z najpiękniejszych tras turystycznych w Polsce. Daje nam możliwość podróży w czasie śladem potężnych warowni, które przez lata strzegły granic państwa piastowskiego. Prezentujemy dziesięć miejsc, jakie koniecznie musicie poznać podczas swojej wyprawy.

Na Szlaku Orlich Gniazd znajduje tak wiele ciekawych miejsc, że na ich poznanie warto poświęcić przynajmniej weekend. Do większości proponowanych przez nas zamków bez problemu dojedziecie samochodem. Ale jeśli macie więcej czasu, to rower będzie o wiele lepszym pomysłem. Szlak rowerowy jest bowiem dobrze oznakowany i biegnie zarówno asfaltowymi, jak i polnymi drogami wśród jurajskich wzgórz, łąk i pól.

 

Zamek w Olsztynie k. Częstochowy

 


Zamek w Olsztynie. fot. Nocowanie.pl


W Olsztynie, miejscowości położnej niedaleko Częstochowy, trudni przeoczyć malownicze ruiny potężnego dawniej zamku. Został wybudowany w drugiej połowie XIII wieku i stanowił własność biskupów krakowskich, a później króla. To właśnie Kazimierz Wielki rozbudował zamek, który w okresie swojej świetności składał się z dwóch przedzamczy oraz zamku dolnego, środkowego i górnego. Aby znaleźć się na dziedzińcu, trzeba było pokonać most oraz bramę. Jak wiele innych warowni na szlaku, również ta olsztyńska nie oparła się działaniu czasu. Upadek zamku zaczął się jeszcze przed najazdem szwedzkim… Jeśli chcecie z bliska zobaczyć to niezwykłe miejsce, możecie zwiedzić je za niewielką opłatą.

Bilety wstępu: 5 zł dorośli, 3 zł uczniowie i emeryci, dzieci do lat 7 – wstęp wolny. Zyski z biletów przeznaczane są na renowację ruin zamku.

 

Zamek w Bobolicach

 


Zamek w Bobolicach. fot. surfdeluxe (Pixabay.com CC0)


Zamek w Bobolicach został wybudowany z inicjatywy króla Kazimierza Wielkiego. Zdecydowano, by kazimierzowska warownia stanęła na skalistym wzgórzu. Za jej obronnymi murami z blankami znajdowała część mieszkalna i baszta, dostęp dodatkowo utrudniał most zwodzony. Zamek często zmieniał właścicieli, nadwyrężyły go wojny i najazdy, ale w ostateczną ruinę popadł po potopie szwedzkim. Na szczęście historia zamku w Bobolicach kończy się szczęśliwie. Po długiej rekonstrukcji wrócił bowiem do stanu z czasów największej świetności – obecnie znajduje się tu hotel i restauracja, ale osoby, które chciałyby zobaczyć zabytek także są w nim mile widziane.

Bilety wstępu: 15 zł normalny, 10 zł ulgowy, 30 zł rodzinny (tylko z Kartami Dużej Rodziny).

 

Zatrzymaj się w okolicy na dłużej! Wejdź i zobacz: Noclegi w Bobolicach

 

Zamek w Mirowie

 


Zamek w Mirowie. fot. BasiaSoborak (Pixabay.com CC0)


Mirów znajduje się niedaleko Bobolic. Warto tam pojechać, by obejrzeć kolejny z zamków obronnych króla Kazimierza. Wybudowano go w XIV wieku w miejscu starszego drewnianego obronnego grodu. Największe zmiany w wyglądzie zamku nastąpiły, gdy przeszedł na własność rodu Myszkowskich. Nowi właściciele dobudowali dodatkowe kondygnacje oraz wieżę mieszkalną, przez co gmach zyskał bardziej strzelistą sylwetkę. Jak wiele innych zamków na Szlaku Orlich Gniazd, również ten w Mirowie nie oparł się wojskom arcyksięcia Maksymiliana Habsburga ani Szwedom. Jest jednak szansa, że warownia nie zostanie zapomniana – obecni właściciele planują bowiem odbudowę oraz udostępnienie mirowskiej warowni zwiedzającym.

W tej chwili nie ma możliwości wejścia na zamek w Mirowie. Warto jednak podejść chociaż pod jego mury, bo widok jest naprawdę niesamowity.

 

Zamek Ogrodzieniec w Podzamczu

 


Zamek Ogrodzieniec. fot. DzidekLasek (Pixabay.com CC0)


Podzamcze to kolejna ważna miejscowość na Szlaku Orlich Gniazd. Znajduje się tu bowiem słynny Zamek Ogrodzieniec. Chociaż pomysłodawcą jego budowy był Kazimierz Wielki, to wspaniały wygląd jest zasługą późniejszych właścicieli – Bonerów, bogatego i wpływowego rodu. W XVI wieku zdecydowali o przebudowie zamku. Mieli ambicję stworzenia rezydencji dorównującej Wawelowi i swego czasu Ogrodzieniec do takich należał. Przebudowany zamek utrzymany był w renesansowym stylu, a jego wnętrza urządzono z dużym przepychem. Niestety, pożary i wojny przesądziły o losie wyjątkowej budowli, a dzieła zniszczenia ponownie dopełnili ludzie, którzy traktowali ją jako źródło materiału budowlanego. Obecnie zamek jest jedną z największych atrakcji okolicy – organizowane tu wydarzenia oraz imprezy tematyczne skutecznie przyciągają turystów.
Teraz udajemy się do miejscowości Podzamcze, gdzie znajduje się Zamek Ogrodzieniec.

Bilety wstępu: 12 zł normalny, 8 zł ulgowy, wstęp wolny – dzieci do lat 6.

 

Zamek Pilcza w Smoleniu

 


Zamek Pilcza. fot. DzidekLasek (Pixabay.com CC0)


Zamek Pilcza wznosi się na dość wysokim wzgórzu, a dodatkowo wzrok przyciąga charakterystyczna wieża. Przeprowadzone w tym miejscy badania archeologiczne ujawniły, że wzgórze zamkowe było zamieszkane jeszcze przed naszą erą, natomiast kamienna warownia stanęła w miejscu o wiele starszej, drewnianej. Nieduży zamek był systematycznie powiększany i do niewielkiej bryły z wysoką wieżą dobudowano jeszcze dwa zamki dolne. W ten sposób powstała obronna rezydencja najważniejszych ludzi w kraju. Jedną z właścicielek, była żona Władysława Jagiełły Elżbieta Pilecka-Granowska, zamek odwiedził też Biernat z Lublina, który pozostawił relację ze swoje wizyty. Kamienna warownia na wzgórzu zrobiła się jednak za mała dla ówczesnych właścicieli. Postawili więc nowy, bardziej okazały zamek.

 

Zamek w Rabsztynie

 


Zamek w Rabsztynie. fot. DzidekLasek (Pixabay.com CC0)


W Rabsztynie koniecznie trzeba zobaczyć oryginalny zamek z wysoką wieżą, który wybudowano w XIV wieku. Średniowieczna warownia zmieniała właścicieli, a każdy dodawał do niej coś od siebie. Z biegiem czasu dobudowano więc dolny zamek, zmieniono też charakter zamku, przekształcając go w barokową rezydencję. Twierdza została zniszczona podczas potopu szwedzkiego, a później popadała w coraz większą ruinę. Dzieła zagłady dopełnili poszukiwacze skarbów, którzy wysadzili górującą nad zamkiem wieżę. Od kilku lat widać jednak pozytywne zmiany – mury są zabezpieczane i odbudowywane, zrekonstruowano też bramę oraz mosty.

Wstęp na zamek jest płatny. Koszt to około 4 zł i 2 zł.

 

Zamek Tenczyn w Rudnie

 


Zamek Tenczyn. fot. Boguslaw Mielec (Flickr.com CC BY-ND 2.0)


Zamek Tenczyn należał do najpiękniejszych rezydencji magnackich w Polsce. Został wybudowany na początku XIV wieku przez Andrzeja Tęczyńskiego. Warownia miała cztery wieże, otaczały ją mury obronne, a dostępu broniła dodatkowo wieża przedbramna. Później zamek został przebudowany w stylu renesansowym – nie zapomniano jednak o jego obronnym charakterze. Właściciele dodali do umocnień bastiony oraz barbakan. Gdy Polskę najechali Szwedzi, zamek był długo przez nich oblegany. Mimo że został poddany nie oszczędzono go – złupiono, a potem jeszcze podpalono. Kolejny pożar skutecznie zniechęcił do odbudowy zamku… Jednak nawet jego pozostałości robią wrażenie na turystach, którzy zaglądają do Rudna.

 

Zamek w Pieskowej Skale

 


Zamek w Pieskowej Skale. fot. DzidekLasek (Pixabay.com CC0)


Zamek w Pieskowej Skale na pewno wyróżnia się na tle innych. Wznosi się na szczycie wapiennej skały pośród przepięknej przyrody Doliny Prądnika. Niewiele zostało ze starej gotyckiej strażnicy, a to dzięki przebudowie, jakiej na początku XVII wieku dokonali właściciele z rodu Szafrańców. To właśnie im zamek zawdzięcza renesansowy charakter. Natomiast dzięki Michałowi Zebrzydowskiemu Pieskowa Skała została dodatkowo ufortyfikowana. Rezydencja nie podzieliła losu wielu innych Orlich Gniazd – a dzięki renowacji dzisiaj możemy oglądać niezwykle piękny zabytek, w którym mieści się jedna z filii Muzeum Zamku Królewskiego na Wawelu.

Wejście na zamek jest możliwe po wykupieniu biletu wstępu na ekspozycje muzealne.

 

Weekend w sąsiedztwie zamku to świetny pomysł! Wejdź i zobacz: Noclegi w Pieskowej Skale

 

Zamek w Ojcowie

 


Zamek w Ojcowie. fot. Krzysztof Belczyński (Flickr.com CC BY-SA 2.0)


Ojców znajduje się niedaleko Pieskowej Skały, dlatego warto odwiedzić też tamtejszy zamek. Istniejącą w Ojcowie drewnianą warownię przebudował i umocnił oczywiście król Kazimierz Wielki. Później jednak przeszła na własność rodów Korycińskich, a następnie Warszyckich i Załuskich. Wojny i rozbiory doprowadziły do ruiny zamku. W wieku XIX podejmowano prace konserwatorskie, które kontynuowała dyrekcja Ojcowskiego Parku Narodowego. Z oryginalnego zamku zachowały się tylko resztki murów obronnych, brama wjazdowa, wieża oraz część mieszkalna. Jest to również miejsce, z którego można oglądać widok na malowniczą Dolinę Prądnika.

Bilety wstępu: 3zł normalny, 2 zł ulgowy. Ruiny zamku w Ojcowie można zwiedzać od kwietnia do listopada.

 

Szukasz świetnych noclegów w miejscowości albo jej okolicach? Zobacz: Noclegi w Ojcowie

 

Zamek na Wawelu

 


Wawel. fot. Nocowanie.pl

 

Rezydencję polskich królów po prostu trzeba umieścić wśród najciekawszych miejsc na Szlaku Orlich Gniazd. Wzgórze Wawelskie było zagospodarowane już w XI wieku – później tamtejsza rezydencja była sukcesywnie powiększana. Gdy Kraków został stolicą Polski, romański kasztel rozwinął się jeszcze bardziej: dobudowywano kolejne obiekty, wzniesiono też mury obronne. Kolejne wieki, to dalszy rozwój krakowskiego zamku, dzięki czemu w jednym miejscu zobaczycie mieszankę różnych stylów architektonicznych – najbardziej dominujący jest nurt renesansowy. Zawdzięczamy to wielkiej przebudowie, które miała miejsce podczas panowania króla Zygmunta Starego. Obecnie na Wawelu mieści się muzeum. Aby obejrzeć wszystkie zgromadzone dzieła, skarby oraz zabytkowe wnętrza (z wyjątkową Kaplicą Zygmuntowską na czele), z pewnością trzeba na to poświęcić więcej niż jeden dzień.

 

Planujesz wyjazd do Krakowa i szukasz noclegów? Koniecze wejdź: Noclegi w Krakowie

Następny artykuł Alternatywy na niepogodę -...

Komentarze (1)

dzięki pomogłaś

Zobacz również